Kabul Olunan Dua’ya Tavrımız…

Fani hayatta hepimizin bir şeylerden beklentisi vardır . Kimi işi , kimi çocuğu için Allah ‘ a dualar etmekte . Kimi eşi , okuldaki başarısı , kazancı için Allah ‘ a yalvarmakta . Arzu ve isteklerimiz bazen gerçeğe dönüşüyor bazen gerçekleşmiyor . Peki gerçeğe dönüşürse ? İnsanlar bir şeyi ısrarla Rabb ‘ ine gönülden yalvarıp yakarıp isteklerine sahip olduktan sonra tavırları ne oluyor ?

Elbette isteğimize kavuşmakta , kavuşmamakta bizlere bir imtihan . Her iki sonuçta da önemli olan Rabb ‘ imize şükrümüz ve onun yolunda sapasağlam bir kalple yürüme gayretimiz . Aksi halde , nimetlendirilmemize karşılık büyüklenir , kibre sapar , Rabb ‘ imizin yolundan uzaklaşırsak ; kendimize lutuf değil , felaket edinmiş oluruz .

 

Araf 189 – 190 . ayetlerde Allah ‘ dan yakışıklı barışsever bir çocuk isteyen çiftten bahsedilir :

 

O , odur ki , sizi bir tek canlıdan yarattı , eşini de ondan vücuda getirdi ki , gönlü buna ısınsın . Eşini sarıp kucaklayınca o , hafif bir yük yüklendi de bir süre onu gezdirdi . Ağırlaştığında ikisi birden Rablerine şöyle dua ettiler : ” Bize iyi huylu , yakışıklı bir çocuk verirsen yemin ederiz , şükredenlerden olacağız . ” ( Araf , 189 )

 

Okuduğumuz üzere bu çift iyi bir çocuk sahibi olmak için Allah ‘ a dua ediyorlar .Bunun karşılığında şükrederek yaşayacaklarının da sözünü veriyorlar . Bahsedilen bu çiftin duasını Rabbimiz kabul ediyor . Onlara iyi huylu , barışçıl bir çocuk armağan ediyor . Bu çiftse Allah ‘ a şükretmek yerine , Allah ‘ a ortak koşuyor ( ! )

Allah onlara iyi huylu , barışçıl bir çocuk verince , kendilerine verdiği nimette ikisi birden Allah ‘ a ortak koşmaya başladılar . Allah , onların ortak koştuğu şeylerden arınmıştır . ( Araf , 190 )

 

Peki bizler duamız kabul olduğunda ya da olmadığında ne yapıyoruz ? ”Rabbim bana bu armağanı sen verdin. Bunu hakkımda her zaman hayırlı kıl . Şükürler olsun sana.” gibi minnet borcumuzu ifade etmeye çalışıyor muyuz ? Ya da olmadığında ” Rabbim sen bunu böyle uygun gördün . Şükürler olsun sana . Sen şefkatlisin , beni yoldan sapanlardan eyleme . Razı olduklarının arasına al ” gibi teslimiyetle boyun eğmeye devam ediyor muyuz ?

Unutmayalım;

Allah bizi nimetlendirerek imtihan ediyor . Zaten her gün Allah ‘ ın lutufları ile yaşıyoruz . Şu an bir benliğe sahip olmamız , hala nefes alıyor oluşumuz , hayatımızda Allah yolunda gitmek için süremizin olması, suyumuz, ekmeğimiz, giysimiz, evimiz hepsi Allah’ın lutuflandırması. Allah kısıtlayarak da imtihan ediyor elbette. Dünyada insanların gözüne nimetlendirilen artıda gibi gözükse de Rabb ‘ in katında eksiltilenin üstün olup kazanma , arttırılanın ise aşağıya atılıp kaybetme gibi olası durumları söz konusu .

Bizim yapmamız gerekense kabul olunan dualarımıza bu çiftin düştüğü gibi gaflete düşmeden , Rabbe teslim bir hayat yaşamayı gayretle sürdürerek, Rabbimize gönülden şükretmek.

Blogum :

http://evrendepinar.blogspot.com/


About the Author
Author

Pinar_Evrende

Leave a reply

Name (required)

Website