Tutarsızlığın Kitabını Yazan Dinsizler

Kutsal kitabımız Kur’an, din düşmanları tarafından her yerde sürekli eleştiriliyor. Sırf Kuran’ı eleştirmek için kitaplar, köşe yazıları yazılıyor, programlar, videolar hazırlanıyor, sözlükte, orada burada herkes her ağzına geleni söyleyebiliyor. Bunların çoğunluğuna baktığınızda henüz Kuran okumamış olduklarını görürseniz asla şaşırmayın. Bunlar bunu sadece kendi davalarını haklı çıkarmak için yapıyorlar ve azınlık olmalarına rağmen inananlardan daha fazla çalıştıklarını görüyoruz. Buradaki enteresan nokta, inananların, Allah rızası ve cennet gibi motivasyonları olmasına rağmen Allah yolunda çaba göstermedeki gevşeklikleri. Bu nedenle de inkarcı topluluklar meydanı boş bulup saçmalayarak da olsa en eleştirilemeyecek dini/kitabı eleştirebiliyorlar.

Bunların yazdıklarına, çalışmalarına bakarsanız devasa bir cahillikle karşılaşırsınız. Eleştirdikleri konular hep aynı. Peygamberin küçük kızlarla evlilikleri, dört kadın alma, recm, dininden dönenin ve dine inanmayanların öldürülmesi vs. Bir de en çok yaptıkları şey, cennet kıssalarını alaya almak. Ayrıca Kuran’daki bilimsel mucizelerin aslında mucize olmadığını savunuyorlar. Tüm yaptıkları bunlardan ibaret. Örneğin dinde olmayan recmi, dindeymiş gibi gösterip sonra da eleştiriyorlar. Oysa recmi ‘Sadece Kuran’ diyen hakiki müminlerin de eleştirdiğinden haberleri yok. Örneğin ateizmin önde gelen isimlerinden Richard Dawkins, bir programda bir Müslüman’a dininden dönenin İslam’a göre cezasını soruyor. İslam’ı ve dünyadaki tüm Müslümanları temsil ettiği düşünülen sakallı adam (!) da, İslam’dan dönenin cezasının ölüm olduğunu söyleyince Dawkins’in galip geldiği düşünülüyor. Aslında bu, kimsenin gerçek İslam’ı bilmediğini ve Dawkins’in de, Allah’a iftira eden arkadaşın da, bunları destekleyenlerin de Kuran’dan habersiz olduklarını gösteriyor. İçlerinden biri açıp da Kuran’a baksaydı, böyle bir hükmün Kuran’da olmadığını ve biraz araştırırlarsa da bunun uydurma bir hadis kaynaklı olduğunu göreceklerdi.

Aslında ateistlerin Kuran’da eleştirdikleri her konuya defalarca sağlam yanıtlar veriliyor, fakat bu yanıtlar onları pek tatmin etmiyor. Aynı soruları sormaya devam ediyorlar. Ve bu eleştirdikleri üç beş ayet dışındaki Kuran ayetleri hakkındaysa ağızlarını bıçak açmıyor. Nasıl olur da insanı öldürmeyi emreden bir kitap insan hakları konusunda bu kadar titiz emirler verir diye kendilerine sormuyorlar. Çünkü Kuran’ı önyargılı bir şekilde, Allah’ın açığını arayarak ve sırf okumak için okuyorlar. Tartışma sırasında birisi Kuran okudun mu diye sorarsa evet diyebilmek için. Oysa Kuran’ı anlayarak okuyanlar bilirler ki Allah defalarca Kuran’ın manasını inceden inceye düşünmemiz gerektiğini öğütlemektedir. Önyargılı ve sırf okumak için okunursa hangi kitap anlaşılabilir ki zaten?

http://evirgenorhan.blogspot.com/


About the Author
Author

evirgenorhan

Comments (11)
 • Avatar

  burhan Jun 22 2012 - 21:45 Reply

  Yazdığınız yazıdan öyle anlaşılıyorki Kuran a asıl kötülüğü din düşmanları değil,kendini müslüman zannedip Kuran la alakası olmayan hadisleri din zanneden ehli sünnet zümresi yapıyor.Yani kötüyü ve kötülüğü içimizde yada kendimizde değilde dışarda ararsak hep ararız.Avunuruz

  • Avatar

   Bir-Kul Jun 30 2012 - 17:05 Reply

   100% katılıyorum. Din Yüce ALLAH ‘ ın değil sanki , Buhari ve Müslümün dini haline getirdiler.

 • Avatar

  petek Jun 24 2012 - 09:37 Reply

  Katılıyorum Burhan.. Bu sebeple olsa gerek, Allah Kuranda, Allaha iftiradan bahseder ve en çok da dindar kesim olan Hristiyan ve Yahudileri eleştirir..

  Petekx

 • Avatar

  sedatvural3 Jun 25 2012 - 17:58 Reply

  Peygamber efendimiz HZ.MUHAMMED S.A.V ne güzel buyururmuş…”“Dinde aşırı gitmekten sakının. Çünkü sizden öncekiler dinde aşırı gitmekle helâk oldular”ve “Orta yolu size tavsiye ederim. Çünkü her kim çok ince eleyip sık dokumaya kalkarsa din onu yener” buyurmuştur.”“Din kolaylıktır. Asla kimsenin dine gücü yetmez. Herşeye güç yetireceğim diyen, mağlup olur. O halde doğru olanı takip edin ve orta yolu elden bırakmayın. Yapabileceğinizi ve devam edebileceğinizi yapın. Müjdeleyin ve imrendirin. Kolaylaştırın. İbâdet ve çalışmalarınıza sabahları, öğleden sonraları ve seher vakitleri devam edin. Verimi sağlayın.” uyurmuştur işte bizim dinimiz…

  • Avatar

   Bir-Kul Jun 30 2012 - 17:10 Reply

   Selam Sedatvura3 Kardeşim. Sende Hadislere dayanarak görüş belirtmişsin. Tamam bu yazdığın hadis KUR’AN ‘ ın Ruhuna aykırı değil. Zaten KUR’AN’ın içinde mevcut olup Bizatihi Yüce ALLAH’ın Ayetleridir. Ayetler dururken Hadisleri dayanak göstermek ne kadar doğru olur. Esenikler dilerim.

   • Avatar

    sedatvural3 Jul 1 2012 - 11:51 Reply

    Birde onların hataları,yanlış yaşamaları PEYGAMBER’in suçu mu? mesele hadislere göre yaşamak değil peygambere saygı dır ben kendi adıma böyle düşünüyorum…yani sakal bırakmanın sünnet olduğuna değil peygamberin yaşantısının sünnet olduğuna inanıyorum kılık kıyafetinin değil…dünya hayatında karşılaştığı hayatın içinden her meselede ailevi, toplumsal tüm yaşamındaki davranışı sünnettir benim için yoksa kılık kıyafeti değil tabi ki…elbetteki sakal bırakmamak günahtır diyenlerin zihniyetinin yok olması için mücadele edenlerdenim hayırlısı herşeyin…

 • Avatar

  metin Jun 27 2012 - 15:19 Reply

  Bir kaç gün önce Rıza Algül’ün Dinler ve Devrimler adlı kitabını okudum.
  Sayın Algül bu kitabında Orhan kardeşimin yazısında belirttiği bütün konulara eksiksiz değinmiş. 4 evlilik konusu, mirasın erkek, kadın varisler arasında farklı dağılımı konusu,
  Erkeklerin kadınlara güya üstün yaratıldığı konusu vs.. Tabi ki ayetler yanlış meallendirilmiş ve önyargılı değerlendirilmiş, amaç: İslam’ı bir şekilde kötülemek..
  Bu kişiler araştıran, okuyan, yazan kişiler. Ben şahsen bunların bilgi eksikliğinden, yanılarak böyle bir davranış içinde olduklarını sanmıyorum. Bunlar bilinçli olarak böyle davranıyorlar. Allah günahlarını affetsin..

  • Avatar

   sedatvural3 Jun 30 2012 - 12:51 Reply

   Bir de işine geleni alıp yaşamak var aslında. Çevremizde şahit oluruz ibadet ettiği halde büyük bir günah içinde ( faiz yemek, zina, gıybet) v.s olup başkalarının küçük hata ve kusurlarıyla uğraşan yok abdestin olmadı efendim saçının teli gözüktü vehakeza, vehakeza saçma sapan işlerle uğraşan dindar din düşmanlarının topluluk halinde yaşayan şekli bunlar…ALLAH c.c korusun inşaallah…

 • Avatar

  Engin Jun 30 2012 - 15:22 Reply

  Çok güzel bir yazı olmuş elinize ve zihninize sağlık. Keza sadece medya üzerinde değil, gerçek yaşamda da karşılaştığımız benzer durumlar aynı şekilde örneklenmiş. Dinimiz hayatımızı ve varlığımızı anlamanın en güzel yollarını ortaya koymuştur, fakat mesele İnanç meselesidir, bunu anlayamayanlar için tekrar anlatmaktan başka bir çoktur. Elbet bir gün onlar da anlayacaklardır.

 • Avatar

  Okumush Jul 14 2012 - 14:46 Reply

  Orhan Kardeşimiz gayet güzel yazmış… Yorumlar da bir o kadar güzel. Aslında yapılacak iş çok basit… Sadece geliştirilmesi için çok zamana ihtiyaç var. Bir – Kul’un vurguladığı gibi, gerçek Din için, Fakihlerin uydurulmuş görüş ve Hadisleri yok edilmeli. Biz Kur’an Müminlerine düşen de bunu yapmaktır, yaymaktır. Gelenek ve göreneklere göre dini yürütenlere, en yakınlarımızdan başlayarak onlara sadece Kur’an’ı anlatıp, onları Kur’an Dinine davet etmektir.

  Allah cümlemizin yardımcısı olsun.

 • Avatar

  kobali Jul 15 2012 - 18:05 Reply

  Selamün Aleyküm.
  Allah tüm müslümanları hidayete erdirir inşAllah, Kur’an-ı Kerim’in geliş amacı hakkı batıldan ayırmak. Bize düşen hakkı aramak, onun yolunda canımızla ve malımızla cihad etmek. Cihad etmekten kastım kılıç yada silahla adam öldürerek değil zaten kafirleri ve münafıkları öldürmeye kalksak herhalde dünyada on milyon insan kalır tabi sayısını örnek verdim gerçek müttakilerin sayısını Rabbim bilir. ilk başta bu işe yakınlarımıza doğruyu anlatmak Kur’an-ı türkçe olarak okutmak. çünkü Rabbimizin ilk emri bu, hakkı batıldan ayırmanın en sağlam ve kalıcı yolu bu . Atalarımızın düştüğü hatalar bu yüzden, bilerek veya bilmeyerek hataları cahillikleri, Dini hacılara hocalara has kılmaları, onlarında içinde çok azı durumun farkındaydı zaten, gün bugün hocalarında bir çoğu hala durumun farkında olmadan doğru haptıklarını zannediyorlar. geçmiş kavimlerin helakının sebebinin hepsinin puta tapmak olduğunu zannediyorlar ve işin daha vahimi Kur’an-ı arapça ezbere biliyor olmasına rağmen türkçe olarak idrak etmiş olmamaları. ezbere bir kaç ayetin anlamı harici başka bilgi yok. Yani anlayacağınız Allah’ın kulundan beklentisini bilmiyor çoğu insanımız . Kafasına takılan birşey oldumuda dur hocaya bir soralım diyor Hocanın sanki çok haberi var Allah’ın ne emrettiğinden , Hocada hocasından öğrenmiş kulaktan dolma kuranın anlamını , ama arpçasını biliyor doğrusu bu fakat türkçe yada kendi dilinde anlamınıda bilmesi gerekiyor ki uygulayabilsin.

Leave a reply

Name (required)

Website