Allah’ın Berisindekilere Yakarmak, Berisindekileri Çağırmak, Salavat, Şefaat

 

Ne kadar gözlemlediniz yahut dikkatinizi çekti bilmem. ”Allahın dışındakileri davet edip, onlara yalvaranlar” Ben örneklerine denk geliyorum ve gerçekten İslam’ın özünün anlaşılmamasına üzülüyorum. ”Dua” ”Yakarma” yalnızca Allah’a yapılır. Yardım ancak ve ancak Allah’dan gelir. Ne Peygamberlerden, ne de ahlaklı gördüğümüz ölmüşlerden değil. Televizyonlarda ”Ey Şems” diye seslenenler mi yok, ”Ey Gavs” diye çağıranlar mı…Aslında çokça örneğini görmek mümkün bu büyük hatanın.
Bakın Rabbimiz Rad Suresi 14.ayette biz kullarına yakarışı, daveti nasıl bildiriyor. İyi okuyalım.
”Gerçek dua yalnız O’na/hak davet yalnız O’nun için yapılır. O’NUN DIŞINDA YALVARIP DAVET ETTİKLERİ İSE ONLARA HİÇBİR ŞEKİLDE CEVAP VEREMEZLER”
(Rad-14)
Gördüğümüz gibi Allah, O’nun dışında yalvarıp davet edilenlerin kula asla cevap veremeyeceklerini açıkça bildiriyor. Bu yalvarıp davet edilen Peygamber olsa bile. Yardım ancak Allah’dan istenir. Dini Allah’a özgüleyerek yalvarmakta işte budur.
Vefat eden Peygamberimizden yardım talep eden bir anneye rastlamıştım. Çocuğunu sınava uğurluyordu. Dedi ki: ”Sıkıştığında Ey Muhammed yardım et de”. Bu dinen çok hatalı bir davranış ve küfre düşmek. Muhammed Peygamberimizi ve diğer tüm Peygamberlerimizi istediğimiz kadar çağıralım, bizim yakarışımıza cevap veremezler. Cevabı ancak Rabbimiz verir, yardımı da ancak Rabbimiz getirir.
De ki: “Göklerin ve yerin Rabbi kim?” De ki: “Allah.” De ki: “O’nun yanında başka evliya mı/destekçiler mi edindiniz? Bunlar kendilerine bile yarar sağlayıp zarar verme gücünde değiller.”(Rad,16)
Allah kendi dışında edinilen evliya yahut destekçilerin özelliğini açıkça bildirmiş.Rabbimiz O’nun dışında edinilen destekçilerin, kendilerine bile yarar sağlayıp zarar verme gücünde olmadıklarını bildiriyor.
Bakalım Muhammed Peygamberimize vahyedilen başka bir ayette, Muhammed Peygamberimiz kendisi hakkında ne söylüyor? O’na ne söylenmesi vahyediliyor?
De ki: “Ben kendime bile Allah’ın istediği dışında bir zarar verme yahut yarar sağlama gücünde değilim.”
(Yunus-49)
Gördüğünüz gibi, Rad suresi 16.ayette Allah dışında edinilen destekçilerin tanımı ile Muhammed Peygamberimizin tanımı aynı. Allah Kendisi dışında bir kimseye yapılan çağrıdan, yakarıştan hoşnut değil. Bu kişi Peygamber de olsa. Kendilerine bile yarar sağlayıp, zarar verme gücünde değillerken; Allah dışında bize hiçbir kimse yardım getiremez. Cevapta veremez. Umarım ki böyle hataya düşenler varsa bir an önce bu tutumlarından vazgeçip af dilerler.
”Allah’ın yanında bir de kendilerine zarar veremeyen, yarar sağlayamayan şeylere kulluk ediyorlar ve şöyle diyorlar: “Bunlar bizim Allah katındaki şefaatçılarımızdır.”
(Yunus-18)
Bir de zikirmatikle Peygamberimize ”Salavat” getirenler var. Ne kadar çok salavat getirilirse, Peygamberimizin o kadar yardımına ve şefaatine ulaşmayı ümit ediyorlar. Zikirmatikle kaç yüz, kaç bin salavat getirdiklerine bakıyorlar. Çarşıda, arabada, alışverişte, okulda…Rastlamak mümkün. Çevremde zikirmatikle Peygamberimize Salavat getirenlere rastladığım oldu. Kendilerine bazı sorular da sordum. Bunlardan birinde aldığım şu cevabı sizlerle de paylaşmak isterim. Bir kızla bu konuyu konuşurken bana şöyle söyledi ”Cuma günleri Peygamberimize yaptığımız salavat sayısı örneğin, Ayşe bu hafta size 1000 kere salavat getirdi diye bildiriliyormuş. Bu sayede ömrümüz boyunca çokça Salavat getireceğiz ve gittikçe Peygamberimiz bizi tanıyacak. O günde aklında tutacak bizleri. Bize yardım edecek.” Ayrıca malesef bu inanışlara bazı cemaatlerin, tarikatların sohbetlerinde toplantılarında rastlamak mümkün. Kuran’da ne salavat getirenin Peygamberimizin şefaatini kazanacağı yazıyor ne de Peygamberimize ona salavat getiren kulun bildirildiği. Zaten Kuran’ın genel manasına yaklaşan yahut ayetlerini araştıranlar/okuyanlar/anlayanlar göreceklerdir ki bu anlayış Kuran’a uymamaktadır.
Şefaat hakkında bazı ayetler şöyle :
O’nun huzurunda, bizzat O’nun izni olmadıkça, kim şefaat edebilir!
(Bakara-255)

Rablerinin huzurunda haşredileceklerinden korkanları, o vahiy ile uyar ki korunabilsinler. Onların O’ndan başka ne bir dostu vardır ne de şefaatçısı.
(Enam-51)
Bir kişi, kendi elinin üretip kazandığına teslim edilirse onun, Allah dışında ne bir dostu kalır ne de şefaatçısı.
(Enam-70)
Onun yalnız tevilini gözetirler. Onun teveli geldiği gün, daha önce onu unutanlar şöyle derler: “İnan olsun, Rabbimizin resulleri gerçeği getirmişler. Acaba bizim için şefaatçılar var mı ki, bize şefaat etsinler; yahut daha önce yaptıklarımızdan başkasını yapalım diye geri gönderilebilir miyiz?” Öz benliklerini hüsrana ittiler. İftiralarına alet ettikleri, onlardan uzaklaşıp kayboldu.
(Araf-53)
Şu bir gerçek ki, sizin Rabbiniz gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arş üzerine egemenlik kurup iş ve oluşu çekip çeviren Allah’tır. O’nun izni olmadıkça hiçbir şefaatçi devreye giremez.
(Yunus-3)
(Meryem-87, Taha-109, Enbiya-28, Rum-13, Secde-4, Sebe-23, Yasin-23, Zümer-43, Zümer-44, Zühruf-86, Necm-26 ayetleri de okunabilir)
http://www.kurandakidin.com/ ‘dan ayetler ışığında ”Kurana göre şefaat var mıdır?” sorusuna verilen cevap burada : http://www.kurandakidin.com/2012/03/kurana-gore-sefaat-var-midir/
Rehberimizin Kuran olması dileklerimle.
Blog Adresim: http://evrendepinar.blogspot.com/

 


About the Author
Author

Pinar_Evrende

Comments (4)
Leave a reply

Name (required)

Website