KSS ( Kul Seçme Sınavı )

Bir çoğumuzun Öğrenci Seçme Sınavı’na girmişliği vardır. Oradan yola çıkarak bir misali paylaşmak istiyorum.


Bize verilen hayatı önümüzdeki boş cevap anahtarı olarak düşünürsek, soru kitapçığındaki soruları öyle bir cevaplamalıyız ki, Kul Seçme Sınavı’nı başarıyla geçelim ve kulluğa kabul edilebilelim.

Bunun için KSS(Kul Seçme Sınavı)’de çıkacak sorulara hayatımız boyunca hazırlanacağımız tek bir Kitap var. Bütün soruların cevabı Kuran’da var. Sınava Kuran’la hazırlandık. Kuran’ı ne kadar derin kavrayabilirsek, soruları da öylesine rahat cevaplayabiliyoruz.

Yalnız bu sınavın enteresan bir zorluğu var ki; hocamızın, elimizdeki cevap anahtarını ne zaman önümüzden alacağını bilmiyoruz. Öyle üç saat falan yok. İstediği zaman kağıtları toplayabilir. Bazen üç soru çözünce, bazen yüz soru çözünce.

Aslında bu yukarıda verdiğim misal, pek de misal sayılmaz. Gerçeğin bundan ne farkı var ki? Allah da aynısını söylüyor. Bir sınav, bir Kitap ve içinin doldurulması için bize bırakılmış boş bir kağıt.

Tabi bir de günü gelince açıklanacak olan sınav sonuçları var.

Sınavı geçen zeki arkadaşların lütuftan lütufa gezinmeleri ne iyidir!

En sevdiklerimizden sınavı geçenlerle, en sevdiğimiz kara parçasında ve en sevdiğimiz nimetlerle buluşmak…

Tabi bir de Allah’ın hoşnutluğu ki, hepsinden büyüktür.

Sınavı geçemeyen zavallılara gelince…

Dini yaşamaya, Allah yolunda çabalamaya, zekata, oruca, namaza ve Allah yolunda güzel işler yapmaya üşenen insanların, diriliş günü gelince, mezarlarından kalkıp da cehenneme sürülmesi ne kötüdür!

Yazar : orhan evirgen

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website