Gençlik Çok Dayanmayan Bir Kumaştır

Gençlik pamuk şeker gibidir; göze hiç bitmeyecekmiş gibi gelir, ama kısa bir süre içinde bitiverir. Yaşlı insanlar gördüğümüz zaman, sanki onlar doğuştan yaşlılarmış gibi umursamadan geçip gideriz. Onların da kısa bir süre önce bizim gibi genç insanlar oldukları aklımıza bile gelmez. Kiminle çıksam, hangi parfümü sıksam, hangi fotoğrafımı profilime koysam, hangi elbiseyi alsam, hangi okula gitsem, hangi ayakkabıyı giysem, hangi diyete başlasam, saçımı hangi renge boyatsam, tatile nereye gitsem vs. derken uçar gider çoğumuzun gençliği. Ne güzel söylemiş Shakespeare, “Gençlik çok dayanmayan bir kumaştır,” derken. Önemli olan bunu gençken anlayabilmek ve bize sonsuzluğu vaat eden Yaratıcımızın emirlerine itaat etmek. Her şeyin tükendiği dünyada, gençliğimizin de tükeneceğini anlayamadan yaşlanıyoruz…

 

Yeryüzünde dolaşıp da kendilerinden öncekilerin sonu nice olmuş diye bakmıyorlar mı? Öncekiler bunlardan sayıca daha çok, kuvvetçe daha zorlu ve yeryüzündeki eserler bakımından daha üstün idiler. Ama kazanmış oldukları şeyler, kendilerine hiçbir yarar sağlamadı.
Mümin 82

Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki kendilerinden öncekilerin sonları nice olmuş görsünler? Onlar, hem kuvvetçe hem de yeryüzündeki eserler bakımından bunlardan daha zorlu idiler. Ama Allah onları günahları yüzünden yakaladı. Ve Allah’a karşı bir koruyanları da olmadı.
Mümin 21


Çalışmanın tümüne şuradan bakılabilir:
http://evirgenorhan.blogspot.com/2012/05/genclik-cok-dayanmayan-bir-kumastr.html


About the Author
Author

evirgenorhan

Comments (3)
Leave a reply

Name (required)

Website