‘Sadece Kuran’ Diyenler Bile Parçalanmaya Başlarsa…

Mezhepler, hizipler almış başını gitmiş ve sadece Kuran diyen çok az insan var. Ama bu sadece Kuran diyenler bile artık paramparça olma noktasındalar. Biri çıkıyor Kuran’da namaz beş vakit diyor; biri çıkıyor Kuran’da namaz yok diyor; biri çıkıyor cennet-cehennem yok” diyor; kısacası şahsi yorumlarını dine sokuşturmaya çalışıyorlar.

 

İnsanlar bir tek ümmet idi. Sonra Allah, peygamberleri müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak gönderdi. Onlarla beraber, anlaşmazlığa düştükleri konularda, insanlar arasında hükmetsinler diye gerçeği taşıyan kitabı hak olarak indirdi. O kitapta anlaşmazlığa düşenler, o kitap kendilerine verilmiş olanlardan başkaları değildi. Bunlar, kendilerine açık kanıtlar geldikten sonra sırf aralarındaki kıskançlık yüzünden, çekişmeye girmiştir. Sonra Allah kendi izniyle, inananları, üzerinde tartışmaya girdikleri gerçeğe tekrar ulaştırdı. Allah, dilediği kişiyi/dileyeni dosdoğru yola iletir.
Bakara Suresi, 213

 

Aslında bu ayet bile Müslümanların neden fırkalara ayrılıp paramparça olduğunu açıklamaya yetiyor. Kıskançlığımız yüzünden, birbirimizi çekemediğimiz için, azdığımız için, ana yoldan ayrılıp talilere sapıyoruz.

Benim garipsediğim şu:

Hadi diyelim ehli sünnetin derdi başka, Kuran’la birlikte pek çok kitabı daha kutsal sanıyorlar; peki bu sadece Kuran diyenlere ne oluyor da çok kısa bir sürede parçalandılar? Kuran mealleri arasında dağlar kadar fark yok ki. Hep birbirine yakın şeyler. Ne diye hem sadece Kuran diyip, hem parçalanıyoruz? Aynı kitabı okuyup uyguluyorsak neden böyle farklı farklı sonuçlar çıkıyor? Neden Kuran’ı doğru anlayamıyoruz? Allah bizi Kuran’da boşuna mı uyarıyor defalarca? Neden kimse kendini düzeltmeye yanaşmıyor? Neden Kuran’da namaz defalarca anlatılmışken namaz yok diyenler ısrarla Kuran’da namaz yok demeyi sürdürüyorlar? Kuran, cennette rızıklanacağımız gıdalardan, cehennemdeki azap türlerine kadar haber veriyorken, neden bazıları cennet-cehennemin olmadığını ya da maddi olmadığını  savunuyor? Neden bazıları Müslümanım diyenlerin jiplere binemeyeceğini, beş yıldızlı otellerde tatil yapamayacağını savunuyor? Üstelik Kuran’da zenginlik güzel görülmüşken ve üstelik Hz. Süleyman gibi bir örnek de varken? Geç olmadan kendimize dürüst olalım ve herkes kendisini düzeltsin. Yoksa sadece Kuran diyenler de böyle giderlerse, parçalanma konusunda, o sürekli eleştirdikleri ehli sünnetten pek farkları kalmayacak.

 

Kendilerine ilim geldikten sonra, sadece aralarındaki kıskançlık ve azgınlık yüzünden fırkalara bölündüler…
Şura 14

 


About the Author
Author

evirgenorhan

Comments (31)
Leave a reply

Name (required)

Website