JET İMAMLAR

Bıktık şu jet imamlardan. Adam benden sonra camiye geliyor, namazını sünnetleriyle kılıp benden önce gidiyor. Ya ben çok yavaşım, ya da çevrem jet imamlarla dolu. Yalnız durumda şöyle bir sakınca var ki, ben yavaşsam yavaşlığımın bana hiçbir zararı yok, aksine yararı var. Ama eğer çok hızlı olan o adamsa pek sakıncalı bir durum. Ya Allah’ın huzurunda olmaktan çok daha mühim işleri var, ya içlerinden namaz kılmak gelmediği halde ordalar, ya gösteriş peşindeler, ya da spor salonuna verecek paraları yok, beleş beleş şu camide egzersizlerimi hızlı hızlı halledip işime gücüme bakayım düşüncesindeler!


Ramazanda haberlere jet imamlar çıkıyor, beş dakikada teravih kıldırdığı için eleştiriliyor. Aslında o jet imamlardan çok var, ben çok görüyorum. Amaçları nedir, niye böyle bir davranış sergiliyorlar, bilmiyorum. Kendilerini kaptırmış bir halde yatıp kalkıp ezber okuyorlar. Çünkü o kadar kısa sürede okuduğumuzu anlamamızın imkanı yok.

Bence böyle namaz oldukça sakıncalı. Herşeyden önce biraz sakin olalım, okuduğumuzu anlayalım, namaza özen gösterelim, özellikle fazla zaman ayırmaya çalışalım. Karşımızda Allah var ve biz sanki lütfen ordaymışız gibi davranıyoruz. ”İstedin geldik!” gibi bir durum var. İki dakikada işimizi halledip gidiyoruz. E hiç gelmesek daha iyiydi. Allah’la dalga mı geçiyoruz? Bizim namaza gitmemiz Allah’a lütuf değildir, tam aksine Allah bizi doğruya kılavuzladığı için biz namazlara gitmeyi seçmişizdir.

İslam`a girmelerini senin başına kakıyorlar. De ki: “İslamınızı benim başıma kakmayın! Aksine, eğer özü-sözü doğru insanlarsanız, sizi imana kılavuzladığı için Allah hepinizi minnet borcu altına sokar. Hucurat 17

Allah Kuran’ı ağır ağır, düşüne düşüne okumamızı istemektedir. Pek çok kişi namazında Kuran’dan ayetler okumaktadır. O halde bunu sadece Kitapta değil, namazda da yine ağır ağır okuması gerekir. Aslında bu jet imamlığı da genelde anlamadığı dilde namaz kılanlar yapıyor. Okuduğunu anlaması gerektiğini anlayanlar zaten namazda kimin karşısında olduklarını da anlamışlardır.

Hızımızı sonraya saklayalım. Namazımız bitince, hızımızı zekat vermede, yardımlaşmada, tebliğde, kendimizİ geliştirmede gösterelim inşallah.

Yazar : Orhan Evirgen

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website