Renk Renk İnsanlar…

Tıp fakültesini bitirmiş bir aile dostuyla sohbet edebilme imkanım oldu.Kendisine okul hayatı hakkında pek çok soru sordum.İnsan vücudunun gizemlerinden,beynin yapısından bahsettik.

Sorduğum sorulardan biri , okul okurken insan anatomisi hakkında geniş bilgiye sahipken herhangi bir insana baktığında ne hissettiğiydi .

”İnsanın yapısında ona en ilginç gelen neydi ? ”

Şöyle bir şey söyledi ve beni çok etkiledi :

 

”Herkesin midesi aynı yerde. Karaciğeri, kalbi, yemek borusu. Hangi insanın gövdesini açsak aynı düzenle karşılaşıyoruz. Herkesin midesinin görüntüsü, yeri aynı olmasına rağmen hepimizin yüzleri birbirinden çok farklı.”

Kesinlikle bunu hayret verici, ilginç bulmasına hak verdim.Cerrahlar senede yüzlerce göz ameliyatı yapıyorlar.Yüzlerce insan.Her defasında aynı göz.Aynı karanlık oda,aynı sinirler.En ince detayına kadar sinirler milimetrik olarak aynı yerde konumlanmış.Her hangi bir insanda özel olarak ayrı bir detay yok , ayrı bir düzende konumlanma yok .

Vücudumuzdaki tüm bu dokular her birimizde ayrı bir detayda olabilirdi.Eğer öyle olsaydı ; tedavi , ameliyat denilen imkanlarda ortadan kalkardı.Hassas yapılarımızı karşılaştığı zorluklarla zamanla daha da çökmeye terk ederdik , mecburen .

Kalp cerrahları . Yüzlerce ameliyat yapıyorlar . Hep aynı kalp . Damarlar hep aynı konumdan çıkıyor.En ince damarlara dek belirli bir dizayn hakim . Kiminin kalbi daha büyük ama bir diğerimizin kalbi onun minyatürü .

Böylesine özenli detaylarla belirli düzen halini oluşturan hücreler , her birimizin yüzünde gene simetrik bir vaziyette konumlanırken ; nasıl da ” kişiye özel kimlik ” olarak özelleşen yüzlerimizi oluşturuyor ! Gözler simetrik , kulaklar da öyle . Burnumuz hepimizde aynı yerde.Dudaklarımız,diş etlerimiz,dişlerimiz damağımızda değil.Üstelik özelleşme mevcut ” kişiye özel ” . Şuan dünyada milyarlarca insan var , bu milyarlarca farklı yüz demek . Geçmişteki binlerce insanı da hesaba katarsak sayı daha da artıyor .Bir deri,bir göz,bir burundan ortaya çıkan milyarlarca çeşit renkte,görünümde insan ! Mesela her birimizin ses tonu da farklı . Sanat değil mi ? Hücrelerimiz her birimizde ” aynı görünümde ” kalp , mide , göğüs kafesi , akciğer oluştururken her birimizde ” farklı ” görünen ” kişiye özgü ” sima oluşturmuşlar .

Neden ? Bunca sistemde aynılık oluşturan hücreleri farklılığa iten ne ? DNA kodlarımız mı ? Kodlarımız ve mekanizmalarımız neden bize kimlik kazandıracak , dış görünümümüzde farklılık getirebilecek bilgilere ayrışıyor ? Bu özel kazanımı alalade elde edebilirler mi gerçekten ? Ne yani tesadüf eseri bir şuursuzlukla tam da olması gerektiği gibi olan bir ayrışmadan mı söz ediyoruz ? Her birimiz , bir telefon markasının aynı çıkan serisi gibi neden aynı simalarda değiliz ?

Her birimiz ; kimilerinin dediği gibi ” tesadüf ” ” şuursuz ” maddi yapılara milyarlarca farklı görünüm kazanan çöp olacak et parçalarıyız ya da kimilerinin dediği gibi ” şuursuz ” yapıların vücudumuza tayin edilerek ” şuur ” kazanan sanat harikası milyarlarca farklı tasarımız . Karan sizin .

Benim delilim :

”Göklerin ve yerin yaratılmasıyla , dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun ayetlerindendir . Bunda, ilim sahipleri için elbette ibretler vardır.”
( Rum – 22 )

Blog adresim :

http:/evrendepinar.blogspot.com/

Twitter : @EvrendeP

 


About the Author
Author

Pinar_Evrende

Leave a reply

Name (required)

Website