Yanında Kimse Yoksa, Allah Var!

 

Bazen kapısını çalacak hiçbir yer olmaz. Kapısını çalabileceğimiz birileri olsa, yol gitmemiz gerekir. Çok iyi insanlardır, sıcaktırlar, kibar ve anlayışlılardır. Yakın hissederiz kendimizi onlara ama gene de hep bir önceden haber vermek gerekir. Randevulaşmak gerekir. Sıkıntımızı, derdimizi dökecek olsakta… Herkesin bir işi, gücü, uğraşı, kendince yaşantısı olur.

Oysa mümin için yanında hep Allah vardır. Kalabalıklar içinde yalnız görünse de, hatta kimsesiz hissetse de, kimseler gitse de… Müminin en yakın dostu ve asla terketmeyeni Allah’tır.

Birine varmak için yol gideriz. Oysa Allah’a sığınmak, O’nun huzuruna varmak için yol gitmek gerekmez. Randevu almaya da gerek olmaz. Rab her an kul için hazırdır, oradadır. Asla kovmaz. Hep çağırır. Her an, her yerde. Zaman, mekan farketmez. Kul dert döker, ağlar, sevinir, Rabbi oradadır. Her an duyar, icabet eder.

 

Sığınmak için en iyi dost ne yaparsak yapalım Allah’tır. Bu yüzden tek gerçek dostta Allah’tır ve hep o kalacaktır. Çünkü her an, en ufak bir sıkıntımızı dahi bilir, görür. Sıkıntıyla uyansak, uyuyamasak, içimiz daralsa, O her an oradadır. Derdini döktüğün an duyar. Hatta dökmesen de duyar ama anlattıkça hafifler insan, derdini döktükçe iner yükleri yavaş yavaş. Derdi dökmenin en güzel yeri değil midir secde vakti…

Belki de biz az sığınıyoruzdur… Rabbimizin hayatımızdaki kıymetini sandığımızdan da çok az biliyoruzdur…

Düğümleri ancak O çözer, karanlığı ancak O aydınlatır, yükleri ancak O indirir, Fettah’dır kolaylık getirir, gönlü ancak O genişletir, iyiliğin ve güzelliğin üzerinde ancak O yürütür, imanı O kuvvetlendirir, ayakları yere o sapasağlam bastırır, takvayı ruhumuzda O inşa ettirir.

Her geceye sabahı getirdiği gibi önümüze ışığı ancak O getirir. Her gün güneş doğar. Her gün karanlık sıyrılır, aydınlık gelir. Her sabah ışıldar etraf. Göğe ışık olsun diye Ay’ı, Güneş’i, yıldızları vermiştir. Bizim gönlümüze ise ışık olsun diye hidayet rehberi Kuran’ı indirmiştir. Gönlümüz Kuran ile aydınlanır, ışıklanır.

Kuran, insanların kalp gözlerini açacak ışıklardan oluşur…
(Casiye-20)

Bu yüzden Kuran’ı asla terk etmemek, O’ndan yüz çevirmemek, O’nu göz ardı etmemek gerekir…

Blog Adresim: http://www.evrendepinar.blogspot.com/

Twitter Adresim: @EvrendeP

 


About the Author
Author

Pinar_Evrende

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website