BİZİM TANRIMIZ ALLAH’SA, O’NA TANRI DA DERİZ, ALLAH DA

Her yerde, yorumlarda, şurada burada sürekli Tanrı tartışmaları yapılıyor. Tanrı tartışmaları dediğim Tanrı’nın varlığı-yokluğu tartışmaları değil. Tamamen bu kelimeyi tartışıyorlar. Tanrı kelimesini. Bir takım cahil halk artık internete de egemen oldukları için, insanlara sataşarak stres atmanın peşine düşmüş. Sürekli görüyorum, çok önemli adamın biri bir kitap yazmış, “Big Bang ve Tanrı “diye misal, altında kırk tane yorum var, kırkında da şöyle deniyor: “Kim bu adam? Ondan mı öğreneceğiz?”, “Tanrı denmez, Allah denir, daha onu bile bilmiyor. ”, “ Bunlar İsrail için çalışıyorlar arkadaşlar dinimizi değiştirmek için. ”, “Allah’ın 99 ismi arasında Tanrı yoktur. ” vb. Tanıtılan kitabın veya tanıtılan makalenin hakkında konuşan tek kişi yok! Milletimiz kafayı Tanrı kelimesine takıvermiş. Nedense Tanrı kelimesi onlara antipatik geliyor. Demek ki kitabın ismi “Big Bang ve Allah” olsaydı, herkes kapış kapış o kitabı alacaktı. O zaman da, akademik-bilimsel çevreye laf anlatılmazdı. Anında irticacı damgası yenilirdi. “Big Bang ve Allah diye bilimsel kitap mı olurmuş?” denilirdi. Peki yazar ne yapsın şimdi? Bıraksın mı yazmayı? Kitabın içeriği ne anlatıyor peki? Okundu mu? Hayır, kimse tarafından okunmadı. Daha okunmadan bizim bilmiş Müslümanlarca hakkında hüküm veriliverdi. “Tanrı olmaz!” Nasıl olmaz yahu, kim diyor olmaz diye? Bu olmaz diyenlere tek tek sorulsa “Senin Tanrın kim?” diye, hepsi “Allah” diyecektir. İçlerinden biri bile “Benim Tanrım totemdir. ” demez. Yani biliyorlar aslında Tanrı nedir, kimdir, ama işte maksat bozgunculuk olsun, bilmişlik olsun.

Şimdi bakalım Peygamberlerimiz Tanrı kelimesini kullanmışlar mı:

Hz. Muhammed:

“O, sadece tek bir tanrıdır!” Enam 19

“Ben de sizin gibi bir insanım. Ancak, tanrınızın bir tek tanrı olduğu bana vahyediliyor. ” Kehf 110

“Bana şu vahyediliyor: “Tanrınız ancak bir tek tanrıdır. ” Enbiya 108

Hz. Nuh:

“Ey toplumum! Allah`a kulluk ve ibadet edin. Sizin ondan başka tanrınız yok. ”Araf 59

Hz. Şuayb:

“Ey toplumum! Allah`a kulluk edin. O`ndan başka tanrınız yok sizin. ” Hud 84

Hatta bakın, Allah, Ehlikitap’a ne söylememizi istiyor:

Şöyle deyin: “Bize indirilene de size indirilene de iman ettik; tanrımız ve tanrınız bir. Ve biz O`na teslim olanlarız. ” Ankebut 46

Tanrımız Allah oldukça, Tanrı kelimesinin korkulacak bir tarafı yok. Görüldüğü gibi Kuran’da Tanrı kelimesi onlarca kez geçmektedir. Peygamberlerimizin iki lafından biri Tanrı olmuş. Artık boş işlerle uğraşmayı bırakalım da açıp şu isminde Tanrı geçen kitapları okuyalım. Bakalım ne anlatıyorlar. Tanrımızı kötülüyorlar mı, yok mu sayıyorlar, ya da göklere mi çıkartıyorlar? Daha okumadan aşağıladığımız bu gibi eserler eğer Tanrı’yı yücelten eserlerse ne olacak halimiz? Tanrı yolundan alıkoymaya çalıştığımız için acıklı bir azap hak eder miyiz dersiniz?

Muhammed 32. Nankörlüğe sapıp Allah yolundan alıkoyanlar ve hidayet kendilerine tam bir şekilde belli olduktan sonra resule kafa tutanlar, Allah`a hiçbir şekilde zarar veremezler. O, onların amellerini işe yaramaz hale getirecektir.

İbrahim 3. Onlar ki sefil ve iğreti hayatı âhirete tercih ederler ve Allah yolundan alıkoyup o yolu eğri-büğrü yapmayı isterler. İşte bunlar, dönüşü olmayan bir sapıklık içindedirler.

Yazar : Orhan Evirgen

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (23)
Leave a reply

Name (required)

Website