Cennette Namaz Yok Diye Sevinenler

Cennette Namaz Yok Diye Sevinenler

Bir ehlisünnet tanıdığım, bir gün ahİretin nimetlerini sayarken cennette namaz olmadığı için seviniverdi. Ona göre, namazlar, Allah’ı anmalar buradaymış, ahiret ise yan gelip yatma yeriymiş. Onun böyle düşündüğünü görmek beni üzdü. Daha doğrusu onun haline üzüldüm. Çünkü kendisi burada beş vakit namaz kılıyordu. Dünyadaki nimetlere karşılık günde beş kere Allah’ı hatırlayan biri, nasıl olur da cennetteki bitip tükenmeyen sonsuz nimet ve hayat karşısında Allah’a nankörlük edebilirdi? Bunu düşünmüştüm, İslam ona ihlası öğretmemiş miydi? Cennette ibadet etmek yok diye sevinen birinin ne işi var zaten cennette, diye düşünmüştüm.

İşin özünü kavrayamamakta direnen kardeşlere çok acıyorum. Bir de bilgeliklerinden yanlarına yaklaşılamıyor. Çok kendilerinden emin yürüyorlar fakat suratlarından kibir akıyor. Delikanlımızı görüyoruz, uzun boylu, renkli gözlü, sakallı ve iyi bir işi olduğu için çalım sata sata yürüyor. Hanım kızımızı görüyoruz, son derece kendinden emin, hangi konu hakkında kendisine soru sorulursa sorulsun cevabını verebilecekmiş gibi bir hali var, hali vakti yerinde, güzelliği yerinde, türbanı kafasında, güneş gözlükleri gözünde, o da çalım satıyor. E olmuyor ki kardeşler, niyet ne, akıbet ne? Kuran’da sakal bırakma ya da türban farzı var da bizim mi haberimiz yok? Hem yanlış bir şeyde bu kadar mukavemet göster, hem de en doğru yolda olduğunu san. “Yaşasın, cennette namaz yok!” diye sevineceğime, öleyim daha iyi! Niye yaşıyorum ki? Sanki bu dünyada namazı silah zoruyla kıldırıyorlar! Hem kendimizi düzeltip, içimizi arındırmayalım; hem de cennette başköşeye gidip krallar gibi ağırlanan biz olalım!

Allah, Kuran’da, içlerinden gelmeyerek para harcayıp dağıtanların, infaklarının kabul olmayacağını söylüyor. Çünkü Allah göğüslerin özüne bakmaktadır.

Tevbe 54. İnfaklarının onlardan kabul edilmesini engelleyen sadece şudur: Onlar, Allah`a ve resulüne nankörlük ettiler. Namaza ancak üşene üşene gelirler, infak edip dağıttıklarını da içlerinden gelmeyerek verirler.

Allah’ın göğüslerin özündekileri ortaya getireceği gün, pek çok takva sahibi olduğunu zanneden, ya da kendini zararsız-sessiz-sedasız insan sınıfına sokan pek çok zavallı şoka girecektir. İşte bu şoktan önce ümidimiz, az da olsa birilerinin Allah’ı daha yakından tanıyabilmesi. O’nu aldatabilme şanslarının olmadığını görmeleri.

Bakara 9. Allah’ı ve inanmış olanları aldatma yoluna giderler. Gerçekte ise onlar kendilerinden başkasını aldatmıyorlar. Ne var ki bunun farkında olamıyorlar.

Nisa 142. Şu bir gerçek ki, ikiyüzlüler hileler düzerek Allah`ı aldatmaya uğraşıyorlar. Ama Allah da onları aldatıyor. Onlar namaza kalktıklarında tembel-miskin bir halde kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar. Onlar Allah`ı çok az hatırlarlar.

Yazar : Orhan Evirgen

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (5)
Leave a reply

Name (required)

Website