Kuran Dururken İnsanlığı Filanca Efendinin Kitabına Davet Edenlere…

Kuran Dururken İnsanlığı Filanca Efendinin Kitabına Davet Edenlere…

 

Tek gerçek kılavuzu Allah olarak bulduktan sonra bile insan yeni kılavuz arayışına girişebiliyor. Bu dünyada yanımızda olan, oturup sohbetler edebileceğimiz, bizim gibi, hatta bizden daha iyi, elleri, kolu, bacağı olan bir Ademoğlu arıyor. Eğer bu yeni kılavuz bulunursa, göze görünmeyen Allah unutulmaya başlanıyor, ikinci sıraya atılıyor ve ilk sıraya da yeni kılavuzumuz yerleşiyor. Ne yazık ki bu şahıslar kraldan çok kralcı çoğunluk tarafından kendilerinin bile tahmin edemeyecekleri bir mertebeye getiriliyor. Oysa bakın ayetler ne diyor:

Rabbinizden size indirilene uyun; O’nun berisinden bir takım velilerin ardına düşmeyin! Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!
Araf Suresi, 3

Örneğin ben Said Nursi hayranıyım diyelim. Yazdığı kitapları okudum, yaşamını okudum ve etkilendim. Ne diye kendime Müslüman’dan başka isim takıp da Kuran’ı yaymak için göstermediğim azmi neden onun eserlerini yaymak için göstereyim? Ne diye bölüneyim? Ne diye farkında olmadan Allah’ı ikinci plana atayım? Ne diye Kuran’ı ikinci plana atayım? Böyle yaparsam çok yanlış bir yola girmiş olmaz mıyım? Eğer ben gerçekten samimi bir müminsem şöyle yapmam gerekmez mi: Sevdiğim, benim için örnek teşkil eden bir büyüğüm varsa, onun da birtakım eserleri varsa ve ben bu eserleri beğenmişsem, dinde hiçbir bölünmeye gitmeden sadece onun beğendiğim eserlerini çevreme tavsiye etmekle yetinsem; onun yerine gerçek işim olan Kuran tebliğine yönelsem ve o şahıs her kimse, onun da hata yapabileceğini bilerek, onun için Allah’tan af dilesem de böylelikle onun da Allah’ın bir kulu olduğunu aklımdan asla çıkarmamış olsam? Böylelikle hiçbir insanoğlunu (Peygamberler de dahil) Allah’ın önüne geçirmemiş olurum, kaybedenlerden olmamış olurum. Sadece nurculara değil, herhangi bir insanı Allah’ın önüne geçirenlere, herhangi bir kitabı Kuran’ın önüne geçirenlere bir ayet daha hatırlatalım:

Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah’ındır! O’ndan başkasını veliler edinerek, “biz onlara, bizi Allah’a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz.” diyenlere gelince, hiç kuşkusuz Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.
Zümer Suresi, 3

Kuran’a göre yaşarsak bu ayetlerin de bilincinde oluruz ve Allah merkezli yaşamamız gerektiğini biliriz. Allah’ın önüne bir insanoğlu geçirirsek ve onu hatasız kabul edersek veya “Allah dururken Kuran dururken niye ben şimdi insanlığı filanca efendinin kitabına davet ediyorum?” diye kendimize sormazsak sapıklığa düşmüş oluruz. Böyleleri, “Biz Allah’ı ve kitabını ikinci plana atmıyoruz” gibi cümlelerle kendilerini kandırmasınlar, çünkü eğer senin davet ettiğin şey bilmemkim efendi ve onun eserleriyse, senin davet ettiğin şey Kuran’la çelişen uyduruk hadislerse, sen Allah’ın ve Kuran’ın berisinden birtakım velilerin peşindesin demektir.

Allah’ın berisinden veliler edinenlerin durumu, bir ev edinen dişi örümceğin durumuna benzer. Ve evlerin en güvensizi elbette ki dişi örümceğin evidir. Keşke bilselerdi!
Ankebut Suresi, 41

Sitelerimden de yazılarımı okuyabilirsiniz.

http://www.allahateslim.com/


About the Author
Author

Lavanta

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website