“Bilmiyorum” demesini bilmek

Değinmek istediğim konu, bilgimizin olmadığı konularda susmak. Biz din konusunda bütün bilgiyi Kuran’dan alırız. Allah bize dilediği bilgileri bildirebilir, dilediklerini de bildirmez. Bilgimiz olmayan bir konuda, kendimizi de parçalasak hiçbir bilgi edinemeyiz. Böylesi durumlar sıklıkla başımıza gelmektedir. Özellikle dinle alakası olmayan insanlar garip ve gereksiz sorularla bir mümini kolayca sıkabilir. Bazı Mümin kardeşler de her sorulana cevap verebilme endişesiyle cevabı bilinmeyen sorularda bile kendilerini zorlayarak, yorum getirerek bir cevap vermeye çalışmaktadırlar. Ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. İnsan profesör de olsa haberinin olmadığı konularda kendisine “bilmiyorum” demesini öğretmesi gerekir. Allah, “Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına düşme. ” demektedir.


Gereksiz ve asılsız yorumlarla o konular üzerinde fazla mesai harcamak vakit kaybı olmakla birlikte oldukça sakıncalıdır. Bilgi sahibi olmadığımız konularda yoğunlaşmak yerine, bize bilgisi verilmiş konularda yoğunlaşmamız daha yararlı olacaktır. Örneğin bize bahsedilmemiş Peygamberlerin hayatlarından dersler çıkartamayız. Ama Kuran’da adı geçen Yunus, Salih, Şuayb, Musa, Muhammed gibi Peygamberlerin hayatlarına bakarak ya da helak edilmiş kavimleri inceleyerek pek çok ders çıkarmamız mümkündür.

Gerçek bir mümin şu ana kadar edindiği bilgiler için Allah’ına şükreder. Bilmediği konularda da “bilmiyorum” demesini bilir.

“ALLAH sizi annelerinizin karnından çıkardığı zaman bir şey bilmiyordunuz. Size işitme, görme duyuları ve beyinler verdi ki şükredesiniz. “
Nahl 78

“…Ve size, ilimden sadece az bir şey verilmiştir. ”
İsra 85

Yazar : Orhan Evirgen

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Leave a reply

Name (required)

Website