Evrim bunu nasıl açıklar?

Evrim teorisine göre canlılar zaman içerisinde farklılaşarak, zayıf ve yetersiz yönlerini daha güçlü hale getirerek bugünkü hallerini almışlardır. Canlıların bu evrimsel süreçteki hedefleri ise kendileri için en ideal olan yapıya kavuşmalarıdır.


Evrim teorisinin bazılarının düşündüğü gibi kendiliğinden ve gelişi güzel gerçekleşen başı boş bir değişim olmadığını gösterebilecek bir çok mantıklı izah ve arguman bulunmaktadır.

Bunlardan ilginç bulabileceğiniz bir tanesini sizinle paylaşmak isterim: Pazardan aldığımız meyveler ve sebzeler; yediğimiz bal; bir de içtiğimiz süt. Ne alaka mı? Şöyle izah edeyim:

1. Meyveler nasıl yetişir?

Cevap: Ağaçlarda.

Ağaçların meyveye ihtiyacı var mıdır?

Cevap: Hayır. Örneğin elma ağacını ele alalım. Elma ağacının elmaya ihtiyacı var mıdır? Hayır. Elma ağaçları pek tabiî ki elma olmadan da hayatta kalabilirlerdi. Nitekim meyvesi olmayan birçok ağaç kendi adlarına bunların eksikliğini hissetmezler. Aslında meyve üretmek ağaç için ekstra bir efor değil midir? Üstelik bu eforun kendisine hiçbir faydası yok.

Peki bu efordan kimler faydalanıyor?

Cevap: Hayvanlar ve insanlar ama en çok da insanlar.

Kendisi için hiçbir faydası olmayan elmaları elma ağacı neden üretiyor? Elma ağacı bunu insanları sevdiği için mi yapıyor?

Cevap: Elma ağacının elma vermesini, elma ağacını da insanı da yaratan, insanın ihtiyaçlarını en iyi şekilde bilen ve çevresindeki bitkileri gerekli şekilde programlayan Allah sağlıyor.

Ayet:
O, gökten su indirendir. İşte biz her çeşit bitkiyi onunla bitirdik. O bitkiden de kendisinde üstüste binmiş taneler bitireceğimiz bir yeşillik; hurmanın tomurcuğundan sarkan salkımlar; üzüm bağları; bir kısmı birbirine benzeyen, bir kısmı da benzemeyen zeytin ve nar bahçeleri meydana getirdik. Meyve verirken ve olgunlaştığı zaman her birinin meyvesine bakın! Kuşkusuz bütün bunlarda inanan bir toplum için ibretler vardır.
En’am 99

2. Benzer durum bal için de geçerlidir. Arılar ihtiyaçlarının çok fazlası miktarda bal üretirler. Bu şuna benzetilebilir. Bir pastane düşünelim. İçinde ustalar, aşçılar bir sürü lezzetli tatlılar hazırlıyorlar. Bu tatlıların ancak çok azını kendileri tüketiyorlar. Geri kalanını ise ne yapıyorlar dersiniz? Mantıklı olanı satmaları öyle değil mi? Ama onlar ne yapıyorlar? Bedava veriyorlar. Hem de hiçbir çıkar ve fayda sağlamadan, ödül almadan. İşte arıların yaptıkları bu. Peki canlıların yalnız kendi çıkarı doğrultusunda geliştiği evrim mekanizmasına göre bu mantıklı mı?

Cevap: Hayır.

Peki arılar neden kendileri için faydalı olmayan hatta külfetli olan bu şekilde davranıyorlar?

Cevap: Çünkü yüce Yaratıcı kendilerine bu şekilde vahyetmiş. Evrimciler bu konuya nasıl cevap verebilir merak ediyorum…

Ayet:
Rabbin bal arısına: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin.
Nahl 68

Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır.
Nahl 69

3. Süt ne kadar faydalı bir içecektir öyle değil mi? Çocukların gelişimi için ve büyükler için de çok faydalıdır. Birçoğumuz sütü severiz. Bazılarımızsa sevmeyiz. Ama sevmeyenlerimiz bile sütten üretilen peynir, yoğurt, dondurma, krema, kaymak gibi birçok gıdayı severek tüketiriz. Bir düşünsenize: Eğer süt olmasaydı halimiz nasıl olurdu? Kahvaltımızda geriye yiyecek ne kalırdır merak ediyorum… Peyki ey koyunlar, ey keçiler, ey inekler soruyorum size: Siz neden bu kadar çok süt üretiyorsunuz? Yavrularınız için çok daha azı yetmez miydi? Mesela insanlar gibi sadece doğum yaptığınızdan sonraki dönemlerde ve yavrunuza yetecek miktarda süt üretseydiniz olmaz mıydı? Yazık değil mi size neden kendinizi bu kadar yoruyorsunuz? Üstelik her süt sağılma işleminde çektiğiniz eziyet de cabası… Size evrim mi emretti bunu yoksa insanı gözeten, koruyan kollayan yüce Yaratıcı mı?

Ayet:
Davarlarda da sizin için elbette bir ibret vardır! Onların karınlarındakilerden size içiriyoruz. Onlarda sizin için birçok yarar var. Onlardan yiyorsunuz da.
Mü’minun 21

Kuşkusuz sizin için hayvanlarda da büyük bir ibret vardır. Zira size, onların karınlarındaki fışkı ile kan arasından (gelen), içenlerin boğazından kolayca geçen halis bir süt içiriyoruz.
Nahl 66

Yazar : Bir kul

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
  • Avatar

    hikmet Nov 7 2014 - 11:26 Reply

    Evrim teorisinin argümanlarının ne kadar saçma olduğuna şüphe yok ama Meyve ağaçları konusunda yanılıyorsunuz. Ağacın da meyvelere ihtiyacı var. Meyvenin dışı onu yiyenler tarafından sindirilir ama içindeki çekirdek sindirilemez. Meyveyi yiyen tarafından dışarı atıldığında tohumlar uzaklara hem de gübresiyle birlikte taşınmış olur. Pek çok ağaç bu döngüye muhtaçtır. İşte mucize hiç bir idrak yeteneği olmayan bir bitkinin lezzetli besleyici meyveler üretip canlıları cezbetmesi ve tohumlarını yaymasına yarayan bir sistemi kullanmasıdır. Birde o meyve için gereken tozlaşma döngüsünü de buna katarsınız sistem daha net anlaşılıyor.

Leave a reply

Name (required)

Website