Dünya’daki Açlığın Mesulü Allah mı?

 

Allah’ı inkar edenler ya da Allah’a düşmanlık edenler tarafından pek çok dini aşağılayıcı söz ve kendilerince Allah’a eleştiriler duyuyoruz.Bunlardan en yaygın olarak gördüğüm çıkışlardan biri dünyadaki açlık sorununu kullanarak Allah’a savaş açanlar.Belki sizler de şahit olmuşsunuzdur.Afrika’daki aç çocuk fotoğrafları paylaşılır,altlarına ”madem Allahınız bu kadar merhametli,şefkatli;hiçbir günahı olmayan şu masum çocuklara neden böyle zulmediyor?” tarzında cümleler yazılır.

Öncelikle basit bir örnek vermek istiyorum.

Örneğin, biz bir tanıdığımıza para versek ona da bir miktarını ikram ederek ve desek ki ”Bu parayla şurada yaşayan yoksul bir aile var.Onları doyur.Onlara ver bu parayı.Bir miktarını da kendin için kullan.” Fakat tanıdığımız yoksula vermesi için ona bıraktığımız paranın asli sahibi gibi üzerine konsa orada,burada harcasa; aç gözlülükle pek çok şey satın alsa, o parayla gece eğlencelerine çıksa ne düşünürüz ? Kim suçlanır ? Hem tanıdığına yakınlık göstererek ikramda bulunan hem de yoksul ihtiyaç sahipleri için kullanmasını söyleyerek para veren kişi mi? Yoksa yoksul ihtiyaç sahiplerini görmezden gelerek, zaten kendisine de ikram edilen paranın gerçek sahibiymiş gibi üzerine konan insan mı?

Benim mantığım para onunmuş gibi davranıp yoksul ihtiyaç sahiplerine duyarsızlaşan, katı yürekli, vicdan yoksunu şahsı suçlu görüyor.

İşte durum tam da böyle yeryüzünde. İkramda bulunan Allah, rızıkların nimetlerin sahibi de. Yoksulu doyurmayı öğütleyen, darlıkta da bollukta da kuluna bağışlamasını bildiren, imkanlardan başkalarını yararlandırmaya yönlendiren; Allah’dır. Kendisinin elindeki nimete aç gözlüce asli sahibiymiş gibi konan, yoksula duyarsızlaşıp görmezden gelerek bağışta bulunmayansa insandır.

Her şeyi yaratan, dolayısıyla her şeyin asli gerçek sahibi Allah; insanlara kendilerini geçindirmeleri, barınmaları, giyinmeleri, rızıklanmaları için hem ikramda bulunuyor hem de bunu yaparken yoksul ihtiyaç sahiplerini görmezden gelmemelerini söylüyor.Onlara bağışta bulunmaya davet ediyor.Üstelik bunu yalnız bollukta değil, darlıktayken de yapmalarını öğütlüyor.Çünkü, kendini darda görenden de daha darda olanlar var.

Yeryüzünde ”zaten ben anca kendimi geçindiriyorum.” diyip üstü başı temiz güzel giyimli insanlar layıkıyla bağışta bulunsa, herkes darlık bolluk demeden bağışta bulunsa ”yoksulluk” denen problem aşılır. Kimse aç gözlülük yapmadan imkanlardan başkalarını da yararlandırsa ”ihtiyaç sahiplerine” sorunun tam da merkezinden ulaşılmış olur.

Dolayısıyla yeryüzünde açlıktan ölen bir çocuk varsa bunun mesulü de insandır. Sonra pişkince ”Bunları Rabbleri doyursa ya” demeye gelen zalim anlayışla yoksullardan bahseder, daha kendi layıkıyla darda bollukta bağışta bulunması belli belirsiz olmasına rağmen Allah’a düşmanlıkla söz savaşı açmaya kalkar.

Peki biz en son ne zaman bir yoksula bağışta bulunduk? Yol üstünde dilenciye denk gelip vicdan yapıp bir lira mı bıraktık? Halbuki yol üstünde dilenene denk gelmekle bırakılan bir liradan değil, gönülden bağışla ömrün genelinde ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışmaktan bahsediyorum ben. İhtiyaç sahibi çok insan var. Hastalar, on yaşında çalışmaya itilen çocuklar, okuma imkanı elinden alınanlar, sağlık hizmetinden faydalanamayanlar, elden ayaktan düşen yaşlılar, dünyanın pis batağında kalanlar…

Nankördür,zalimdir insanoğlu. Bereketli gördüğü toprakları yağmalar, oradaki insanları yani koca bir nüfusu sefil bırakır, sonra ”Allah hani nerede?” diye sorar. Bazısı sefil bırakan sömürücüleri mesul görmeyi bırakıp Allah’ı zalim görmeye başlar.”Bozgunculuk çıkarmayın” diye bildiren Allah’ı savaşların,katliamların suçlusu yapmaya kalkar…

Allah yolunda harcama yapmanıza engel ne var ki? Göklerin ve yerin mirası zaten Allah’ındır.
(Hadid-10)

Onlar bollukta ve darlıkta infak ederler.
(Ali İmran-134)

Kullar ki, sabredenlerdir, özü-sözü doğru olanlardır, ilahi huzurda duranlardır, nimet ve imkanlardan başkalarını yararlandıranlardır; seherlerde, bağışlanmak için yakaranlardır.
(Ali İmran-17)

Blog Adresim :

http://www.evrendepinar.blogspot.com/

 

 


About the Author
Author

Pinar_Evrende

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website