Dersin ki Diz Kapağı, Dersin ki Baş Parmağı

 

Şükredecek o denli sebebimiz var ki aslında ve biri tarafından özel olarak yaratılan canlılar olduğumuzu anlamaya.

Vücudumuzun her hangi bir yapısı ihtiyaç duyduğu gereklilikten mahrum bırakılmamış , şuur yoksunu zerrelerin ancak şuurlu bir yönlendirmeyle meydana gelebilecek ” organizeleri ” sayesinde eksikler tamamlanmış .

Beynimiz hassas dokuları , incecik hassas sinirleri barındırırken ona özel olarak kafatası denilen yapı oluşmuş ve oraya özgü şekil almış . Derimiz bu yapıya dek gerilmiş , üzerini kaplamış .

Bir arkadaşım sohbetimizde ” diz kapağına ” dikkat çekmişti .Yürümemizi ve tam da hareketlerimizi oluşturabilmemizi sağlayan , sabah olduğunda yatağımızda doğrulmamızı sağlayan ” diz kapağımız ” meydana gelmiş . Eklemlerimiz olmasaydı fiziksel olarak bu et , yağ , deri kütlelerini kontrol altına almamız imkansızlaşacaktı . Felçli insan yığınlarından farkımız olmayacaktı . ” İnsanoğlu ” denen bir canlılıktan da söz edemezdik böylece .

Çevremizdeki çarpıklıklar aslında bize Allah ‘ ın kudretini , ikramını anımsatan sebepler . Felçli insanlar , gözleri görmeyen kardeşlerimiz… Bu zorlu durumlar sağlığı yerinde olanlar için şükretme ve Allah ‘ın yardımına , kudretine , ikramına ihtiyaç duyan O ‘ na muhtaç canlılar olduğumuzu fark etme sebebi olmalı .

Geç olmadan Allah ‘ ın da ” iğreti ” yarattığını söylediği bu hayattan ibretleri alıp üzerinde düşünelim ve şükredelim .

” Ne de az şükrediyorsunuz ” ( Araf – 10 )

” Ne kadar da az şükrediyorsunuz ” ( Mülk – 23 )

Küçükken baş parmağını kaybeden bir insana ayak baş parmağının nakledilmesini anlatan bir belgesel izlemiştim. Adam eskiden avcılıkla uğraşıyormuş bu yeni yaşamında tüfek kullanamadığından bahsediyordu . Şöyle bir düşündüğümüzde eğer yalnızca baş parmağımız olmasaydı tüm araç ve gereçleri kullanmakta zorluk çekecektik . Bu hayatımız için de daha fazla zorluk demek olacaktı .

Parmaklarımız bize hayatımızda diğer canlılardan farklı imkanlar oluşturmamıza yardımcı . Baktığımızda ellerimizde tüm parmaklarımız özel bir dizaynla konumlanmış . İki elimiz simetrik bir düzende . Yalnızca dört parmağımız olsaydı ellerimizin işlevi baya bir düşecekti .Örneğin kalemle yazmamızı , bardağı tutmamızı düşünelim. Gerileyen bir yaşam söz konusu olacaktı , şüphesiz.

Tek başına baş parmağımız bile kudretli bir dehanın özel olarak tasarımını anlatıyor . Düşünürsek daha anne karnındayken ” öylesine denk gelme eseri olmayan ” ellerimiz , yine özel olarak konumlanan parmaklarımızla donatılmış.

Dilerim ki geç olmadan bu dünyada Rabbimizin delillerinden ibret alan,akleden,düşünen,şükreden insanlardan oluruz.

”Diğer tüm kanıtları bir yana bırakırsak baş parmak bile benim Tanrı’nın varlığına inanmam için yeterlidir.”

diyor Isaac Newton.

Blogum :      http://evrendepinar.blogspot.com/

 

 


About the Author
Author

Pinar_Evrende

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website