Neden Yemek Duası Yapmıyoruz?

Neden Yemek Duası Yapmıyoruz?

Neredeyse iki yabancı filmden birinde olan sahnedir bu. Tüm aile yemek masasında toplanmıştır ve dualarını ederler: “Bu nimetleri verdiğin için sana sonsuz teşekkürler Tanrım…” Sonra da güzelce yemeklerine yumulurlar.

Ben bu sahneyi çok beğeniyorum. Böyle sahneler görünce çok mutlu oluyorum. Allah’ın verdiği sayısız nimet masanın üstünde beklerken, birazdan hepsi göbeğinize inecekken, siz bunları Allah’ın verdiğinin bilincindesiniz ve gönülden bir şekilde O’na diyorsunuz ki: “Teşekkürler Allah’ım, çünkü bize bu güzel, harika, leziz, mucizevi yiyecekleri veriyorsun…” İşte bu çok güzel. Yemeğe başlamadan önce Allah’ı anmak. Yatmadan önce Allah’ı hatırlayıp yatmak, kalkınca yine O’nu anmak. Bir şey yiyip içerken devamlı Allah’ı hatırlamak… Sizce de şahane olmaz mı? Niye böyle hayırlı kullar olmayalım ki? Önümüze gelen yemeği hapur hupur mideye indirmek ile, tüm o rızıkları Allah’ın verdiğinin bilincinde olarak yemek farklı şeylerdir. Önce bir güzel Allah’ı analım, sonra yemeğe saldırabiliriz, sorun yok, kimse önümüzden almayacak o yemekleri. Allah, kendisini sıklıkla anmamızı istiyor, o halde böyle bir alışkanlık edinmek hiç de fena olmayacaktır.

Tabi biz genelde yabancı filmlerden böyle şeyler almayız, mesela bunun yerine gider filmdeki küfürleri falan öğreniriz. Ama keşke böyle yapmasak, insanların güzelliklerini alsak, insanlara güzellik versek…

O halde, O’nun ayetlerine inanıyorsanız, üzerine Allah’ın adı anılmış olanlardan yiyin.
En’am Suresi, 118

Kuran’daki bu tarz emirleri farklı yorumlayanlar olsa da ben bire bir alıyorum ve yediğimizin üstüne Allah’ı anmamız gerek diye düşünüyorum. Unutulan veya bilinmeyen emirlerle alakalı, şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim:

http://evrendepinar.blogspot.com.tr/2015/08/bu-emirlerin-kuranda-gectigini-kac-kisi.html

Ayrıca, Allah’ın namaz kılınması emrettiği vakitler ve namaz kıl diye adlandırmadan sadece tespit et diye emrettiği bazı vakitler vardır. Tespih Allah’ı övmek, yüceltmek demektir. Kişi bu tespih ibadetinde Allah’ın sıfatlarını okuyarak, kendince oluşturduğu Allah’ı öven dualarla, Kuran’da Allah’ı öven ayetlerle de yapabilir dilerse namaz da kılabilir. Bu konu hakkında da şu yazıyı okuyabilirsiniz:

http://allahvar.blogspot.com.tr/2012/04/namaz-harici-tespih-allah-anma-ovme.html

Herkese sağlıklı, mutlu ve Allah’ı anmalı öğünler…


About the Author
Author

Lavanta

Leave a reply

Name (required)

Website