Behe Çark Etti mi?

Türkçe internet sitelerinde uzun zamandır Behe’nin evrim konusundaki fikirlerinin değiştiği, “çark ettiği” ile alakalı haberler dolaşıyor. Bu yalan haberin ne sebeple uydurulduğunu, ve inançsızların neden böylesine hoşuna gittiğini anlamak için önce Behe’yi tanıyalım.

Michael J Behe Lehigh üniversitesinde biyokimya profesörü, ve Amerika’da bir çok bilim adamını bünyesinde bulunduran Keşif Enstitüsü (discovery institute)’nün bilim ve kültür merkezinin kıdemli üyelerindendir. Yazdığı Darwinin Kara Kutusu isimli eser, darwin tarafından ortaya konulan tesadüfçü-evrim görüşünün biyokimya düzeyinde açıklayamadığı olayları inceleyerek, bu teorinin günümüz biliminde yetersiz kaldığı iddiasında bulunmuştur. Denilebilir ki “indirgenemez karmaşıklık” kavramını ilk ortaya koyan bu kitap, tesadüfçü evrime karşı bugüne kadar en etkili olmuş bilimsel eserdir. Behe, bunun yanında “The edge of evolution, science and evidence for design in the universe” gibi eserlerinde tasarım fikrinin, evreni rastgeleliğe göre daha iyi açıkladığını savunmuştur.
http://www.lehigh.edu/~inbios/faculty/behe.html

Bilimadamının 2010 yılında yayınladığı “Deneysel evrim, işlev kaybettiren mutasyonlar ve ‘adaptif evrimin birinci kuralı’” isimli makalesi, isminde evrimden bahsettiği için bir takım sabırsız inançsızları çok heyecanlandırmış olacak ki, Türkiye’den başka hiç bir ülkede nedense olmayan bir “Behe çark etti, artık evrimi kabul ediyor” söylentisi interneti kapladı. Öyle ki yazarın Türkçe vikipedi sayfasına dahi evrimi artık kabul ettiğiyle ilgili saldırgan üsluplu bir içerik eklendi. Heyecanlı ateistler cehaletlerinden mi yoksa “ne de olsa makaleyi kimse okumaz, zaten ingilizce” düşüncesiyle mi bu utanmazlığı yaptılar bilmiyoruz ama, şimdi sözü edilen makale hakkında onları üzecek kısa bir inceleme yapacağız.

Behe söz konusu makalenin özetinin (abstract) son kısmında şöyle söylemektedir :

“Şu ana kadar örneklerde en sık görülen değişimlerin önceden varolan bir fonksiyonun kaybına veya modifikasyonuna sebep olduğunu gösterdim, ve bu tür mutasyonların neden göze çarptığını/ünlendiğini inceledim.”

Bu metin ingilizce bilen herhangi birisiyle aşağıdaki linkten teyid edilebilir, ve makalenin sadece özet kısmı okunarak bile bu makalede rastgele mutasyonların biyokimyasal boyutta çok büyük ihtimalle zararlı olduğunun incelendiği anlaşılabilir :
http://www.lehigh.edu/bio/pdf/Behe/QRB_paper.pdf

Michael J Behe’in makale çıktıktan sonraki 2 yıl boyunca ve hâlen de üyesi olduğu keşif enstitüsünün sık sorulan sorular kısmında şu soru ve yanıtı görürüz :

Akıllı tasarım hakkında sorular :
Soru 2 :
Akıllı tasarım teorisi evrimle uyumlu mudur?
Bu, evrim kelimesiyle ne söylendiğine bağlıdır. Eğer evrimle zaman içerisindeki değişim, ve hatta yaşayan türlerin ortak atası kastediliyorsa, evrim teorisi ile akıllı tasarım teorisi arasında bir uyumsuzluk yoktur. Fakat, bugünki baskın evrim teorisi olan neo-darwinizm, ve evrimin doğal seçilim ve rastgele mutasyonlar tarafından yönetilen, canlıların türünü devam ettirmesi dahil hiç bir amacı olmayan, öngörülemez ve amaçsız bir süreç olduğunu iddia eder. Akıllı tasarım, evrim teorisinin bu yorumuna karşı çıkmaktadır.
Kaynak : http://www.discovery.org/csc/topQuestions.php

Behe’nin üyesi olduğu ve bünyesinde çalıştığı kurumun evrim ve tasarım hakkındaki düşüncesi açıktır. Ülkemiz ateistlerinin rasyonel deliller öne sürmekten böylesine uzak kalıp, belge manipulasyonlarıyla haklı görünmeye çalışmaları, kendilerini utandıracak bizlerin ise inancını kuvvetlendirecek bir gelişme. Allah hiç birimizi savunmak için yalan söylemek zorunda kalacağımız komik bir fikre inandırmasın.

 


About the Author
Author

A.C.

Comments (3)
 • Avatar

  ORHAN Oct 29 2012 - 19:42 Reply

  Süper bir yazı, Allah razı olsun.

 • Avatar

  kemalettin Oct 29 2012 - 19:47 Reply

  İzin verirseniz yazınızı paylaşacağım selamlar

 • Avatar

  A.C. Oct 30 2012 - 19:06 Reply

  Orhan hocam sizden de Allah razı olsun.
  Kemalettin bey yazıyı paylaşmanızdan mutluluk duyarım, inançsızlar internetteki azimleri sayesinde böyle yalan bir haberle interneti doldurabiliyor, gerçeği ne kadar insan okusa o kadar iyi. Derslerim yüzünden internette pek paylaşma imkanım olmasa da İnşallah detaylı bir Türkçe biyografi hazırlayıp Behe’nin vikipedi sayfasını da olması gerektiği şekilde düzenleyeceğim.

  Selamlar

Leave a reply

Name (required)

Website