Biraz Yanıp Çıkacak mıyız? Eninde Sonunda Herkes Cennetlik mi Olacak? Cehennemden Cennete Geçiş Var mı?

Müslümanım diyenlerin inandığı bir başka yalan da, ‘Cehennemde biraz yanıp çıkarım’ hurafesi. İnsanlar üç beş gün cehennemde takılıp, Cem Yılmaz’ın anlattığı gibi biraz bronzlaşıp cennete gideceklerini düşünüyorlar zannedersem.

 

Kuran’da, onlarca ayette azabın da ödülün de sürekli olduğu geçer:

Suçlular, cehennem azabında ebedi kalıcıdırlar.
Zühruf Suresi, 74

Kalbinde zerre kadar iman bulunan kişi cehennemden kurtulur iddiasının da hiçbir dini dayanağı yoktur. Böyle Kuran’da olmayan ifadeler tamamen Cübbeli’nin ve geçmişte yaşamış ölmüş cübbelilerin iddiasıdır.

Hadi girin cehennem kapılarından; sürekli kalacaksınız orada. Gerçekten kötü yermiş kibre sapanların barınağı.
Nahl Suresi, 29

Cehennem, bir arkadaşa bakıp çıkabileceğiniz bir yer değildir. Kuran’da, ‘Cezası bitenler cehennemden çıkarılıp cennete koyulurlar.’ benzeri bir ifade asla yoktur. ‘Cehennemden cennete geçiş’, ‘Cehennemliklerin bir süre sonra cennet nimetlerine konması’, ‘Eninde sonunda herkesin cennetlik olması’ gibi ifadeler tamamen uydurmadır. Kuran’da böyle tek bir ifade geçmez.İşimize geldiği için biz bu tip uydurmaları severiz.Oysa görünen o ki, asıl bu tip uydurmaları sevmemiz bizi ilerde azaba mahkum edecektir.

İş onların sandığı gibi değil. Kötülük ve çirkinlik kazanan, suçu kendisini kuşatmış olan kişiler, ateşin dostudurlar. Sürekli kalacaklardır orada.
Bakara Suresi, 81

Orada sürekli kalıcıdırlar; ne azap hafifletilecektir onlardan ne de yüzlerine bakılacaktır onların.
Ali İmran 88

Kuran’a değil de, inanmak istediğimiz hurafelere inanırsak kendimizi kandırmış oluruz, pişman oluruz. Yapmayalım, akıllı olalım, hacıya-hocaya-hurafeye değil, Kuran’a yönelelim.

 


About the Author
Author

Lavanta

Comments (3)
 • Avatar

  med Jun 15 2015 - 09:15 Reply

  46 – Cennetliklerle cehennemlikler arasında bir perde vardır. A’raf üzerinde de, her iki taraftakileri simalarından tanıyan kişiler vardır. Bunlar cennetliklere: “selâm olsun size” diye seslenirler. Bunlar henüz cennete girmemiş, fakat girmeyi arzu eden kimselerdir.

 • Avatar

  hattusas Aug 12 2015 - 09:18 Reply

  med in yorumu tam hedef olmuş, yazı harikulede fakat med in yorumu bu yazıya daha farklı mana katmış

 • Avatar

  mustafa Jul 15 2016 - 00:00 Reply

  Onlar (İsrailoğulları) yine: ‘Bize sadece sayılı günlerde ateş dokunacaktır’ dediler. Onlara: ‘Siz Allah katından bir söz mü aldınız? Şüphesiz Allah verdiği sözden dönmez. Yoksa Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?’ de. Bizimkilerin de bir farkı kalmadı onlardan.

Leave a reply

Name (required)

Website