Saldırganlık ve Cehalet kokan “Evrimi Savunuyorum” Videosu !

Kısa zaman önce internette “Evrimi Savunuyorum” isimli bir video, aynı ismi taşıyan panele bazı ünlülerin desteğini göstermek amacıyla yayıldı. Lâkin video, lise biyolojisi altyapısı ve birazcık da mukayese yeteneği olan herkese komik gelecek şekilde içi boş, ve saldırgan hazırlanmış. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki bu yazıda evrim teorisine değil, bu “destek” videosuna eleştiri getireceğim. Allah, varoluşu sorgulamamızı ve bilim yapmamızı över, aklı kullanmayı her daim teşvik eder. Varoluşumuzu sorgulayan biyologlara en iyi niyetlerimle Allah’tan yardım diliyorum, inşallah doğru sonuçlara ulaşırlar ve içinde yaşadığımız sistemle ilgili bilgimiz artar.
Evrim, kabul edenlerin ateist, etmeyenlerin teist olduğu bir teori gibi gösterilmeye çalışılsa da, hiç öyle değil. Bizim ülkemizdeki bu yanlış anlaşılma, evrim konusunu tartışan tarafların senelerden beri diş göstermesi, saldırgan tutumlar sergilemesi yüzünden çok yayıldı. Artık evrime olumlu yaklaştığınızda ateist, “yanlış olabilir” dediğinizde yobaz, bilim karşıtı olarak yaftalanıyorsunuz. Bu iki fikrin insanların dini görüşüyle bu kadar bağdaştırılması son derece yanlış. Bir örnekle kısa kesmek gerekirse, dünyanın en tanınan evrim savunucusu biyologlarından Kenneth Miller katoliktir, ve evrimi savunduğu konferansını dualarla açmıştır. (İzlemek için şöyle aratın : “The Collapse of Intelligent Design:Kenneth R. Miller Lecture” )
Ülkemizde çoktandır bir konu tartışılırken tarafları “materyalist” ve “yobaz” diye iki sınıfa ayırmak moda oldu. Yani videodaki savı kabul edip etmemeniz, sizi direk “aydın bilimci” veya “bilim karşıtı gerici” sınıflarından birisine yerleştiriyor videoyu hazırlayan zihniyetin gözünde. Şimdi bu izlenme sayısı yüzbinlerle ölçülen ayrımcı videonun nasıl düşmanlığa teşvik ettiğini inceleyerek görelim.
Videoyu izleyebilmek için google’a “evrimi savunuyorum” diye aratabilirsiniz.

0:00 – 0:22 # E.G. evrim ile ilgili bir videoya iktidar politikası bakış açısından girerek videonun ilk cümlesini politik bir cümleye çevirmeden edemiyor. Ayrıca evrimin 200 yıl önce kanıtlanmış olduğu iddiası, fikri ortaya atanların en ünlülerinden Darwin 3 yaşında iken kanıtlandığı manasına gelir, ki bu evrim biyologlarının dahi güleceği bir ifadedir. Darwin’den sonra teori çok daha farklılaşmış ve geliştirilmiş, öyle ki “neodarwinizm” diye bir kavram oluşmuştur.

0:22 – 0:42 # L.Ü. Okullardaki din eğitimini eleştirerek evrimden alakasız, ve bambaşka bir konuyla politik bir sohbete devam ediyor. Okullardaki din eğitiminin sertliğini ve tek taraflılığını zaten ne biz inananlar ne de inandığımız din destekliyor, bizim dinimizde zorlama yoktur. Gelenekçilere yüklenerek evrim savunabilmek, yine elini vicdanına koyan evrim biyologlarını utandıracak bir hareket.

0:42 – 0:57 # E.G. 200 yıl önce kanıtlanmış, bilimsel olarak kanıtlanmış diyerek bizleri gülümsetmeye devam ediyor. En fanatik evrim biyoloğu bu teorinin 200 yıl önce kanıtlandığını iddia etmez, bunun komik bir iddia olduğunu bilir. Teori 150 yıl önce ortaya konmuştur, ondan sonra üzerindeki fikirler çok artmış ve değişmiştir.

0:57 – 1:12 # N.Y. İnsanların cezalandırılma korkusu sahibiyken bilim yapamayacağını söylüyor. Evrimle alakasız bu konuda sayısız yerde defalarca işlenen İslam’ın bilimi teşvik ettiği konusunu vurgulayabiliriz. Bizim dinimizde Allah aklını kullanmayanları tehdit eder, yani N.Y.’nin düşündüğünün tam tersini.

1:12 – 1:24 # E.C. Cahil toplumları yönetmek konulu evrimden alakasız bir konuşmayla videonun boyutunu “evrimi kabul etmeyenler cahil toplumdur” alt-mesajına çekiyor, ve düşmanlığı körüklüyor.

1:24 – 1:32 # N.Y. Evrim’in yaşamı sorgulamaya sebep olabileceğini söylüyor. Birilerinin yaşamı sorgulamak için bir teoriyi beklemeleri ne acı : ) Kur’an’da herhalde en çok üzerinde durulan konudur hayatın anlamı

1:48 – 1:55 # L.Ü. “Kimin dine ne kadar bağlı olacağına, bilime ne kadar bağlı olacağına sen karar veremezsin” diyerek üstü kapalı bir “bilim dini” itirafı yapıyor. Bu ne büyük bir gaflettir, dinle bilimi çatışık göstermek cahil ortaçağ avrupasından dünyamıza kalan bir miras. Bu çağda hala bu fikrin sempatizanlarını görmek üzüyor insanı. Caner Taslaman, Ian Barbour ve dinle bilim ilişkisini akılcı ortaya koyan daha sayısız bilim adamını okumaya vakitleri olsaydı keşke “entelektüel” kesimimizin.

1:57 – 2:01 # E.G. Evrimi kabul etmeyenlerin bizi leyleklerin getirdiğini kabul etmesi gerektiğini söylüyor, tabi çok haklı, 1850 senelerinden önce tüm insanlık onları leyleklerin getirdiğine inanıyordu.

2:24 – 2:29 # E.C. Evrim’i kabul etmeyen tıbbı da kabul etmesin, doktora da gitmesin diyor. Tıpla evrimi karıştırmak gerçekten büyük komiklik. Zannedersiniz ki doktor olmak için evrimi çok iyi bilmek gerekiyor. İbn-i Sina yüzyıllarca okutulan kitabını yazarken evrimsel biyoloji var mıydı?

2:40 – 2:52 # L.Ü. ünlü hamam-arşimet hikayesini küvetin taşması şeklinde anlatarak beni gülümsetti, ancak daha komik olan ise Evrim’i övdüğü bir videoda Newton’u, Arşimet’i delil göstermesi. Newton’un principia’sı halen bugün çok geçerli kanunlar içerir, ve 1687 senesinde yayınlanmıştır, yani evrim’den çok önce. “Evrim olmazsa bilim olmaz” son derece komik bir söylem.

3:02 – 3:04 # E.G. hangi vasıfla söylüyor bilemem ama birkaç saniyede söylediği bir cümleyle insanlık tarihinin en büyük felsefi sorularından olan “insan bilinci hayvandan farklı mıdır” sorusuna net bir cevap getiriyor, birileri de bunu “evrim savunması” videosuna koyuyor, hiç rahatsız olmadan.

3:04 – 3:07 # E.C. bilimi “inanılan” bir şey zannediyor. Bilim bir inanç değildir, metoddur.

3:58 – 4:03 # E.C. “Evrimsiz olmaz, bilimi savunduğumuz için evrimi savunuyoruz” diyor. Kendisine evrimsiz bilimle alakalı olarak kopernik, galile, Newton, daha bizim oralardan el biruni, ibn-i sina gibi isimleri şiddetle öneriyoruz. Biraz okursa bilimin evrime muhtaç değil, onu kapsayan bir şey olduğunu görebilir.

Doğrudan bahsedemediğim kısımlarda “evrimsiz bilim olmaz” mantığı sürdürülüyor, kendileri gibi düşünmeyenleri “cahil, koyun” yakıştırmalarıyla eleştiriyorlar.

Ben evrimden irite olmayan, Allah’ın bizi yaratmak için seçebileceği metodlardan yalnızca bir tanesi olduğunu düşünen bir teist olarak, bu videonun evrimi savunmaktan ziyade insanları evrimden soğutacağını düşünüyorum. Tribünlere oynayan bir cahil kandırma videosu olmuş. “200 yıl önce ispatlı, evrimsiz bilim olmaz” söylemleri elini vicdanına koyan her bilimciye komik gelir. Bu sözler ancak ateizmi futbol takımı tutar gibi tutan din saldırganı fanatikleri sevindirebilecek seviyede.

Belki de bu cehaletin altında yatan, sırf tribünlere oynamak için, popüler kültüre hitap etmek için “evrim” konusunu oyuncu ve müzisyenlerle konuşmaktır. Kendilerine emaneti ehline verme konusundaki ayetimizi öneriyor, bir dahaki sefere savundukları konuyu gerçekten savunabilmelerini temenni ediyoruz. Lütfen bir dahaki sefere röportaj yapmak için 150 yıl önceki evrimle bugünki evrimi aynı zannetmeyen insanlar seçiniz.

Birşeyler doğru olabilir, yanlış olabilir, ama yanlış olduğu kesin bir şey varsa bu saldırganlık ve saldırganlığı teşvik etmektir. Ben konuya ilgili, videoyu hevesle izleyen birisi olarak bu videodan utandım.


About the Author
Author

A.C.

Comments (2)
 • Avatar

  fuatturker Mar 21 2012 - 11:40 Reply

  Aslında evrim düşüncesi eski Mısır’a kadar dayanıyor. Hayatın Nil’in çamurlarından çıktığına inanan görüş aynı iddiayı bugün de sürdürüyor. Aynı Darwinist görüş, tıpkı Firavun dönemindeki gibi, bilimsel delillere büyük bir saldırganlık ve öfke ile karşı çıkıyor. Gerçekte evrimin hayatın kökenine dair getirdikleri tezler, bebekleri leyleğin getirmesi hikayesinden daha mantık dışı:)

  Müslümanların yıllarca bilimden -inançlarını yitirecekleri endişesiyle-uzak durmalarının da evrimin bu kadar yayılmasında rolü oldu. Oysa bilim, Allah’ın yaratma sanatının delillerini açıklamanın yoluydu. Bilim aksine insanları Allah’a ulaştırma yoluydu. Bugün bazı Müslümanlar, evrimle İslam’ı uzlaştırma adına hata üstüne hata yapıyorlar. Allah gerçekleri görmelerini nasip etsin.

  Bir bilim adamı, “evrim ileride büyük bir espri malzemesi olacak” diyordu. İşte o gün bugün! Teşekkürler…

 • Avatar

  hikmet Nov 20 2014 - 21:02 Reply

  Zaten o videodaki tiplerin bilimden zerre anladığı yok. Hepsi ateizm reklamı yapılacak dediler geldik kafasında.

Leave a reply

Name (required)

Website