22 yıl sonra sigarayı bırakan biri olarak tiryakilere mesaj

Sigaraya lisede başladım. Üniversite yıllarımda iyice ilerlettim. 22 sene çok azılı bir bağımlı olarak tiryakiliğim devam etti. Son yıllarda sigarayı bırakmayı çok istiyordum. Bundan 15 yıl önceydi. Artık 40 yaşındaydım. Sigarayı bırakmak için ne yöntemler bulmadım ki.. Örneğin yanıma sigara paketini almıyordum. Ancak bu yöntem pek işe yaramadı. Zira dayanamayıp gece yarısı dışarı çıkıp sigara almak için açık büfe arıyordum. Kaç kere “ lanet olsun“ diye parçalayıp attığım sigaraları bir müddet sonra toplayıp içiyordum. Buna benzer o kadar yöntemler uyguladım fakat hiçbirinde muaffak olamadım. Kısacası nikotinin tam bir esiri ve oyuncağı olmuştum. Çalıştığım kuruluşta bir yöneticiydim fakat bu konuda iradem son derece zayıftı.

Bir gün sabah ezanı ile uyandım. Yatağımdan doğrularak oturdum. Ezan okuyan müezzinin sesi o kadar güzel, ahenkli, hoş ve etkileyici geldi ki avuçlarımı açıp, “Allahım ne olursun bana sigarayı bırakmak için güç ve kudret ver“ diye dua etmeye başladım. Ezan süresi boyunca bu şekilde aynı duayı defalarca tekrarladım. Bu duayı yaparkenken bir yandanda gözümden yaş geliyordu. Evet bir yandan dua ederken bir yandanda ağlıyordum. Ezandan sonra yattım. İki saat sonrada işe gitmek için uyandım ve hazırlandım. İşe gittim hayret canım hiç sigara istemiyordu. Şaşırıp kaldım. Aradan 15 yıl geçti şuan 55 yaşındayım Çok şükür sigarayı o günden beri içmiyorum. Bunu, sigarayı bırakmak isteyipte, bırakamayanlar için yararlı olur düşüncesiyle yazdım.
Saygılarımla

Yazar : Erhan Merdioğlu

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (3)
 • Avatar

  vahdet Mar 20 2012 - 04:18 Reply

  Allah razı olsun

 • Avatar

  HULYA Dec 13 2015 - 08:53 Reply

  Paylaşımınız için rabbim razı olsun.. Hamileyim rabbim dualarımı kabul etsin bende çok istiyorum bırakmayı.. Allah’ım ne olur yardım et..

 • Avatar

  Gökhan Dec 28 2015 - 19:40 Reply

  Hülya hanım namazlarınızı aksatmayın, ellerinizi her zaman güzel koksun ve koklayın elinizi. O kötü kokudan kurtulduğunuzu farkedin ve Yüce Allah’a şükredin çünkü şükürsüzlük iyiye gidiş değildir.Bir de içinizde tortu tortu birikecekti o hiç te hasretlenilecek bir şey değil sadece kimyevi bir bağımlılık eğer hiç bulunmasa kimse ona gereksinim duymadan sağlıklı yaşayabilir hiç bir gelişimde eksiklik hissetmezdi.

Leave a reply

Name (required)

Website