Niyet Ettim Salı Günkü Öğle Namazımı Kılmaya

Geçen hafta sonu camide namaz kılıyordum, yanımda namaz kılan da şöyle diyordu; niyet ettim geçen salı günü kılamadığım farz olan sabah namazımın kazasını kılmaya.

Namaz, Allah`ın övdüğü ve yerine getirilmesini şart koştuğu ibadetlerden birisidir. İnsan her an heryerde içinden geldiği şekilde namaz kılabilir. Fakat her kılınan namaz da, Allah`ın şart koştuğu ve vakitlerini belirlediği namaz değildir. Öyle olsaydı bütün gün namaz kılmayan insan gün sonunda bütün namazlarını kılardı. Hatta demin bahsettiğim arkadaş gibi haftalık namaz da kılınırdı. Oysa Allah, Kuran`da namaz vakitlerini açıklamıştır. Bunun dışında ve bunların kaçırılması halinde kılınan namazlar farz namazların yerini tutmazlar. Kuran`da kaza namazı diye birşey yoktur. Kuran`ın dinin tek kaynağı olduğunu kabul etmeyenlere göreyse kaza namazı vardır. Bazı mezheplere görede namazların vakitlerini birleştirmede bir sakınca yoktur. Oysa Kuran`da böyle bir uygulamada geçmez. Farz namazları Allah`ın bizi belli vakitlerde kılmayı emrettiği namazlardır. Farz namazını kılmayan veya kaçıran bunlar için tövbe eder ama oruçta olduğu gibi bir uygulama yoktur(Allah oruçta tutamadığımız günler sayısınca başka günlerde oruç tutmammızı söyler. Namazla ilgili böyle bir yaptırım yoktur. )Önemli olan farzı diğerlerinden ayırmaktır, 50 vakitte namaz kılınabilir ama Allah alt sınırları koymuştur. Allah korku ve tedirginlik anında bile, yaya olarak veya bineklerde namaz kılınabileceğini, Bakara 239 da söyler. Hatta savaş anında kılınan namazlarla ilgilide Nisa 101, 102, 103 üncü ayetlerde bilgiler verir. Sonuç olarak farz namazlarının ne şart olursa olsun yapılması gerektiği emredilir. Kuranda geçen farz namazlarıyla ilgili ayetlerse şunlardır; Hud 114″Gündüzün iki tarafında, gecenin yakınlarında namaz kıl… “, İsra 78 de”Güneşin sarkmasından, gecenin kararmasına kadar namazı kıl. Fecir (sabah)vakti Kuran`ı gözet. ” ve Bakara 238 de”Namazları koruyun. Ve vusta (orta, eniyi)namazı da. “

Yazar : Mehmet K.

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
 • Avatar

  Mehmet Gökçe Mar 16 2012 - 21:02 Reply

  Slm.Üstad;
  Bakara 238 vusta,(orta) namaz cuma gibi geliyor bana.. Zira,Hud/114 sabah,akşam tamam.
  Onun dışında vakit namazı olarak başka bir şey yok.Ayrıca, Kur’an talebeleri,Allah’ın unutkan olmadığını bilirler. Öğle namazı denmediğine göre, Orta namazın öğlen olduğu fikri kesin değil.
  Bir de;
  Ergenler şu vakit,ebeveynleri rahatsı etmesin diyor. 1- Sabah namazından önce, 2- Akşam namazından sonra, ve 3 Öğlen dinlenmeye çekilince (veya elbise değiştirince) E.ee Burada yine öğlen namazı denmemekte dikkat. Ne de başka bir ayette ÖĞLEN geçmez.

  Anmak,tesbih etmek,övgü ile bahsetmek,hamdetmek ayrı Selat etmek ayrıdır. Selat; Namazdır. Bana göre Orta namaz:63/9 ilede ayrıca bildirilen Cuma,toplantı namazıdır. Ondan dolayı “En iyi” denmektedir. Yoksa yüce Allah ÖĞLEN demez miydi..?

  • Avatar

   G. Mar 17 2012 - 19:03 Reply

   Haklısınız muhakkak bir zaman yapılır öğle vakti işte akşam olmadan öncesi …
   Saat 12 de yorgun birisi gelir 2 saat dinlenir namazı kılamayacak kadar yorgundur.
   Birde 12 de okuldan gelir genç gücü yetiyordur namazı kılmak ister ancak sanmıyorum ki kimse boş’a çıkacak öğlen ve güç yetiremeyecek namaza kolay kolay karşılaşılacak bir durum değil.

   Ve şahsi görüşüm namaz önceliklidir daha sonra dinlenirsem içim daha rahat olur ancak namazı hakkıyla kılamayacağımı düşünürsem bekleyebilirim. Allah bize serbestlik tanımış belirli bir ölçüde çünkü herkes 12 de çıkmaz işten, okuldan.. Kesin hükmü olmayan konu hakkında yorum dahi kesim olmaz işte böyle ama Allah dilediğini şaşırtır

Leave a reply

Name (required)

Website