Mazlumun İntikamını Allah Alır

Her gün haberlerde haksızlığa uğratılan onlarca insan görüyoruz. Örneğin, hırsızın biri eve girip karnı burnunda annenin boğazını kesip mücevherlerini çalarken; bir başka zalim, başka şehre okul okumaya gitmiş kıza tecavüz ediyor. Lise çağında çocuklarımızı uyuşturucuya alıştırıp en fazla 25’inde ölmesini sağlıyorlar ve daha neler neler… Dünyaya baktığımızda zulümden, haksızlıktan başka bir şey göremiyoruz. Peki tüm bu zulmü yapan insanlar yakalandıklarında ne oluyor? İçeriye giriyor ve vergilerimizle karnı doymaya devam ediyor. Hatta onu doyuracak vergiyi vermezsek kısa bir süre sonra biz de evladımızın katilinin alt ranzasında yerimizi alabiliyoruz.

Zulme uğratılmış pek çok insan için bu tip dünyalık cezalar oldukça basit gelecektir. Aslında sadece hakimlerin değil, bizim gönlümüzden geçen cezalar da yine dünyalıktır. Oğlunuzun katilini bıraksalar döve döve öldürmek istersiniz, hatta böyle bir imkan verilse birçok insan da bunu yapar, fakat bunu yapmak sadece beş dakika sürer. Beş dakika sonra tekmelediğiniz adam ölür, her şey biter ve ne çocuğunuz geri gelir ne de siz sandığınız gibi rahatlarsınız. Çocuğunuzu bir daha göremeyeceksiniz ve hayat boyu size yapılan tüm haksızlıklar yapanların yanına kar kalacak ve günün birinde siz de ölüp gideceksiniz.

İşte buraya kadar anlattığım kısım Allah’a ve ahirete inanmayanların kederiydi. Allah’a ve ahirete inanan insanlarsak eğer, her şey birdenbire değişir, başımıza gelen her fiil bir anlam kazanır. Hayatımızda tesadüfe yer olmadığını anlarız. Zalimleri, bizim aklımıza gelmeyecek yöntemlerle cezalandıracak hakimin Allah olduğunu biliriz. Bizim dünyada tasarladığımız cezaları, Allah, ölümün olmadığı bir yerde vereceği için, zaten ilahi adaletini ilk dakikadan göstermeye başlar.

…Şu bir gerçek ki, Allah’ın ayetlerini örtüp inkâr edenler için şiddetli bir azap vardır. Ve Allah hem Azîz’dir hem intikam alıcı… Ali İmran 4

 

Allah Kuran’da ne denli merhametli olduğunu defalarca vurgular. Fakat hak edene de cezayı çok şiddetli vereceğinin altını çizer.

Bilin ki Allah, azap ettiğinde çok şiddetli eder. Allah; Çok affedicidir, Şefkatli olandır. Maide 98

 

Allah’a güvenip dayanan müminler anlarlar ki, Yüce Allah, mazlumları gözü yaşlı bırakmayacak, herkese hak ettiğini zerre haksızlık yapmadan tastamam verecektir.

 

Gün gelir, en büyük vuruşla vururuz biz. Şu bir gerçek ki, intikam da alırız biz! Dühan 16


İslam, zulüm karşısında sus pus oturmaya teşvik etmez elbette, fakat benim burada anlatmaya çalıştığım şey, mazlumun elinden bir şeyin gelmediği çaresizlik anıdır. Biz müminler, pisliğe bulaşanları, Allah’a kafa tutanları, katilleri, hırsızları, tefecileri, tecavüzcülerin tümünü Allah’a havale ederiz. Çünkü biliriz ki:

“Hesap sorucu olarak Allah yeter (Nisa 6, Ahzab 39).”

 

Sakın Allah’ı, resullerine verdiği söze ters düşer sanma. Allah Azîz’dir, intikam da alır. İbrahim 47

 

 


About the Author
Author

evirgenorhan

Comments (5)
Leave a reply

Name (required)

Website