Akrep`in Düşündürdükleri

Geçtiğimiz yillarda, bilim dergilerinde bir haber yayınlanmiştı: “Pirene Dağlarındaki bir mağarada, gözleri olmayan yeni bir akrep türü keşfedildi. ” Bu haberi okuduğumda 2 konuyu düşünmüştüm:


1- 21. yüzyıldayız ve halen yeni canlı türleri keşfedilmeye devam ediyor… Yani, Yüce Allah`ın yarattığı canlı örnekleri o kadar çok ve detaylı ki… sürekli yeni canlı türleri bulunuyor… Ve her canlı türü, düşünen insanlar için, Allah`ın yaratmasının adeta birer delili oluyor…

2- Gözleri olmayan ve “Belisarius Xambeui” ismi verilen bu yeni akrep türünün, hayatını bugüne kadar nasıl devam ettirdiğini düşündüm… Nasıl avlanıyor? Nasıl ürüyor? Vesaire… Ve bu konuyu biraz araştırdım… Meğerse bu kör denen akrep, gözleri olmamasına rağmen, sahip olduğu üstün algılama sistemi sayesinde, avının yaydığı titreşim ve rayleigh dalgalarından yararlanarak avının yerini, sanki gözle görüyormuş gibi kolaylıkla belirleyebiliyormuş !

İki santim büyüklüğündeki bu böceğin, Rayleigh dalgalarını nasıl ölçtüğünün, evrim teorisiyle açıklanması tabiki mümkün değildir. Ayrıca, günümüzde bu tip ölçümleri yapabilen cihazların, buzdolabı büyüklüğünde olduğunu, bilgisayar ortamında ve özel programlar ile çalıştığını düşününce, Yüce Allah`ın yarattığı canlılardaki mucizeleri görmemek için kör, görüp de anlamamak için vicdansız olmak gerektiğini düşündüm…

Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler (mucizeler) vardır. (Casiye Suresi, 4)

Yazar : H. Gökhan Canbey

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Leave a reply

Name (required)

Website