Dünyanın Yaratılışı Hakkında…

22-Hac-47:
Bir de senden acele azap istiyorlar. Hâlbuki Allah asla va’dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir.

Kuran bizlere bu konuda da orta yolu tutmayı hedefletir, ne anlık ne de abartılı süreleri kabullenmemeyi gerektir anladığımca. Çünkü ayetlerde göreceğiz ki Kuranda da dünya “ol der olur” dan ibaret olmayan, aşamalı olan ama süresi de bizlere akılla düşününce algılayabileceğimiz bir delildir. Bilgiye teslimiyet (ayetlere iman) bizim için öncelikli olmalıdır ki art niyetli/ Kuran zararına çalışmaya engel olacaktır bunun yanında tez elde etme şansımız artar çünkü sonuç alacağımız bir yere yönelmiş oluruz.

 

50-Kaf-38:
Ve andolsun ki, gökleri ve yeri ve ikisinin arasındakileri altı günde yarattık. Ve Bize (hiç)bir yorgunluk dokunmadı.


1000.6= 6000 yıl anlamına gelir. 300.000 yanlıştır bunun 1000 de biri ise 300 gün yapar öyle olsa idi Kuranda Allah bize dünyanın bizim hesabımızda 300 günde yaratıldığını belirtmesi olurdu 6 gün demezdi.

Şimdi Kuranda çelişki olmadığını düşünürüz buna eminiz. Öyle ise bunun sebebi ne olabilir? Hesaplama sistemleri zaman içinde değişim göstermiştir? Hiç sanmıyorum geriye eklenen 294.000 yıl sanırım maddeler dönüştüde evrim oldu iddialarını desteklemek için az da olsa bir ümit yaratabilir(yürür), bu da gerçeklik açısından etik değildir hatalı bir bulgudur, tekrar araştırılmalıdır. Birisi 300.000 der öbürü milyar der, başka birisi de der bu kadar yıl yürümüş bundan sonra bir şey olmaz (ama 6000 yıllık dünyaya güven söz konusudur kaldı ki 2000+ yıldır kullanılıyor hunharca..) Allah’ın bir kısım insanları, bir kısmın ile def ettiğini söyleyen ayeti düşünürsek dünyanın sürmesi için ya düzene uyulması ya da zulmün sürüp def liğin/Allah’ın sınamasının ve adaletinin geleceğine inanılması Allah’tan korkulması O’na sığınılması sabredilmesi gereklidir.

Kutsal kitaplarının geçmişi fazla eskilere dayandırılamadığı için(ki doğrusu bu dünya geçici – bozulucudur insan aklı 6000 yıl öncesini yakın hissebilse de 60.000 yıl dersek işler elbette ki değişir, düşüncelerdeki uçurumu arttırmış aşırı gidenlerden olmuş oluruz) insanlara Allah insanları uzun yıllar başı boş bıraktı, insan yoksa madem dünya neden boştu o zaman ya da neden … gibi sorular çıkar karmaşa havasının daha da fazla verilmesine de neden olabilir, eğer insanlar vardı derler ise dolayısı ile nasıl olursa olsun bir şekilde yanlış düşüncelere kapı açabilir benden söylemesi.

Allah’ın ayetleri doğru yola, doğru bilgiye iletir araştırmalar tekrarlanmalıdırlar yoksa Kuran-Bilim düşmanlığı çıkıp bu nimetten insanlarını rızıklandırılmasını engelleyen insanlar diye meydanlara dökülebilirler. Madımakçılar (din istismarcı tarikat topluluklar) ortalığı sarabilirler, 90 lı 94 lü yılların etkisi hissedilebilir.


About the Author
Author

TekGemidenGelenler

Comments (3)
 • Avatar

  TekGemidenGelenler May 10 2012 - 18:54 Reply

  Uzunca bir yorum paylaşmak istiyorum, umarım yönetici ve okuyanlar hoş karşılarlar bunu konuyu açtıktan sonra yaşadım aynen aktarıyorum ;

  Arkadaşlar bir kitap yazarı ile yazıştım http://www.yenimucizeler.com/index.php?topic=67.0
  Kişiler habire uydurup uydurup kitap sürüyor piyasaya nedenini iyi düşünmek lazım.
  Bu güne kadar ki en uzun yazışmam oldu bu. Vaktiniz varsa belki size fayda sağlayabilir, ibret açısından..

  Mail başlığı: Hata ettiğiniz bir yer var bence..

  Benim mesajım (ilk kişiyi buldum ve mail attım):
  22-Hac-47: Bir de senden acele azap istiyorlar. Hâlbuki Allah asla va’dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir.

  50-Kaf-38: Ve andolsun ki, gökleri ve yeri ve ikisinin arasındakileri altı günde yarattık. Ve Bize (hiç)bir yorgunluk dokunmadı.

  1000.6= 6000 yıl anlamına gelir. 300.000 yanlıştır bunun 1000 de biri ise 300 gün yapar öyle olsa idi Kuranda Allah bize dünyanın bizim hesabımızda 300 günde yaratıldığını belirtmesi olurdu 6 gün demezdi.

  Şimdi Kuranda çelişki olmadığını düşünürüz buna eminiz. Öyle ise bunun sebebi ne olabilir? Hesaplama sistemleri zaman içinde değişim göstermiştir? Hiç sanmıyorum geriye eklenen 296.000 yıl sanırım maddeler dönüştüde evrim oldu iddialarını desteklemek için az da olsa bir ümit yaratabilir, bu da gerçeklik açısından etik değildir hatalı bir bulgudur, tekrar araştırılmalıdır.

  Çünkü Kutsal kitaplarının geçmişi fazla eskilere dayandırılamadığı için(ki doğrusu bu dünya geçici – bozulucudur insan aklı 6000 yıl öncesini yakın hissebilse de 60.000 yıl dersek işler değişir) insanlara Allah insanları uzun yıllar başı boş bıraktı, dünya neden boştu o zaman ya da neden … gibi sorular çıkar karmaşa havasının verilmesine de neden olabilir, eğer insanlar vardı derler ise dolayısı ile nasıl olursa olsun bir şekilde yanlış düşüncelere kapı açabilir benden söylemesi…

  Onun Cevabı:

  Hac 47
  (Medenî 103) (Resulüm!) Onlar senden azabın çabuk gelmesini istiyorlar. Allah vadinden asla dönmez. Muhakkak ki, Rabbinin nezdinde bir gün sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir.

  Secde 5
  (Mekkî 75) Allah, gökten yere kadar her işi düzenleyip yönetir. Sonra (bütün bu işler) sizin sayageldiklerinize göre bin yıl tutan bir günde O’nun nezdine çıkar.

  GÖKHAN BEY,”BİN YIL”IN GEÇTİĞİ AYETLERDE DİKKAT EDERSENİZ “SİZİN SAYAGELDİKLERİNİZDEN” VE DE “GİBİDİR” İFADELERİYLE ,KESİN BELİRLENEBİLECEK BİR ZAMAN DİLİMİNDEN BAHSEDİLMEDİĞİNİ GÖRÜRÜZ.”SİZİN SAYAGELDİKLERİNİZDEN” İFADESİNE DİKKAT EDERSEK: SAYILAGEN YILLAR KULLANILAN TAKVİM SİSTEMİNE GÖRE DEĞİŞİR.MESELA ÇİN TAKVİMİNE GÖRE BİR YILIN MİKTARI FARKLIDIR,MAYA TAKVİMİNE GÖRE YA DA KEMERİ TAKVİME GÖRE DE FARKLIDIR.BUNLARI 1000 İLE ÇARPTIĞIMIZDA BİRBİRİNDEN ÇOK FARKLI ZAMAN DİLİMLERİ ÇIKABİLECEKTİR.EVRENİN YARATILIŞ SÜRECİ GİBİ BELİRLİ ZAMAN DİLİMİNİ İFADE ETMESİ GEREKEN SÜREÇ YUKARUDAKİ AYETLERDEKİ “SAYMAKTA OLDUKLARINIZDAN 1000 YIL GİBİDİR” TARZINDA BELİRSİZLİK İÇEREN İFADELERE DAYANDIRILMAMALIDIR.
  İŞE BU YÜZDEN,
  Me’âric 4
  (Mekkî 79) Melekler ve Ruh (Cebrail), oraya, miktarı (dünya senesi ile) ellibin yıl olan bir günde yükselip çıkar.

  AYETİNDEKİ 50 BİN YILA GÖRE HESAP YAPMAK GEREKİR.BU DA 50000X 6=300000 YIL EDER.VE BU SÜRE BİLİMİN DE ONAYLADIĞI EVRENİN OLUŞUM SÜRECİNİ BELİRLER.
  SİZİN HATA ETTİĞİNİZ BİR YER OLABİR Mİ ACABA?..

  Benim karşılığım:
  akvim hesaplama sistemlerine göre değişiklik olabilir bu doğru, bu sonuç rakamsal sonuçta değişecektir formule/rakamlara göre. Buna katılıyorum, ama günümüz sisteminde ayet geçersizdir diyecek bilgiye sahip değiliz.

  50000X 6=300000 hesap doğru olabilir ama bunu söylemeniz için Cibril dünya boyunca 6 kez çıkmıştır demeniz gerekir oysa ki bu 6 rakamı dünyanın kaç günde yaratıldığı ile ilgilidir yani Cibrilin yükselme günü sayısı ile çarpım yapıpta, sonuç elde etmek bana tutarsız geldi bunu belirtmek isterim.

  Bilmediğimiz şeyin ardına düşmemeliyiz, ben o yüzden çekinceli olmaktan yanayım çünkü yoruma açıklıktan ziyade burada ilişkisiz ayetlerin çarpımı söz konusu, mesela ben başka rakam geçen bir ayetten alıp çarpım yapsam bu da ilişkisiz olur bilmem anlatabildim mi ne demek istediğimi. Teşekkürler

  Onun karşılığı:
  GÖKHAN BEY,300000 YIL SÜRESİ BİNG BANG DEN İTİBAREN 300000 YIL İÇERİSİNDE MADDENİN YAPITAŞLARI OLAN ATOMLARIN OLUŞUM SÜRESİDİR.DÜNYANIN YA DA YILDIZLARIN OLUŞUM SÜRESİYLE İLGİLİ DEĞİLDİR.ZATEN BU ATOMLAR OLUŞTUKTAN-YARATILDIKTAN SONRA SADECE FORM DEĞİŞİKLİKLERİNE UĞRAYARAK ÇOK DAHA UZUN YIILAR SONRA-YAKLAŞIK 8-9 MİLYAR YIL SONRA-DÜNYA VE DİĞER GÖKCİSİMLERİNİ OLUŞTURMUŞLARDIR.www.yenimucizeler.com SİTEMDEKİ KONULARI İNCELERSENİZ DÜNYANIN OLUŞUMU İÇİN 50000 YIL X 2 GÜN (AYETLERDE 2 GÜNDEN BAHSEDİLDİĞİ İÇİN)=100,000 YIL SÜRESİNE ULAŞIRIZ.BU DA SİTEDE VERİLEN KAYNAKLARDA DA GÖRÜLECEĞİ ÜZERE BİLİM TARAFINDAN DESTEKLENMEKTEDİR. AYRICA CEBRAİLİN AYETTE BAHSEDİLDİĞİ GİBİ SÜREKLİ 50 BİN YIILIK SÜRELERDE GİDİP GELMESİ GEREKMİYOR.BELKİ DE CEBRAİL ÇOK DAHA YAKIN BİR KONUMDA SÜREKLİ BEKLİYOR.ALLA’IN ONA BİR EMİR VEYA VAHİY İLETMESİ İÇİN ONUN GİDİP GELMESİ GEREKMEZ ,İSTEDİĞİ ANDA ONA ULAŞTIRIR.MEARİC 4 AYETİ BU KONUYLA İLİŞKİSİZ BİR AYET DE DEĞİLDİR..DİKKAT EDERSENİZ EVRENSEL BİR HAREKETİN SÜRESİNDEN BAHSEDİYOR..
  UMARIM AYDINLATICI OLABİLMİŞİMDİR.
  HER ŞEYİN DOĞRUSUNU YÜCE ALLAH BİLİR.

  Benim karşılığım:
  Tarık bey, izah etmeye çalışıyorsunuz ancak anlattığınız sistem ile varmış olduğunuz sonucun doğrulu kesin değildir. Çünkü çarpım yapmış olduğunuz ayetlerin birbiri ile ilişkisi olduğunu göremiyorum sizde kesinlikle bu ayetler birbiri ile ilişkilidir diyemezsiniz. Maddeler dünyayı oluşturamaz bu evrimci yaklaşımdır, dünyayı yaratan Allah’tır Kuranda da bu yazar (sonra göğe yöneldi…) şeklinde ayrıntılıdır. Sizin dediğinize çıkarsak evren=Yaratıcı ya çıkarız. Sonra da bir sistem kurar içinde atom çarpıştırmaca oyunu oynarız batıdaki gibi (amaç Tanrıyı bulduk diyip Allah’a olan teslimit(İslam) sistemini(din) dökertmektir. Ama başaramayacaklardır bunu, eğer sizde bilginiz olmayan kesinliği olmayan şeyleri, ıspatlayamadan böyle davranırsanız isyancılara malzeme sonup iman edenlerin üzülmesine sebebiyet verirseniz bundan büyük bir vebal alabilirsiniz (alırsınız demiyorum kalpleri bilen Alahtır.)

  Mantık olarak, diyebiliriz ki Allah dünyayı evrenden sonra yarattı fakat sonra da evrenin yaşı şudura girebiliriz ama şu bir gerçek ki Allah dilemedikçe O’nun ilminden bir şey kavramak mümkün değildir, bilinmeyen şeyin ardına düşülmemesi gerekir. Ben demiyorum ki araştırmayım, bakın ama gidip uyum olmayan ayetleri çarpıp sonuç çıktı dememelisiniz. Ki bunu önceki mesajımda da yazdım, ama Allah dilemezse bazı şeyler olur bazı şeyler olmaz , sonrasına her şeyin en doğrusunu Yüce Allah bilir demek lazımdır elbette önceki mesajınızda bu yoktu, Allah tan korkun da çekişki içeren tezler sunmayınız, hatalarınızı düzeltiniz, düzeltmeyenleri uyarınız..

  Onun karşılığı:
  Gökhan Bey,
  Mearic 4.ayette sadece, melekler ve cebrailin 50 bin yılda gidebildiğinden bahsedilez.50,000 yıl süren yani miktarı 50 ,000 yıl olan 1 GÜN den bahsedilir.Diğer 1000 yıldan bahsedilen ayetlerdeki gibi belirsiz bir süreyi ifade etmez.( o ayetlerde “sizin sayageldklerinizden” ve “gibidir” tarzında ifadeler olduğu için…)50,000 yılın geçtiği ayette ise,1 gün kesin bir şekilde 50,000 yılla ilişkilendirilmiştir.Altı günde yaratma ile ilgili tefsirlerde bu sürelerin bildiğimiz 24 saatlik zaman dilimlerini ifade etmediği ,evreler şeklinde anlaşılması gerektiği konusunda ittifak vardır.Ozaman bu süre ancak kesin ve belirlenebilir bir süreyi ifade ettiği için 50 bin yıllık süre olabilir
  ” Maddeler dünyayı oluşturamaz bu evrimci yaklaşımdır, dünyayı yaratan Allah’tır ” diyorsunuz. PEKİ YÜCE ALLAH MADDELERİ KULLANARAK DÜNYAYI BELLİ BİR SÜREÇ İÇİNDE YARATMIŞ OLAMAZ MI?
  AYRICA AYETTE 1 GÜN İÇİN KESİN BİR TARZDA 50 BİN YIL DENDİĞİNİ “BİLİYORUM” VE DE BİLİMİNDE BU 50 BİN YILDAN X 6 GÜN=300,000 YILI ONAYLADIĞINI ARTIK BİLİYORSAM ARTIK BEN BİLMEDİĞİM ŞEYİN ARDINA DÜŞMÜYORUM DEMEKTİR.

  Benim karşılığım:
  Siz tezinizi doğrulamak için,

  Senden, azabı acele getirmeni istiyorlar. Fakat Allah, verdiği sözden dönmez. Rabbi’nin katında bir gün, sizin saydıklarınızdan bin yıl gibidir. (Hacc-47)

  ayetini saymıyorsunuz yani kendi bulduğunuz ayet tezinizi doğru çıkarmaya yakın olarak benimsemişsiniz (iliklerinize işletmişsiniz koşulsuz), pekala bir de böyle bakalım olaya ben size desem işte 5 tane bir tl, bütün beş kağıt gibidir desem siz arasında fiyat farkı olduğunu düşünür müsünüz? Yani burada Allah bize bu bilgiyi veriyor hatırlatırım Allah baştan savma bir bilgi mi vermiştir, ona yorgunluk mu dokanmayacağından Yaratan olarak net söyleyebilir. Benimki sadece aciz bir örnek şimdi gramı ağır çeker diyip kusur bulabilirsiniz ben değersel=karşılık olarak dedim misal yani. Halbuki onu saymadığınız da Kuranı inkar etmiş olursunuz, Kuran ayetleri bir bütündür cımbızlama yapmış olursunuz. Bu ayet sizin kullanmaya çalıştığınız;

  Melekler ve ruh, O’na, süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir. (Mearic-4)

  ten daha uyumlu bir ayettir. Çünkü, benim gösterimiş olduğum delilde “Rabbi’nin katında bir gün, sizin saydıklarınızdan bin yıl gibidir.” yani bizim günümüz ile Allah’ın katında gün net-direkt olarak belirtilmiştir. Kuranda da hiçbir çelişki olmadığına göre? Tez yanlıştır yoksa Kuran korunmamış mıdır?

  Siz besbelli zannınıza da aldanmışsınız, çünkü zamanın 24 saat olmadığı konusunda uzlaşı vardır diyorsunuz. Yani kısaca kulların kesin böyledir demesinin,uzlaşının olması gerçek olduğu anlamına gelmez. En iyi Allah bilir in yeri doldurulamaz, çünkü doğru bildiklerimizi bize öğrende O’ndan başkası değildir. Arap baş müftüsü de diyor 10 yaşında evlenir bu da bir uzlaşı sonucudur pek çok uzlaşı var daha sayabilirim. Kurana uyacaksak, eğer ona göre tez hazırlayacaksak Allah’tan korkmalı ve O’na sığınmalıyız. Yoksa adına Kuran diyemeyiz sırf uzlaşı (2-3 kul 20-30 kul 200-300 kul..)var diye Kuranı çelişkili gösteremeyiz. Buna hakkımız yoktur.

  Kuran ayetlerinden bir kısmına inanan, bir kısmını inkar edenlere dünyada ve ahirette rezillik vardır der Kuran. Allah bilir sözü hayatımızda bazı yerlerde muhakkak olacaktır çünkü O’nun ilminden dilemesi dışında kimse bir şey kavrayamaz, yasak değil ama bu böyle eğer insan her tuttuğunu koparabilirse Kuran ayeti boşa çıkar demek olur, Allah’ın vaadi gerçek olduğuna göre insan her şeyi bilemeyecek demek bu. Dürüst araştırma yapılmalıdır.

  Dediğim gibi Cebrail altı kez inmiştir demeniz gereklidir bu hesaplamayı yapmanız için ve Cebrail dünyaya tebliğ için inmiştir(Kuranda dünyaya malzeme indirmiştir vs. yazmıyor) yani insanlar varken inmiştir siz ise dünyanın yaşını hesaplamaya çalışıyorsunuz ama yönteminiz çelişkili görünmektedir.

  Yüce Allah dünyayı dilediği gibi yaratır ama maddeleri yoktan var edende O’dur yani dünyayı maddeleri kullarak yapması mümkün ama maddeyi zaten o yarattı artık önce yaratıp sonra mı kurdu yoksa dizip dizip tekrar mı yarattı maddeleri gerek gördükçe orasını en doğru Allah bilir, ben şahit değildim ben şükrediciyim sadece. Kuran diyor ya O dilemedikçe onun ilminden kimse birşey kavrayamaz işte bu olay o bence. Ama insanın ikna olmaya ihtiyacı var.. Bunu O’da biliyordu.. Sonuç= Günümüz..
  Sınav sürüyor, tarih kaydediyor

  Askerelik işlemlerinden uğraştığımdan ancak yazabildim, daha başka düşünceleriniz varsa onları da yazabilirsiniz. Ama benim gözümde her şey çok net, Allah kim neye aracılık ederse O’ndan payını verecektir dikkat edin derim

  Onun karşılığı:
  GÖKHAN KARDEŞİM,
  BİN YILIN GEÇTİĞİ AYETLERİN NEDEN BU KONUDA BAZ ALINAMAYACAĞINI ÖNCEKİ TÜM CEVAPLARIMDA YAZDIM.HALA AYNI KONUYA DÖNMENİZ İLGİNÇ..SİZİN SAYAGELDİĞİNİZ YILLAR KULLANILAN TAKVİM SİSTEMİNE GÖRE DEĞİŞİR VE ZATEN “GİBİDİR” DENİYOR,KESİN BİR SÜREDEN BAHSEDİLMİYOR.
  TAMAMEN İYİ NİYETLERLE KURAN’A VE ALLAH’A HİZMET ETMEYE ÇALIŞIYORUM. http://www.yenimucizeler.com SİTESİNDEKİ AÇIKLAMALARI AYRINTILI OLARAK İNCELERSENİZ HİÇ DE BOŞ ŞEYLERDEN BAHSETMEDİĞİMİ ANLAYACAKSINIZ..
  ASKERE GİDECEKSENİZ HAYIRLI TESKERELER DİLERİM,ALLAH’A EMANET OLUN..

  Benim karşılığım:
  63-Münafikun-3: Bu, onların önce iman edip sonra inkâr etmeleri, bu yüzden de kalplerine mühür vurulması
  sebebiyledir. Artık onlar anlamazlar.

  Allah’ın taktiridir. Ağzınızdan çıkan kelimler Kurana uymamakta teziniz yanlış. Bana da bunu duyurmak-düşünceye sunmak düşecek. Bakalım diğer kullar da nasıl bir düşünce oluşacak.

  Sizde Allah’a döneceksiniz, hepimiz O’na teslimiz isteyerek ya da istemeyerek.. Selametle

  Onun karşılığı:
  GÖKHAN BEY,1000 YILIN GEÇTİĞİ AYETLER ZAMANIN İZAFİLİĞİNİ VURGULAMAK VE ALLAH İÇİN ZAMANIN AKIŞININ VE ZAMAN ALGISININ FARLILIĞI VURGULANMAKTADIR. O YÜZDEN “BİN YIL” GİBİ BİZİM DE GÜNLÜK DİLDE SIKÇA KULLANABİLCEĞİMİZ BİR ÖRNEKLEME KULLANILMAKTADIR.MEARİC 4 DE İSE BÖYLE DEĞİLDİR.MELEKLERİN MİKTARI 50 BİN YIL OLAN “BİR GÜN”DE ULAŞTIĞI BİR KONUMDAN BAHSEDİLİYOR..PEKİ YA BİZİM TAKVİM SİSTEMİMİZDE BİR YIL 365 GÜN DEĞİL DE 3650 GÜN OLSAYDI BAHSEDİLEN 1000 YIL 365,000 GÜN DEĞİL DE 3,650,000 GÜN OLACAKTI.ARALARINDA 10 KAT FARK VAR VE HER İKİSİ DE 1000 YILIN GEÇTİĞİ AYETLERE UYUYOR.MEARİC 4 DEKİ 50 BİN YILDA BÖYLE BİR DURUM SÖZKONUSU DEĞİLDİR.
  HELE ŞU Dediğim gibi Cebrail altı kez inmiştir demeniz gereklidir bu hesaplamayı yapmanız için

  SÖZÜNÜZÜ HİÇ ANLAMIYORUM.CEBRAİL NEDEN 6 KERE GİDİP GELMİŞ OLSUN .BİR KERE İNİP KIYAMETE KADAR ORADA KALACAK OLAMAZ MI..ALLHA TAN VAHİY TEBLİĞ ETMESİ GEREKTİĞİ ZAMANLARDA ALLAH ONA BUNU BİR SÜREYLE BAĞLI OLMAKSIZIN TABİİ Kİ BİLDİREBİLİR.ÜSTELİK 6 KEZ GİDİP GELMESİYLE BENİM KONUMUN BİR İLGİSİNİ GÖREMİYORUM..
  BEN HER ŞEYİ MANTIKLI OLARAK AÇIKLIYORUM,SİZ İSE DOĞRU BİR MANTIK AÇIKLAYAMADAN SADECE REDDETMEYE YÖNELİK DAVRANIYORSUNUZ..BİLE BİLE GERÇEĞE KARŞI ÇIKIYORSANIZ BUNU DA ALLAH GÖRECEKTİR.

  Benim karşılığım:
  Bakalım elleriyle yazıp yazıp bu Allah katındandır diyenlerin hali ne olacak..
  Kendinize öyle bir güveniyoruz ki şeytan size kibirinizi hoş göstertiyor, sizin teziniz yanlıış bu kadar kesin bu Kuranda çelişki yoktur çünkü bu çelişmenin oluşmasına sebep sizin tez sunma hırsızdır. Allah dilemedikçe, ilminden hiç kimse bir şey kavrayamayacaktır. Benim size sunmuş olduğum ayet “bizim gün hesabımızla” derken sizinkisi ise “melekler .. süren bir günde” demektedir peki ” bu bir günde ” ifadesi hangi bir günde dir? Dünya mı ? Ahiret mi? Yoksa “başka” bizim bilmediğimiz bir günde mi? Allah işte zalimleri doğru yola iletmez. Teslim olacaksınız er ya da geç. Fikrinizi söyleyebilirsiniz ama gerçekler aynı kalacaktır ayrıca kitabınızda yeni mucize demişsiniz yeni mucize yoktur Allah’ın mucizelerini yeni anlayabilen insan vardır.. doğrusu bence “yeni akledebildiklerimiz” olabilirdi bu daha iyi bir felsefe olsa gerek..

  Onun karşılığı:
  KURAN’DA 1 GÜN İÇİN KESİN ŞEKİLDE BELİRTİLEN ZAMAN DİLİMİ HANGİSİDİR.?
  1000 YILIN GEÇTİĞİ AYETLERLE 50 BİN YILIN GEÇTİĞİ AYETLERDE NASIL OLUYOR DA ÇELİŞME OLUYOR.?BİRİNDE KESİN BİR SÜRE İFADE ETMİYOR,ZAMANIN İZAFİLİĞİNİ,ALLAH İÇİN BİZİM ALGIMIZDAN FARKINI AÇIKLIYOR.50 BİN YILIN GEÇTİĞİ AYETTE İSE KESİN BİR SÜRE VAR. SİZİN DEDİĞİNİZ 1000 YILIN GEÇTİĞİ AYETLERİ 6 GÜNDE YARATMA OLAYINDA TEMEL ALIRSAK 6000 YILLIK BİR SÜRE İÇERİR.BU DA BİLİMİN HİÇ BİR VERİSİYLE UYUŞMAZ VE KURANIN ALLAH KATINDAN OLMADIĞI İDDASINI GÜÇLENDİRİR.BENİM TEZİM İSE ALLAH KATINDAN OLDUĞUNU İSPATLIYOR.PEKİ BU DURUMDA KİM ALLAH’VE KURAN’A HİZMET ETMİŞ OLUYOR… SİZİN SORULARINIZIN HEPSİNE GEREKÇELİ OLARAK VE MANTIKLI YANITLAR VERİYORUM,SİZ HANGİ İDDİAMI HANGİ GEREKÇELERLE ÇÜRÜTEBİLİYORSUNUZ…?ALLAH MERAİC 4 DE Kİ 1 GÜNÜN MİKTARI 50 BİN YILDIR DEMİYOR MU..?BEN BURADAKİ 1 GÜN İFADESİNİN 6 GÜNDE YARATILMA AYETLERİNDEKİ GÜNÜ İFADE ETMİŞ OLACAĞINI SÖYLÜYORUM.ÇÜNKÜ O GÜNLER İÇİN ALLAH KESİN BİR SÜRE BELİRTEREK, SADECE MEARİC 4 DE BİR MİKTAR ÖLÇÜSÜ VERİYOR.PEKİ ALTI GÜNLE İLGİLİ AYETLERİ 24 SAATLİK GÜN OLARAK KABUL EDERSEK BÖYLE BİR 6 X 24 SAATLİK BİR ZAMAN DİLİMİNDE DE EVRENİN OLUŞUMUYLA İLGİLİ BİLİMSEL VERİLERDE BİR UYUM YOK.O ZAMAN KURAN YANLIŞTIR MI DİYECEĞİZ..KURANDA EN MANTIKLI VE BİLİME UYGUN ÇIKARIM BUDUR…VARSA BAŞKA BİLİME UYGUN VE MANTIKLI BİR İDDİANIZ BUNU AÇIKLARSINIZ…BENİM İDDİALARIMDAN DAHA MANTIKLI VE KURANIN ALLAH KELAMI OLDUĞUNU DOĞRULAYAN BİR TEZİNİZ VARSA MUTLAKA ÖĞRENMEK İSTERİM..
  BU ARADA SUÇLAMA YOLLU İFADELERİNİZE KATILMIYORUM..BENİM TEZLERİMİN KABULÜ KURANIN ALLAH KELAMI OLMASINI DOĞRULUYOR ,SİZİNKİLER NEYİ DOĞRULUYOR..?EN İNCE AYRINTISINA KADAR GEREKÇELİ CEVAPLAR VERİYORUM AMA SİZ AYNI ŞEYLERİ TEKRARLIYORSUNUZ..BENİM YANILMIŞ OLMA İHTİMALİM KADAR SİZİN DE VAR..BUNU UNUTMAYIN..

  Benim karşılığım:
  Herkesin imanı kendisinedir. Elbette benim dinim inancım kendime sizinki de sizedir Kuranda dediği üzere. Yanlış olan Kuran değildir asla olamaz çünkü Kuran korunmuş bir kitaptır. Bilim adamlarının Kurana yaptıkları terbiyesizlik, kendileri hep kuşatmıştır. Yanlış tezler vardır fitne amaçlı ve bu yanlış tezler zan ardı çıkan şeylerdir kesin değildir.Zamanında bunlar Tarık suresinde de yapılmış. Siz de ilişkisiz ayetleri alıp sonuç çıkarıyorsunuz ya ne demeli size örnek te verdim ama anlamazsınız Allah dilemezse. Sizin deliliniz yok çıkmışsınız kitap yazmışınız tek dayanağınız araştırma ve başkalarının söyledikleri bir de Allah diyorsunuz kitap diyorsunuz sonra çelişki buluyorum ben nasıl iş? Ben çıkıpta zan ardına düşüp kitap yazmadım dikkatinizi çekerim ” “bilmediği şeyin ardına düşen, ve bunu yayıp veballerden pay alma ihtimali olan kişi” kim? Siz mi ben mi? Allahtan korkun size diyecek lafım o dur.

  Bu işin sonu kötüdür, Kuranla uymayan veriyi ona teslim olanlar kabul etmeyeceklerdir.

  Bakara/79: Vay o kimselere ki, elleriyle Kitab’ı yazarlar, sonra da onu az bir karşılığa değişmek için, “Bu, Allah’ın
  katındandır” derler. Vay ellerinin yazdıklarından ötürü onların hâline! Vay kazandıklarından dolayı
  onların hâline!

  Vah.

  Onun karşılığı:
  yetler arasındaki ilişkiyi de açıkladım,çelişki gibi bir şey olmadığını da gerekçeleriyle açıkladım..HANGİ TEZİMİ HANGİ GEREKÇELERLE REDDEDİYORSUNUZ DİYORUM, CEVAP YOK..SADECE BOŞ REDDİYELER. SİZİNLE TARTIŞMANIN BİR ANLAMI YOK.EĞER İÇİ DOLU BİR ŞEY SÖYLESEYDİNİZ UZUN UZUN TARTIŞIRDIM..BENİM CEAPLARDA HEP MANTIKLI GEREKÇELER VAR ,SİZİNKİNDE BİR ŞEY YOK..
  NEYMİŞ, BEN YAZDIKLARIMA ALLAH KATINDAN DİYORMUŞUM .BEN KENDİ YAZILARIMIN DEĞİL KURAN’IN ALLAH KATINDAN OLDUĞUNU İDDİA EDİYORUM..ŞU AŞAGIDAKİ KONULARA BİR AÇIKLAMANIZ VARSA BİR ŞEY YAZIN YOKSA HİÇ CEVAP VERMESİNİZ DAHA İYİ OLUR…

  “SİZİN DEDİĞİNİZ 1000 YILIN GEÇTİĞİ AYETLERİ 6 GÜNDE YARATMA OLAYINDA TEMEL ALIRSAK 6000 YILLIK BİR SÜRE İÇERİR.BU DA BİLİMİN HİÇ BİR VERİSİYLE UYUŞMAZ VE KURANIN ALLAH KATINDAN OLMADIĞI İDDASINI GÜÇLENDİRİR.BENİM TEZİM İSE ALLAH KATINDAN OLDUĞUNU İSPATLIYOR.PEKİ BU DURUMDA KİM ALLAH’VE KURAN’A HİZMET ETMİŞ OLUYOR… SİZİN SORULARINIZIN HEPSİNE GEREKÇELİ OLARAK VE MANTIKLI YANITLAR VERİYORUM,SİZ HANGİ İDDİAMI HANGİ GEREKÇELERLE ÇÜRÜTEBİLİYORSUNUZ…?ALLAH MERAİC 4 DE Kİ 1 GÜNÜN MİKTARI 50 BİN YILDIR DEMİYOR MU..?BEN BURADAKİ 1 GÜN İFADESİNİN 6 GÜNDE YARATILMA AYETLERİNDEKİ GÜNÜ İFADE ETMİŞ OLACAĞINI SÖYLÜYORUM.ÇÜNKÜ O GÜNLER İÇİN ALLAH KESİN BİR SÜRE BELİRTEREK, SADECE MEARİC 4 DE BİR MİKTAR ÖLÇÜSÜ VERİYOR.PEKİ ALTI GÜNLE İLGİLİ AYETLERİ 24 SAATLİK GÜN OLARAK KABUL EDERSEK BÖYLE BİR 6 X 24 SAATLİK BİR ZAMAN DİLİMİNDE DE EVRENİN OLUŞUMUYLA İLGİLİ BİLİMSEL VERİLERDE BİR UYUM YOK.O ZAMAN KURAN YANLIŞTIR MI DİYECEĞİZ..KURANDA EN MANTIKLI VE BİLİME UYGUN ÇIKARIM BUDUR…VARSA BAŞKA BİLİME UYGUN VE MANTIKLI BİR İDDİANIZ BUNU AÇIKLARSINIZ…BENİM İDDİALARIMDAN DAHA MANTIKLI VE KURANIN ALLAH KELAMI OLDUĞUNU DOĞRULAYAN BİR TEZİNİZ VARSA MUTLAKA ÖĞRENMEK İSTERİM..”

  Benim karşılığım:
  Sizin bilime uygun teziniz anlayışınız tıpkı Arap şehylerinin kendilerinin zanlarının uydurdukları şeyleri doğrulayan şeyleri kabul etmekten ibaret bir tutumdur. Gerçekler böyle değil Allah dilemedikçe, kimse onun ilminden bir şey kavrayamaz. “KURANIN ALLAH KELAMI OLDUĞUNU DOĞRULAYAN BİR TEZİNİZ VARSA MUTLAKA ÖĞRENMEK İSTERİM” demişsiniz zaten bu cümleyi kurduktan sonra ansiklopedi yazsanız fark etmez Kuranı anlatmadan evvel onu anlasanız daha iyi olur.

  Ben size gayet açık mesajlarımda yazdım işinize gelmedi sanırım ayet seçmekten yanasınız çünkü Kurandan faydalanmak istiyorsunuz kalpleri bilen Allah’a sığınırım en iyi ticareti o bize haber verdi.

  2-Bakara-44:Siz Kitâbı okuyor olduğunuz hâlde, insanlara iyiliği emredip de kendinizi unutuyor musunuz? Hiç akıl erdirmez misiniz?

  6-En’am-155: Bu (Kur’an) da bizim indirdiğimiz bereket kaynağı bir kitaptır. Artık ona uyun ve Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.

  18-Kehf-5: Bu konuda ne kendilerinin, ne de atalarının hiçbir bilgisi yoktur. Ne büyük bir söz (bu) ağızlarından çıkan! Onlar ancak yalan söylüyorlar.

  Gelecekte arkanızdan gelme ihtimali olan bir nesil için uyumlu deliller elbette iman edeceklerin imanını arttıracaktır. Göğe baksak Allah’ın delili Kuranı okuyun görün.

  35-Rum-35: Yoksa biz, onlara ispatlı bir delil indirdik de, o mu O’na ortak koşmalarını söylüyor?

  16-Nahl-72: Allah, size kendi cinsinizden eşler var etti. Eşlerinizden de oğullar ve torunlar verdi ve sizi temiz şeylerden rızıklandırdı. Öyleyken onlar batıla inanıyorlar da Allah’ın nimetini inkâr mı ediyorlar?

  Allah’ın yasakladığı gıdalar, ve helal olanlarında temiz olanını yiyin demesi.

  16-Nahl-37: Sen onların doğru yola erişmelerine aşırı istek göstersen de şüphesiz Allah saptırdığı kimseyi doğru yola iletmez. Onların yardımcıları da yoktur.

  6-En’am-38: (…) Biz Kitap’ta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Sonunda hepsi Rablerinin huzuruna toplanıp getirilecekler.

  Yer çekimine rağmen kuş uçar desen kanadı var derler, kanadı yaratan Allah yuvasını kurduracak aklı veren Allah dersin gene bir şey der kendince anladın.

  Allah elbette gören gözleri kör edeceği gün kör olanlar .. o zaman elbette bir şeyleri anlayacaklardır diye düşünüyorum ama Allah bilir onlardan olmamak dileğim sadece o yüzden çalışıyorum bilmediğim şeyin ardına düşmüyorum çünkü şeytanın tuzakları kolay bozulur..

  20- Tâ Hâ – 124: “Her kim de benim zikrimden (Kur’an’dan) yüz çevirirse, mutlaka ona dar bir geçim vardır. Bir de onu kıyamet gününde kör olarak haşrederiz.”

  Devamındaki iki ayeti tavsiye ederim alışınca bırakma, bırakma ki Kuranı sadece tez doğrulmak için kullanma Allah kötülükten sakındıranları ve tevbe edenleri sever der Kuran kısaca yazacak olursam. Bunları yaparsan sonuçlarına katlanırsın Allah’ın Peygamberine vahyettiği sisteme uymamak müşrikliktir çünkü.

  Onun karşılığı:
  SİZE YİNE AYNI CEVABI GÖNDERECEĞİM ÇÜNKÜ SORDUĞUM HUSUSLARIN HİÇBİRİNE EN UFAK BİR CEVAP OLUŞTURACAK BİR ŞEY YOK
  ayetler arasındaki ilişkiyi de açıkladım,çelişki gibi bir şey olmadığını da gerekçeleriyle açıkladım..HANGİ TEZİMİ HANGİ GEREKÇELERLE REDDEDİYORSUNUZ DİYORUM, CEVAP YOK..SADECE BOŞ REDDİYELER. SİZİNLE TARTIŞMANIN BİR ANLAMI YOK.EĞER İÇİ DOLU BİR ŞEY SÖYLESEYDİNİZ UZUN UZUN TARTIŞIRDIM..BENİM CEVAPLARDA HEP MANTIKLI GEREKÇELER VAR ,SİZİNKİNDE BİR ŞEY YOK..

  NEYMİŞ, BEN YAZDIKLARIMA ALLAH KATINDAN DİYORMUŞUM .BEN KENDİ YAZILARIMIN DEĞİL KURAN’IN ALLAH KATINDAN OLDUĞUNU İDDİA EDİYORUM..ŞU AŞAGIDAKİ KONULARA BİR AÇIKLAMANIZ VARSA BİR ŞEY YAZIN YOKSA HİÇ CEVAP VERMESİNİZ DAHA İYİ OLUR…

  “SİZİN DEDİĞİNİZ 1000 YILIN GEÇTİĞİ AYETLERİ 6 GÜNDE YARATMA OLAYINDA TEMEL ALIRSAK 6000 YILLIK BİR SÜRE İÇERİR.BU DA BİLİMİN HİÇ BİR VERİSİYLE UYUŞMAZ VE KURANIN ALLAH KATINDAN OLMADIĞI İDDASINI GÜÇLENDİRİR.BENİM TEZİM İSE ALLAH KATINDAN OLDUĞUNU İSPATLIYOR.PEKİ BU DURUMDA KİM ALLAH’VE KURAN’A HİZMET ETMİŞ OLUYOR… SİZİN SORULARINIZIN HEPSİNE GEREKÇELİ OLARAK VE MANTIKLI YANITLAR VERİYORUM,SİZ HANGİ İDDİAMI HANGİ GEREKÇELERLE ÇÜRÜTEBİLİYORSUNUZ…?ALLAH MERAİC 4 DE Kİ 1 GÜNÜN MİKTARI 50 BİN YILDIR DEMİYOR MU..?BEN BURADAKİ 1 GÜN İFADESİNİN 6 GÜNDE YARATILMA AYETLERİNDEKİ GÜNÜ İFADE ETMİŞ OLACAĞINI SÖYLÜYORUM.ÇÜNKÜ O GÜNLER İÇİN ALLAH KESİN BİR SÜRE BELİRTEREK, SADECE MEARİC 4 DE BİR MİKTAR ÖLÇÜSÜ VERİYOR.PEKİ ALTI GÜNLE İLGİLİ AYETLERİ 24 SAATLİK GÜN OLARAK KABUL EDERSEK BÖYLE BİR 6 X 24 SAATLİK BİR ZAMAN DİLİMİNDE DE EVRENİN OLUŞUMUYLA İLGİLİ BİLİMSEL VERİLERDE BİR UYUM YOK.O ZAMAN KURAN YANLIŞTIR MI DİYECEĞİZ..KURANDA EN MANTIKLI VE BİLİME UYGUN ÇIKARIM BUDUR…VARSA BAŞKA BİLİME UYGUN VE MANTIKLI BİR İDDİANIZ BUNU AÇIKLARSINIZ…BENİM İDDİALARIMDAN DAHA MANTIKLI VE KURANIN ALLAH KELAMI OLDUĞUNU DOĞRULAYAN BİR TEZİNİZ VARSA MUTLAKA ÖĞRENMEK İSTERİM..”

  Benim karşılığım:
  Bende size bir daha yazıyorum sizde benim sorularımın bir kısmına cevap vermediniz karışıklık çıkmaması için ben sustum durumu kontrol altında tutabilmek için ama siz cevap istiyorsunuz ya ben bir daha derlemeye çalışayım belki böylece bende cevap alabilirim bu kez dahada net yazmaya çalışacağım Allah dilerse. Allah’ın doğruları kişilerin umduğuna göre şekil almaz, Allah’ın doğruları zaten belirlidir buna inanıyoruz bunun hakkında diyaloğa başlanabilir yani siz Allah’ı/Kuranı bana ıspatla o zaman dememelisiniz yoksa büyük bir sapıklık içinde olursunuz cahilliğinizi gösterirsiniz yani inanıldığını varsayıyorum öyle olmalıdır çünkü. İnsan düşündükçe aklına daha başka türlü izahlarda gelebilir zamanla bu da insanlığa gaflet ve yorgunluk dokunabilmesinden etrafındaki etkenlerden kaynaklanabilir.

  “ayetler arasındaki ilişkiyi de açıkladım,çelişki gibi bir şey olmadığını da gerekçeleriyle açıkladım”

  Sizin vardığınız tez(yani sonuç dediğiniz basılmış), rakam ile başlayan bir tezdir temeli/merkezi/başlangıç noktası budur her şey buna bağlıdır. Bunu oluşturmak için için Mearic 4 ayetini gözlemlemişsiniz:

  “Melekler ve ruh, O’na, süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir.”

  Süresi 50.000 yıl olan bir günde denmektedir. Ve “melekler ve ruh” demektedir ayrıca bu bilgi ayetin bütünüdür keyfe göre bölünmesi, gizlenmesi yanlıştır. Allah ve kitap hakkında yazılar yazarken çok dikkatli olunması gereklidir bence korkmalıyız.

  17-İsra-85: Sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: “Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir.

  Kuran Peygamberimize indirildiği için bunu söyleyen Peygamberimizdir sana soruyorlar diyor ve sonuca varıyor delil.

  (Bilimsel değil ama delil/ayet bu inananlar için.Bilimle açıklananları da var.Allah’ı görmeden korkmak ve inanmak boşa değil. diyorum)

  Benim size sormak istediğim neden net olarak dünya günü olarak belirtilen ayeti “gibi” diye bir ifadenin “sizinki gibi” anlamını görmüyor da, “aşağı yukarı/öyle böyle” olarak algıladınız yani (öyle olup olmadığı) hakkında hiç bir deliliniz mevcut değil yani dayanak olabilir/zan olabilir zaten bir fikrin, bir vesvesenin, bir zannın olmadan bir işin yapılması beyinimizle hareket ettiğimizden ötürü mümkün değil.

  Size bunun için şu ayeti gönderdim:

  30-Rum-35: Yoksa biz kendilerine bir delil mi indirdik de o, Allah’a ortak koşmaları konusunda (isabetli olduklarını) söylüyor?

  (Önceki yazımda Rum suresini 30 olarak değil de 35. sure olarak yazmışım hata ile ama addan kurtardı sanırım çok şükür.)

  Ben size beş tane bir lira bir kağıt beş tl gibidir desem siz bundan ne anlarsınız değer olarak demedim mi? Bunun cevabını istiyorum.

  Allah’a hiç bir yorgunluk dokunmayacağı ayetini, Kuranı Allah’ın koruduğunu ve Peygambere şeytanın söz karıştıramaycağını belirten ayetleri göze alırsak (çünkü Kuran tümüne iman edilmesi gereken bir kitaptır) göze alırsak Allah bizlere gayet açık belirmiştir. Şimdi siz Allah gibidir le … dedi derseniz apaçık bir sapıklık içinde olursunuz siz ya kitap hükümleri ile çelişeceksiniz ya da kendiniz ve kitap hükmünden çok güvendiğiniz tezleriniz/onları yazanlar ile ama şunu bilin ki Allah katında hiç bir dostluk fayda vermez ve hiç bir şefaatçi cezayı ertelemeyemez Allah dilemedikçe(Kuranda yazar).

  22-Hac-47: Bir de senden acele azap istiyorlar. Hâlbuki Allah asla va’dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir.

  Göz var, nizam var ama Allah takdir buyurmaz ise ne demek istedi den öteye geçilemez. Tarafsız olun bir düşünür olarak ve hakkın gözetin belki Allah size acır da doğru yolu tutarsınız. İlk önce “kıyaslama yapabilmek açından sabit kılınmış bir ayettir” bu. Yok ben sabit değildir diyorum diyorsanız öyle olmadığını zan tezlerine dayandırmamalısınız kendiniz yapmalısınız artık kürek alır dünyanın dibini mi kazarsınız, havaya çıkmaya mı çalışırsınız orasını siz düşüneceksiniz bir düşünür olarak.

  Ama yok ben bunu yapamam, nasıl yapayım derseniz hiç olmayacak sözler ve tezlere kanmamanız gerekir kandıysanızda herkesin size inanmasını beklemeniz yanlıl olur siz zaten övünüyorsunuz ama o sizin %100 bir çalışmanız değil siz sadece pazardan pay almaya çalışıyorsunuz.

  Gün 24 saat olayını söylüyorum bu konuda ben de sizin gibi düşünüyordum mesela iki kişi olsak ben 2 saniyeyi tek bir saniye gibi saysam ya da 50 sn yi bir dakika saysam elbette süre hesapları (şu kadar sn., 1 gün, 1gün+yarım gün vs.) şeklinde değişir ama, ama Allah bize güneşin doğmasının ve batmasının akıl sahipleri için bir gösterge olduğunu söylüyor yani sen ister bir saat say ister 100 saat say o güneş aynı sürede batacaktır. Aynı şekilde dünya aynı sürede turunu tamamlayacaktır (çok ilginç saymayı unutsak, yanlış saysak bile). Demem o ki bir gün 365 gün değildir e bende takıldım evet bunu bende düşündüm ama mevsimler var değil mi? Yani bu mevsimlerin değişiklikleri gözlemlenerek düşünülebilir o da tam kesin sonuca varamayabiliriz mesela buzulların erimesi desek, kütlenin yoğunluğu, mevsimsel ısı değişimleri vs. tarım meyve desek katkı ilaçları, bizim doğal bir ortamda en yakın sonucu bulma ihtimalimiz artar.

  Sonuç olarak ne saat 24 müdür acep, gün 365 midir? Demek ile ayetlerin çelişkili gösterilmesi arasında hiç bir bağ yoktur Allah’ın yarattığı sistem tıkır tıkır işlemektedir. Güneş her gün doğup batmakta ve bizler için bir ibret olmaktadır.

  l 10-Yunus-36 l
  Onların çoğu ancak zannın ardından gider. Oysa zan, hak namına hiçbir şeyin yerini tutmaz. Şüphesiz
  Allah, onların yapmakta olduklarını hakkıyla bilendir.

  Peygamberimizin ruh hakkında bilmediğini siz mi biliyorsunuz?

  Size karmaşık gelmesin Kuran ayetleri bir bütündür, Allah’ın sistemi bir bütündür çünkü başlayıp tek nokta ile son bulmaz. Siz sitemde var sitemde var diyorsunuz öyle ise soru işaretlerinden sonra cevap gönderiniz. (Cevap alamadığınızı düşündüğünüz yerleri sorabilirsiniz, cevapların sizi tatmin etmemesi değil cevap alamadığınız. )

  Onun karşılığı:

  Hac 47
  (Medenî 103) (Resulüm!) Onlar senden azabın çabuk gelmesini istiyorlar. Allah vadinden asla dönmez. Muhakkak ki, Rabbinin nezdinde bir gün sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir.

  Secde 5
  (Mekkî 75) Allah, gökten yere kadar her işi düzenleyip yönetir. Sonra (bütün bu işler) sizin sayageldiklerinize göre bin yıl tutan bir günde O’nun nezdine çıkar.
  PEKİ, 1000 YILDAN BAHSEDİLEN BU AYETLERİN İKİSİNDE DE NEDEN “SİZİN SAYAGELDİKLERİNİZDEN” DEMİŞ DE YÜCE ALLAH,MEARİC 4.DE BÖYLE BİR İFADE NEDEN KULLANMAMIŞ?BUNU NASIL AÇIKLAYABİLİYORSUNUZ?
  BEŞ TANE 1 LİRA, KAĞIT 5 LİRA “GİBİDİR” DENMEZ MANTIK OLARAK.BEŞ TANE 1 LİRA KAĞIT 5 LİRAYA “EŞİTTİR” DENİR…

  Benim karşılığım:
  Secde 5 te bahsedilen yükselme süresi bu tezin doğruluğunu ıspatlamaz.Ne alakası var (dünyanın yaratışı bağlantısı)? derseniz bunuda Allah bilir ben sadece diğer ayetten daha tutulur olduğunu söyledim yaratış olarak diyemem ama süre olarak bu sürede tek başına bir şey ifade etmediğinden uydurmuş oluyoruz süre+tez yaparak halbuki tezin o süre ile bir alakası yok yok. Elbette ki bunu açıklamaya benimde tam delilim yokmuş bunu gördük ama sizin de yok. Gördünüz mü Allah insanı nasıl çıkmaza sokabilir, daha tutulur olmasına rağmen açıklanamıyor nasıl size göre kendi teziniz bu da benimki bende süre çıkıyor ama o süre şu tezdir denemiyor. Bunun bağlantısını nasıl kuruyoruz kaç batıl var söyleyin hemende ayıklayalım siz sadece ayetten bunu çıkarmıyorsunuz aynı zamanda teorilere ve söylentilere o kadar çok inanıyorsunuz ki ayeti o anlama geliyor diye yorumlayabiliyorsunuz çoğu kişi bu hatayı yapıyor.

  (Ayrıca çeviriniz orjinal değil Hac 47 de Resul geçmez, orjinallikten uzak çeviriler yanlışa yöneltebilir zamanla bu ayette değil ama bazı (anlamı pekiştirilen) ayetlerde [ <– gördünüz bir parantez nasıl alam bozar çaktırmadan]. Onun "katına yükselirden" siz ya da ben o gün kadarda dünyayı/evreni/uzayı/eşeği yaratmıştır ı anlıyorsanız yanılırsınız her türlü bu böyle. Şimdi ben çıkıp civcivi yaratmıştır desem sizin orada "dünyayı yarattı" demeniz gerekir ama ben nasıl "civcivi yatattıyı" bulamıyor isem sizde açık açık "dünyayı yarattı" yazan yeri bulamaz bunu destekleyen ayette olmaz ilişkisi mümkün olmaz, yoksa bende çıkarım hayır efendim civcivi yarattı derim aksini ıspatlayamazlar, doğrusu hiç bir delil olmadığından Allah'ın ilminden bir şey kavranamaz. Elbette dünya civcivden çok dikkat çeker bende evreni derim sizin tezinizi küçültürüm. Çelişir böyle olduğu için Kurana çelişkisiz bir kitaptır ayetine ters düşer ve işler ileri boyuta taşınır..)

  Sizin "sayageldiklerinizden" ifadesinde kasıt benim anlayabildiğim kadarı ile (zan ettiğimce) sizin hesaplamalarınızca dır. (Saymak bir kayıttır, tutanaktır, bir şeyi kayıt ile sürdürmektir, hesaptır yani bir amaç için sayılır. Mal saymak : Bir, iki , üç tam üç koli aldım kayıt konrol gibi günlük hayatımızdan bir örnek.) Bu da hesap sisteminin değişmediğini gösterir, ayet günümüzde uyumludur (aksi ıspatlamadı çünkü ya da uyumludur da diyemeyiz "askıda" dır sonuçta mevcut sistem kalır, araştırma sürer belkide eskiden bir on diye sayılırdı ama bir gibidir yani aksini bilmiyoruz..). Ancak Allah'ın ilminden O dilemedikçe kimse bir şey kavrayamaz yani Kurana göre bir belirsizlik, Allah bilir sözünün dolduracağı bir neden içimizde bir boşluk muhakkak vardır bu da insanın kendini yeterli görmemesi, azmaması içindir diye düşünüyorum. Allah'ın sistemi/dini budur bence genel olarak gözlemlediğim.

  Peygamberimizin ruh hakkında bilemediğini siz mi biliyorsunuz? melekler ve ruh 50.000 yılda ayeti tutturamadınız her halde ki bunlara geldi konu bunları da tutturamazsınız çünkü elinizde sadece tez var bu tezlerin doğru olması demek Kuran ile çelişmemesini gerektirir. Tekrar araştırılmalıdırlar. Siz hazıryedicilik yaptınız hazır bir zannın arkasını kurdunuz, yani öyle söyleyeyim zannınızın ardı sıra gitmekte ve insanları inkara davet etmektesiniz. Biz bu kitapta hiç bir şeyi eksik bırakmadık diyen bir kitapta mana avcılığı yapıp, kelimelerin anlamlarını kaydırarak para kazanmaya çalışıyorsunuz. Evet tam olarak yaptığınız budur sizin bence bedava dağıtıyorsanız bilemiyorum sonuçta bu da zdaha çok zarara yol açacağından .. hüküm Allah'ındır uyarmak, konuşmak bize düşer.

  Ben bir hata ettim ama sizin hatanızdan daha tutarlı bir hataydı, 50.000 yıl olayı gölgede kaldı bilmem farkındamısınız. Bunun gibi işte bazen hayatta öyle şeyler oluyor ki bazen hayatta doğru teoriyi buldum derken başka bir sapıklığa tutuluruz. Tek Kurtarıcımız Kuran dır, hep öyleydi..

  Peygamberden üstün bir insan aramızda mı yoksa? Yoksa son Peygamber Muhammed değil miydi? Yoksa siz bir seçilmiş misiniz? Öyle ise sizi tanıtalım söyleyin de..

  Onun karşılığı:
  PEKİ, 1000 YILI ÖLÇÜT ALDIĞIMIZI KABUL EDELİM..KURANI KERİM İN İLK İNDİĞİ DEVİRDE BUNA GÖRE HESAPLAMA YAPALIM, 6 GÜNDE YARATILMA İÇİN ….O DEVİRDE 1 YIL KAMERİ TAKVİME GÖRE 354 GÜN. 6 X 1000X 354=2124000 GÜN EDİYOR.ŞİMDİ GÜNÜMÜZDE YAŞAYAN BİR İNSAN BU HESABI YAPSIN..
  6 X 1000X365,25 (1 YIL=365 GÜN 6 SAAT)=2191500 GÜN EDER. İSLAMIN İLK DEVİRLERİNDE YAŞAYANLARA GÖRE FARKLI .ŞİMDİKİ HESABA GÖRE FARKLI.KURAN EVRENSEL VE ZAMANLARÜSTÜ DEĞİL Mİ?SİZ KURANI YALANLAMAYA MI ÇALIŞIYORSUNUZ DERİM,1000 YILI ÖLÇÜT ALMAN GEREKİR DERSENİZ.ALLAH AŞKINA SÖYLEYİN HAKSIZMIYIM..
  EVET KİTAPTAN VE SİTELERDEN CEBİMDEN ÇOK PARA ÇIKTI AMA TEK KURUŞ GİRMEDİ.HEPSİNİ BEDAVA DAĞITIYORUM.BİR KISMINI ŞAHSEN KENDİM DAĞITIYORUM.İSTERSENİZ KARGO ÜCRETİNİ DE KENDİM ÖDEYEREK ÇOK SAYIDA GÖNDEREBİLİM…SİTEMDE DE HİÇ BİR REKLAM VS.YOKTUR.KENDİ REKLAMIMI YAPACAK OLSAM DA BİR FOTOĞRAFIMI VS.KOYARIM DEĞİL Mİ..?
  http://www.insancilsahaf.com/kurandan-yeni-mucizeler-ve-inanc-evreninde-yeni-ufuklar-p7989.html
  ŞU ADRESE BİR BAKIN FİYATINI GÖRÜRSÜNÜZ,BEDAVA MI DEĞİL Mİ?
  "PEYGAMBERİN RUH HAKKINDA BİLMEDİĞİNİ SİZ Mİ BİLİYORSUNUZ" SÖZÜNÜ NASIL SÖYLEYEBİLDİĞİNİZİ İSE HİÇ ANLAMADIM..
  ARTIK BEN BİR ŞEY YAZMAYI DÜŞÜNMÜYORUM..KISIR DÖNGÜNÜN İÇİNDE AYNI ŞEYLERİ SÖYLÜYORSUNUZ..
  ALLAH'A EMANET OLUN..

  Benim karşılığım:
  Hakkında hiç bir bilginiz olmayan şeylerin ardına düşmeye devam ediyorsunuz. Kemeri takvimi kimin? Bu insanlar seçilmiş bir kavim mi ki her davranışlar ve hesapları kesinlikle doğru olsun?

  Bilmediğiniz şeyin ardına düşmeyin Kuran sizde çıkmış hadislerle/sözlerle Kuranı sorgulayanlar gibi, Teoriler ve tezler ardınca, zan ardınca gidiyorsunuz. Öyle ise size teorileriniz, iman edenlere ise Kuran yeterli olacaktır.

  l 10-Yunus-36 l
  Onların çoğu ancak zannın ardından gider. Oysa zan, hak namına hiçbir şeyin yerini tutmaz. Şüphesiz
  Allah, onların yapmakta olduklarını hakkıyla bilendir.

  Devlet Bahçeli örneklerinde gördüğümüz üzere abuk subuk, ebced ve cifirciler gibi hesap oyunlarınızla oynanın, eğlenin, isim yapmaya çalışın. Sürümden kazanmayı ve saptırmayı ilk akıl edip kötü ticareti satın alan siz değilsiniz, atalarınız. Bedavada olsa akıllı insanlar sizin kitaplarınıza inanmazlar. Bedava Kutsal Kitap adı altında kitabı mukaddes (Tevrat+Zebur+İncil) dağıtanlar gibisiniz, ama zalimlerin tuzaklarını Allah boşa çıkarır ve tüm yaptıkları boşa gider. (Zan edin kazandım zan edin bakalım son "gülen" kim? olacak.)

  Peygambermisin? Seçilmişmisin? Kimsin? ki Kuranda veri tespiti yapıp bu doğrudur, Allah katındandır diyorsun? buna cevap istiyorum adres bilgilerimi asla vermem , bedavacı nankör bir kulu Allah korumaz.

  2-Bakara-120: Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar asla senden razı olmazlar. De ki: “Allah’ın yolu asıl doğru yoldur.” Sana gelen ilimden sonra, eğer onların arzu ve keyiflerine uyacak
  olursan, bilmiş ol ki, Allah’tan sana ne bir dost, ne bir yardımcı vardır.

  3-Al'i İmran-99: De ki: “Ey kitab ehli! (Gerçeği) görüp bildiğiniz hâlde, niçin Allah’ın yolunu eğri ve çelişkili
  göstermeğe yeltenerek inananları Allah’ın yolundan çevirmeye kalkışıyorsunuz? Allah, yaptıklarınızdan
  habersiz değildir.”

  Onun karşılığı:
  yine sorduklarıma cevap yok..sadece boş yere ve haksızca suçlamalar var..Allah herkesin niyetini bilir,merak etmeyin
  sayenizde ne kar doğru tespitler yapmış olduğumu- Allah ın yardımıyla-bir kez daha teyit etmiş oldum .çünkü mantıklı ve gerçek bilgiye dayanan bir cevap veremediniz..size bundan sonraki hayatınızda mutluluklar dilerim

  bir daha cevap yazmadım zaten yazmaya da gerek yok gün gelecek sanılsa. Eğer bana tekrar mail atarsa yazabilirim ancak ama hiç niyetim yok.

  Artık onlardan yüz çevir yazan ayeti benimsiyorum ve sabredip, uyarıyorum dikkat edin piyasa teorisi çakallarına, bunlar bir zan ardına gidiyor yazıyor yazıyor amaçları gizli tarikatleri bile bu adamların teorileri kışkırtabiliyor ve tarikatler üye kazanıyor yani yaptıkları zan fitneye sebep oluyor adam öldürmekten kötü adam aşırı gidiyor Allah'ı göster diyecek nerdeyse bu fazla üstelememe rağmen gelenlerdi..

 • Avatar

  vekuran May 11 2012 - 08:13 Reply

  MÜZZEMİL
  20: … GECE VE GÜNDÜZÜ Allah ÖLÇER; SİZİN BU VAKİTLERİ TAKDİR EDEMEYECEĞİNİZİ BİLDİĞİNDEN SİZİ MUAF TUTTU…

  http://www.diniyazilar.com/2012/04/8-gun-ahiret-gunu/

 • Avatar

  ugur May 11 2012 - 12:27 Reply

  kardeşim bazı şeylerin üzerinde fazla durma kuran yazıyor ama indiğinde çahil bir topluma indi bazı şeyleri anlayabilecekleri şekilde anlatır bende bende ışıkhızıyla çartım böldüm bir zamanlar bak rüyalar bir iki saniyedir ama biz saatlerçe görmüş gibi oluruz dalgaların sıkıştırılması beynin okumasıyla ilgili emrenin bir yazısına yorumda dahA fazla açıklama yapmıştım

Leave a reply

Name (required)

Website