HEM AKLINI ÇÖPE ATIP HEM DE AKIL VERMEYE SOYUNANLAR

Kuran’a göre kişiler inandıkları gerçekler uğruna toplumun gelenekleriyle zıt düşmekten, toplumdan dışlanmaktan çekinmemelidirler. Kuran’da, Peygamberler’in bu konuda nasıl örnek teşkil ettiklerini ve canları pahasına toplumlarının yanlış kabullerine nasıl karşı koyduklarını görebiliriz. Bizim gözlemlerimize göre geleneksel İslam’ı yaşayan birçok kişi arkadaşlarının, cemaatinin, ailesinin, kendisini dışlamasından; “Bizim oğlan sapıttı, başörtüsünü inkar ediyor”, “Bizim kız mezhepsiz olmuş, üstelik erkeklerle el sıkışmaya başlamış”, “Ahmet hadis düşmanı olmuş. ”, “Leyla müçtehitlik yapıyormuş, hayızlı namaz kılıyormuş, vah vah!.. ” gibi izahlar yapmalarından, iğneli kınamalardan çekinmektedirler. Toplumun kabullerine karşı çıkamayanlar, hele hele bu kabullerin en yoğun ve en koyu yaşandığı tarikatların yakınlarında iseler, bu gruplardan gelecek baskı ve arkadaş ortamını kaybedip yalnız kalma korkusu, bu kişilerin gerçekleri görememesinin sebeplerinden biri olabilmektedir. Toplumun geleneklerini, tabularını koruması da işte bu dışlama mekanizmasıyla mümkün olmaktadır. Allah’ın rızasından uzaklaşmaktan korktuğundan daha çok toplumdan dışlanmaktan korkanlar elbette ki geleneklerin zihinlere vurduğu zincirlerden kurtulamazlar.

Allah kuluna yetmez mi? Seni ondan başkasıyla korkutuyorlar.

39- Zümer Suresi 36

Gelenekleri ve kalabalıkların kelle sayısını putlaştıranların durumu çok gariptir. Bu kitleler taklidi akla üstün tutup, geleneği ve kelle çoğunluğunu taklit ederler. Sonra taklide kurban ettikleri akıllarıyla gelir size akıl hocalığı yaparlar. Bunlar hem güdülen koyun olmanın erdemini savunurlar, hem de sizi gütmeye kalkarlar!..

Yazar : orhan evirgen

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
  • Avatar

    Gökhan Mar 20 2012 - 18:36 Reply

    Gerçekten Kuran araştırma sitenizin değerini artık daha da iyi biliyorum. Kuran dan öğrendiğim gerçekler ile gerek en çok kullanılan sosyal medya grupları olsun, gerekse forumlar olsun yorumlarım ile insanları bilinçlendirmek ve Allah’ın izni ile iman edecek temiz kalpli insanlara ulaşmaya çalışıyorum bugünkü uğraşlarım biraz sonuç verdi inşAllah ancak sosyal medya çok gelişmiş grup sayfalarına yorum göndermek çok güç hemen bloklanıyorum yani gören sanki küfür falan ettim zanneder hayret doğrusu binlerce kişi ve onlardan gizliden gizliye toplanan paralara şaşıyor insan tabi

Leave a reply

Name (required)

Website