Tutarsızlığın Kitabını Yazan Dinsizler

Kutsal kitabımız Kur’an, din düşmanları tarafından her yerde sürekli eleştiriliyor. Sırf Kuran’ı eleştirmek için kitaplar, köşe yazıları yazılıyor, programlar, videolar hazırlanıyor, sözlükte, orada burada herkes her ağzına geleni söyleyebiliyor. Bunların çoğunluğuna baktığınızda henüz Kuran okumamış olduklarını görürseniz asla şaşırmayın. Bunlar bunu sadece kendi davalarını haklı çıkarmak için yapıyorlar ve azınlık olmalarına rağmen inananlardan daha fazla çalıştıklarını görüyoruz. Buradaki enteresan nokta, inananların, Allah rızası ve cennet gibi motivasyonları olmasına rağmen Allah yolunda çaba göstermedeki gevşeklikleri. Bu nedenle de inkarcı topluluklar meydanı boş bulup saçmalayarak da olsa en eleştirilemeyecek dini/kitabı eleştirebiliyorlar.

Bunların yazdıklarına, çalışmalarına bakarsanız devasa bir cahillikle karşılaşırsınız. Eleştirdikleri konular hep aynı. Peygamberin küçük kızlarla evlilikleri, dört kadın alma, recm, dininden dönenin ve dine inanmayanların öldürülmesi vs. Bir de en çok yaptıkları şey, cennet kıssalarını alaya almak. Ayrıca Kuran’daki bilimsel mucizelerin aslında mucize olmadığını savunuyorlar. Tüm yaptıkları bunlardan ibaret. Örneğin dinde olmayan recmi, dindeymiş gibi gösterip sonra da eleştiriyorlar. Oysa recmi ‘Sadece Kuran’ diyen hakiki müminlerin de eleştirdiğinden haberleri yok. Örneğin ateizmin önde gelen isimlerinden Richard Dawkins, bir programda bir Müslüman’a dininden dönenin İslam’a göre cezasını soruyor. İslam’ı ve dünyadaki tüm Müslümanları temsil ettiği düşünülen sakallı adam (!) da, İslam’dan dönenin cezasının ölüm olduğunu söyleyince Dawkins’in galip geldiği düşünülüyor. Aslında bu, kimsenin gerçek İslam’ı bilmediğini ve Dawkins’in de, Allah’a iftira eden arkadaşın da, bunları destekleyenlerin de Kuran’dan habersiz olduklarını gösteriyor. İçlerinden biri açıp da Kuran’a baksaydı, böyle bir hükmün Kuran’da olmadığını ve biraz araştırırlarsa da bunun uydurma bir hadis kaynaklı olduğunu göreceklerdi.

Aslında ateistlerin Kuran’da eleştirdikleri her konuya defalarca sağlam yanıtlar veriliyor, fakat bu yanıtlar onları pek tatmin etmiyor. Aynı soruları sormaya devam ediyorlar. Ve bu eleştirdikleri üç beş ayet dışındaki Kuran ayetleri hakkındaysa ağızlarını bıçak açmıyor. Nasıl olur da insanı öldürmeyi emreden bir kitap insan hakları konusunda bu kadar titiz emirler verir diye kendilerine sormuyorlar. Çünkü Kuran’ı önyargılı bir şekilde, Allah’ın açığını arayarak ve sırf okumak için okuyorlar. Tartışma sırasında birisi Kuran okudun mu diye sorarsa evet diyebilmek için. Oysa Kuran’ı anlayarak okuyanlar bilirler ki Allah defalarca Kuran’ın manasını inceden inceye düşünmemiz gerektiğini öğütlemektedir. Önyargılı ve sırf okumak için okunursa hangi kitap anlaşılabilir ki zaten?

http://evirgenorhan.blogspot.com/


About the Author
Author

evirgenorhan

Comments (11)
Leave a reply

Name (required)

Website