100 Yaşına Kadar Yaşamamamız da Allah’ın Merhametinin Göstergesi

100 Yaşına Kadar Yaşamamamız da Allah’ın Merhametinin Göstergesi

Bu yazıyı yazmak internette Kirk Douglas’ın fotoğraflarına bakarken aklıma geldi. Kendisi şimdilerde 100 yaşında olduğu için hiçbir şey yapamasa da eskiden önemli bir film oyuncusuydu. Şimdiyse ona ancak acıyarak bakabiliyoruz. Akranları öleli çok oldu. Çocuğu 72 yaşında.

Ortalama 70 yıl yaşadığımız bu dünyada pek azımız 100’leri görüyoruz. 100 yaşında birini görsek hayretle yüzüne bakarız. Vah vah amma da yaşlanmış deriz. Asla onların yaşına gelmek, onlar kadar yaşlanmak istemeyiz. Birçoğumuz 100 yaşında insan görmemişizdir bile. Düşünüyorum da, Allah’ın bizi 90’lara, 100’lere kadar yaşatmaması da merhametinin bir göstergesi. Önceleri ne kadar sağlam, ne kadar sağlıklı olursan ol, bu yaşları geçtikten sonra eski enerjine bir daha kavuşamıyorsun. Ya devamlı koluna biri giriyor, ya hastanede yatıyorsun, ya evde yatıyorsun, ya da biri tekerlekli sandalyeni itiyor. Kimse, ben gerekirse insanlara yük olayım, gerekirse sürüneyim ama 100’leri göreyim istemez. Hepimiz, kimselere yük olmadan, yataklara düşmeden ölüp gitmek isteriz. Allah bize merhamet etmiştir ki ortalama 70 sene yaşayıp ölüp gidiyoruz. Ortalama ömür 110 da olabilirdi. Ve bu 110’un son 30 senesinde oradan oraya sürüklenip yardıma muhtaç bir şekilde rahatsızlıklarla boğuşarak ölümü bekliyor olabilirdik. Ama böyle olmuyor, tüm zalimliklerimize rağmen Allah merhamet ediyor ve bizi daha fazla sıkıntıya uğratmıyor.

Tabi ki Allah bizi günahlarımızdan ötürü sıkıntıya uğratmak istese bunu başka yollarla da yapabilir. Zaten müminlere göre asıl hayat yeniden dirilince başlıyor. Cehennem azabının yanında buradaki hastalıklar, güçsüzlükler, bu anlattığım konu elbette hafif kalır. Müminler, hem bu dünya hem ahiret için dua edip iyilik bekleyenlerden olmalılar. Bu anlattığım tabi ki dünyalık bir ibret. Bir de Allah’ın merhametini bu açıdan görmemizi sağlasın diye yazdığım bir yazı.

100 yıl sonra torunumuzun bile ölmüş olacağı bu kısacık hayatta, iyi ki 100 yaşına kadar yaşamıyoruz. Elimizde olan vakti de inşallah Allah yolunda, O’nun istediği gibi biri olmaya çalışarak geçiririz. Allah’ın üstümüzdeki türlü lütuflarını unutmadan…

Ya üzerinizde Allah’ın lütfu ve merhameti olmasaydı? Muhakkak ki Allah tövbeleri kabul edendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
Nur Suresi, 10

Allah’tan af dile; gerçekten Allah çok affedici, çok merhametlidir.
Nisa Suresi, 106

Bütün yazılarıma aşağıdaki sitelerimden de ulaşabilirsiniz:

http://www.allahateslim.com/

http://www.allahvar.blogspot.com/


About the Author
Author

Lavanta

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website