Kuran’ı Kerim ve Arkeoloji – Beni İsrail – Bölüm 2

 

Merhabalar Değerli  Kardeşlerim.

Geçen yazımda Beni İsrail’le ilgili bazı başlangıç bilgileri vermiştim.Şimdi bu yazımda konu hakkında  biraz daha somut bilgiler vererek detaylandırmaya çalışacağım Allah’ın izniyle.

Bir önceki yazımda İsrail kelimesinin bu kavmi anlama noktasında çok önemli olduğunu belirtmiş ve ne anlama geldiğini de açıklamaya çalışmıştım.Ve yine Kur’an da Yusuf suresin de ki bazı olaylar ile alternatif tarihi kıyaslamam neticesinde yazımın sonunu Asurlar olarak bitirmiştim.Şimdi gelelim dünyanın gördüğü en büyük,en zengin,en güçlü ve en önemlisi en ZALİM imparatorluğu olan Asurlara.

Asur tarihi o kadar ilginç,o kadar enteresan bilgilerle dolu ki,insana bu kadar mı benzerlik olur dedirtecek cinsinden hem de.Gerçekten de dikkatlice bakanlar için Asurların ve İsrail oğullarının tarihi birbiriyle o kadar uyuşuyor ki inanın şaşırmamak elde değil.Ancak her zaman söylediğim gibi alternatif tarih insanlara gerçek tarihin penceresinden değil de kendi penceresinden bakmamızı istediği için biz sadece bilmemiz gerektiği kadarını bilmekte ve görmemizi istediği kadarını görebilmekteyiz.Neyse konuyu dağıtmayayım.

Yakup peygamberin  tahta çıkıp İsrail oğullarının egemenliğini başlattığı tarih ile Asur imparatorluğunun tarihe çıkışı aynı döneme denk gelir, yani M.Ö 2000’ler.İsteyen herkes küçük bir araştırmayla bu tarihleri kontrol edebilir.Bu dönemi özel kılan olaylardan birisi de Asur Ticari kolonilerinin de başladığı dönem olmasıdır.Hatta bu döneme tarihte Asur Koloniler Çağı da denilir.

Şimdi, maddeler halinde araştırmalarım sonucunda bulduğum benzerlikleri yazmaya başlıyorum.

  • Maddeleri sıralamaya başlarken bana göre en önemli konu olan ‘’ Asur ‘’ isminden başlamak istiyorum.Çünkü bu ismin anlamı konunun nereye gideceğini anlatabilecek en önemli delillerimden birisidir.Bizim şu an ‘’ Asur ‘’ olarak isimlendirdiğimiz devletin/ırkın adı bundan binlerce yıl önce farklı bir biçimde nitelendiriliyordu.Kendileri ve çevresindeki devletlerin kullandığı isim ise ‘’ Asuril ‘’ idi.Bu isim de aslında iki parçadan oluşuyor.Birinci parça ‘’ Asur ‘’,bu kelimenin anlamı eski Sami dilinde yürümek,yürüyüş anlamına geliyor.İkinci parça yani   ‘’ İl ‘’ ise daha önce ki yazım da bahsettiğim gibi tüm Sami dil ailesinde ‘’ Tanrı,İlah ‘’ anlamına gelmekte.Ne kadar ilginç değil mi? ‘’ Asuril ‘’ isminin manası da toparlarsak ‘’ Tanrı ile yürüyen,Tanrıya yürüyen ‘’ anlamına gelmekte…Eğer dikkatli bir biçimde okursanız  ‘’ İsrail ‘’ ve ‘’ Asuril ‘’ arasında ki ses  ve okuyuş uyuşması hemen dikkatinizi çeker. Eğer ‘’ Asur ’’ kelimesinin başka bir anlamını da dikkate alırsak şöyle bir durum çıkıyor ortaya…İsmin diğer manası olan ‘’ Bölge,Alan ‘’ anlamıyla beraber kullanırsak bu sefer de karşımıza ‘’Tanrının bölgesi,Tanrının toprakları ‘’ gibi bir anlam çıkar ,Asurların bir imparatorluk olduğunu göz önüne alırsak bu kelimenin daha geniş anlamı ‘’ Tanrının Krallığı ‘’ olur,ki bu sefer de akıllara ‘’ Vaat Edilmiş Topraklar ‘’ olabilir mi sorusu  gelir? Bu sorunun cevabını da vereceğim Allah izin verirse.


  • Bana göre en dikkat çekici konulardan birisi de Asur Ticaret Kolonileridir.Hep kafamı kurcalardı bu  konu ? Yani bir toplum nasıl olurda bilinen dünyanın tüm ticaret sistemini ele geçirebilir. Hatta bir çağa adını verebilecek kadar ticari bir TEKEL olabilir? Bunun bir devletin desteği olmadan mümkün olamayacağını düşünürken birden aklıma Yusuf Suresin de okuduğum bir ayet kafamda şimşeklerin çakmasına sebep oldu.Neydi o ayet hatırlatayım sizlere ;

 

‘’ Yusuf: “Beni ülkenin hazine işlerinden sorumlu bakan olarak görevlendir, Çünkü ben malları iyi korur, işletme ve yönetimi iyi bilirim.” dedi.’’
YUSUF SURESİ : 55

Evet bu devasa ticaret sisteminin başında,bu işlerden çok iyi anlayan,ekonomik anlamda dünyanın en zengin imparatorluğunu ortaya çıkartan,Asurların bu alanda otorite olmasını sağlayan kişi Yusuf Peygamberden başkası değildi.Zaten günümüzde de olduğu gibi bu büyümenin devlet desteği olmadan gelişmesi imkansızdı.Çünkü bu sistemin oluşabilmesi için gerekli olan şartları ancak bir devlet sağlayabilirdi,mesela ticaret yolunun güvenliği,can ve malların güvenliği,ticari hakların korunması vesaire. Yusuf Peygamber daha önce zaten bu görevde olduğu için babası Yakup peygamber tahta çıktıktan sonra da görevine devam etmiş ülkeyi adeta dünya devi haline getirmişlerdir.Tabii burada paranın ve ticari aklın da  gücü devreye girmektedir.Hep merak edilen bir konu da Yahudilerin neden ticaretle,parayla bu kadar içli dışlı olduklarıdır.Oysa cevap Kutsal kitaplarında gizlidir,bu onlara atalarından kalan bir mirastır,bu onlar için Tanrılarının onlara yapmalarını emrettiği bir ibadet ve hayat tarzıdır.

  • Şimdi dönüyoruz tekrar ‘’ Vaat Edilmiş Topraklar ‘’ yada ‘’ Tanrının Krallığı ‘’ konusuna.Peki neresidir bu topraklar,Tanrı gerçekten Yahudilere sonsuza kadar bu toprakları onlara vaat etti mi ? Hala bu topraklarda hakları var mı?  Bana göre Allah onlara bu toprakları verdi ama Yahudiler azgınlıkları yüzünden bu toprakları fitneye,fesada ve kana boğdukları için daha sonra bu topraklardan çıkarıldılar,daha doğru sürüldüler.Şimdi bile hala bu hayalle yanıp tutuşmaktalar ve bu amaçlarını gerçekleştirmek için Ortadoğu’yu kana ve zulme boğuyorlar.Eğer bugünü anlamak istiyorsanız geçmişi kesinlikle bilmeniz gerekiyor,hele söz konusu olan Yahudilerse.Çünkü yaptıkları her hareket dini kökenlidir,sıkı bir dini disiplin içerisinde ve sabırla uygulamaya çalışıyorlar.4000 yıl önceki gibi tüm insanlığı yeniden kontrol etmeye çalışıyorlar.Şimdi size Vaat Edilmiş Toprakların neresi olduğuna dair iki resim göstermek istiyorum.Umarım bu yazılarımla neyi kastettiğimi ne anlatmaya çalıştığımı anlamanıza yardımcı olur.Zira çok önemli olduklarını düşünüyorum.Sizden haritaları çok iyi incelemenizi hatta imkanı olanların internetten kontrol etmesini istiyorum.Dikkat edin lütfen, haritalarda ki sınırlar neredeyse birbirinin aynı,hatta tamamen aynı diyebilirim.Bana göre alternatif tarihin içinde gizlenen en önemli gerçeklerden birisi de budur.Eğer bu haritaya günümüz Ortadoğu coğrafyasın da yaşananları da göz önüne getirirseniz bu haritalar size daha anlamlı gelmeye başlayacaktır.

 

1.harita : Asur İmparatorluğu en geniş sınırlarında

 

2.Harita : Vaat Edilmiş Topraklar

 

Devam edecek Allah izin verirse…

Ömer Faruk MENTEŞE

http://prenszuko78.blogspot.com.tr/

 

 


About the Author
Author

prenszuko78

Comments (11)
Leave a reply

Name (required)

Website