Anti-Kapitalist Müslümanlar Tamam da, “İslam Anti-Kapitalisttir” İddiasına HAYIR!

Bu yılki 1 Mayıs kutlamalarının ardından kendinden en çok söz ettiren grup kuşkusuz ki anti-kapitalist Müslümanlar oldu. Bu Müslüman grubun solcu pek çok farklı grubun yanında meydanlarda yer alması hatta daha önce orada olmamalarının hata olduğunu söylemeleri pek çok kişi tarafından, Türkiye’de kamusal alanın çok seslileşmesi, farklılıkların bir arada var olabilmesi açısından çok önemli bir adım olarak değerlendirildi. Verilen en önemli mesaj sol ile İslam’ın artık alternatif, hatta düşman sesler olarak anılmayacak olmasıydı. Bana göre de bu adım tam da bu açıdan, Müslümanları tek tiplikten, tek sesten kurtardığı için, Müslümanların da farklı düşüncelere sahip olabileceğini, Müslümanların da farklı ideolojileri benimseyebileceğini göstermesi açısından son derece önemliydi.

Kuran’ın emir ve yasaklarına uyduğu, karşı çıkmadığı takdirde her türlü farklı görüş, ideoloji Müslümanlar tarafından benimsenip savunulabilir. Bu noktadaki tehlike ise tüm bu farklı Müslüman grupların kendi görüşlerini İslam dini olarak insanların önüne koymasıdır. Örneğin bir Müslüman anti-kapitalist olabilir, bunu kendi görüşü olarak savunabilir. Ancak bu kişi çıkar da İslam dini zaten anti-kapitalisttir derse işte o zaman sorun büyüktür. Bu durumda bu Müslüman kendi düşündüklerini Allah’a söyletmeye kalkıyordur ki bu son derece tehlikelidir.

“Kuran anti-kapitalisttir” tezinin dini olarak savunulması imkansızdır, zira Allah Kuran’da sık sık müminlerin sahip oldukları mallardan vs. bahseder. Yani Kuran’da özel mülk vardır. Zaten özel mülk vardır ki inananlar sahip oldukları mallar içerisinden infak etsinler. Eğer malımız mülkümüz olmasaydı, neyi infak edebilirdik ki?

 

Yemin olsun ki, sizi korku, açlık; mallardan-canlardan-meyvelerden eksiltme türünden bir şeyle mutlaka imtihan edeceğiz. Sabredenlere müjdele.
(2 Bakara Suresi -155)

Küfre sapanlara gelince, onların malları da çocukları da Allah’a karşı kendilerine hiçbir yarar sağlamayacaktır. Onlar, işte onlar, ateşin yakıtıdırlar.
(3 Ali İmran Suresi- 10)

Yetimlere mallarını verin. Temizi pise değişmeyin. Yetimlerin mallarını kendi mallarınıza katarak yemeyin. Bunu yapmak gerçekten büyük bir vebaldir.
(4 Nisa Suresi -2)


Kuran’ın kapitalist olmadığını söylemek de mümkündür bana göre. Çünkü Kuran yardım etmekten bahseder. Müminin malında ihtiyaç sahibi ile yoksulun hakkı olduğunu söyleyen (Zariyat Suresi -19) bir dinin kapitalizm ile tamamen uyuştuğunu söylemek de mümkün değildir. Ayrıca Kuran barışı ve adaleti kişinin çıkarlarının üzerinde tutarak da kapitalizmden ayrılır.

 

Ey iman edenler! Öz benliğiniz, anne-babanız, yakınlarınız aleyhine de olsa, zengin veya fakir de olsalar, adaleti dimdik ayakta tutarak Allah için tanıklık edenler olun. Allah, ikisine de sizden daha yakındır. O halde nefsinizin arzusuna uyarak adaletten sapmayın. Eğer dilinizi eğip büker yahut çekimser kalırsanız, Allah yapmakta olduklarınızdan haberdardır.
(4 Nisa Suresi-135)

 

Yani Kuram ne kapitalisttir ne de anti-kapitalist. Zaten hata Kuran’ı modern ideolojilere göre sınıflandırmaya, bir yere oturtmaya çalışmaktadır. Bundan 1300 yıl önce indirilmiş olan Kuran, sonsuza dek var olacaktır ve her dönem ve her mekan için doğru olan evrensel kurallar getirmiştir. Bir mümin bu kurallara riayet ettikten sonra bunun yanında pek ala başka fikirler, görüşler benimseyebilir. Yeter ki bunları İslam dininin değil kendisinin görüşleri olarak koysun ortaya.

 


About the Author
Author

Nazli

Comments (12)
 • Avatar

  ORHAN May 4 2012 - 20:12 Reply

  Mükemmel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. Çok beğendim. Zaten yazdığınız tüm yazılar birbirinden güzel. Sadece başlıkla bile pek çok şey anlatmışsınız. Yazının maksadını ve yazarının samimiyetini anlamaya bazı yazıların sadece başlığı bile yetiyor. Mesela burada bir yazı daha okumuştum, “Ateist olmaya yetecek kadar imanım yok” diye, işte onun gibi. Şahane bir yazı olmuş bence. Gerçek Kuran Müslümanlığı bu işte. Siz burada sadece ve sadece Kuran’a bağımlı şekilde konuşurken bazıları ısrarlarında diretiyorlar. İnşallah bu yazı faydalı olur, Kuran’ın nasıl anlaşılması gerektiğini, hakiki Kuran Müslümanlarının ne yapması gerektiğini sizi örnek alarak daha iyi anlayabilirler. “Müslümanın anti-kapitalist olduğunu biz değil, Kuran söylüyor” sevdasından vazgeçerler umarım.

  Dinle alakamız olmadan önce, Kuran okumadan önce, Allah yoluna baş koymadan önce hepimizin muhtelif ideolojileri olabilir. Önemli olan, Kuran’ı hayatımızın baş köşesine koyduktan sonra, Kuran’ın dediğinin aynısını diyebilmektir. Baktık Kuranla uyuşmuyor, eski sevdalarımızdan vazgeçmeliyiz. Sempati duyduğumuz ideolojiyi haklı çıkarmak adına Kuran’ı kullanmamalıyız. Nasıl ki Kuran’la çeliştiklerini gördükten sonra, inanmayan, ortak koşan ya da Allah’ı umursamayan yakınlarımızla uzak oluyoruz; aynı şekilde, kafamızda yer etmiş düşünceler Kuran’a aykırıysa bu düşüncelerden de uzaklaşmayı seçmeliyiz. Keşke İslam’ı herkes sizin anladığınız gibi ‘tam’ anlayabilse… Allah razı olsun.

 • Avatar

  Gökhan May 4 2012 - 21:16 Reply

  Kuran orta yoldur, Allah’ın sistemi teslimiyet sistemidir. Aşırıdan sakındırır, güzelliklere yaklaştırır. Belki de öyle bir sistem oturmadı dünya üzerinde henüz? Şimdi bunu var olan sistemlerin üzerinden düşünmek benzerlik açısından çekici gelse de bana pek itici geliyor. Allah’ın sistemi öyle bir şey ki her şey bitiyor olsun, ne kadar uygularsak o kadar sisteme dahil olmuş oluruz kimse de hiç bir yönetim de bize engel olamaz. (Bu arada Kuran yılı belirtmek için yeterli delile sahip olmadığımızı düşünüyorum. Bunlar hadislerden gelir bunlarda hadislere talebi arttırabiliriz farkında olmadan. Bunu yapmamalıyız ki vebal yüklenmeyelim varsa bilimsel bir delil, varsa Kuran da bir delil tamam.)

 • Avatar

  Kurananla May 4 2012 - 21:51 Reply

  Nazli yazın için teşekkürler bir eleştiri getireceğim yazına izin verirsen. Kapitalizmin özel mülkiyet anlayışından çok para babalarının modern kölelik sistemiyle insanları sömürmesidir. Özel mülkiyet ortadan kalksın demiyor zaten kimse malları ihtiyaç sahiplerine verip herkes emeğinin karşılığını alsın diye bu tepkiler. Burayı iyi ayırt etmek gerek islam sosyal bir dindir. Müşriklerle savaşların ana sebebide hep mal mülk sevdası olmuştur. Şu ayetlerle bitireyim neden islam antikapitalist bu ayetlerden belli olur,

  Firavun yeryüzünde despotça davrandı. Halkını sınıflara ayırıp onlardan bir grubu ezip sömürüyor, kızlarını yaşatıp oğullarını kesiyordu. O, bir bozguncu idi.
  Yeryüzünde güçsüzleştirilip ezilenlere lütfederek diledik ki onları önderler ve varisler yapalım.Kasas 4-5

  Allah tüm sömürü sistemleri olan firavun sistemlerine karşı ezilenlerin yanında olmuştur.Bugünkü firavunların kimler olduğunu ise söylememe gerek yok sanırım. Emperyalist devletlerin hepsi kapitalizm gelsin diye uğraştı bu firavundan beri var olan bir sistem,daha öncede nice firavun sistemleri gelip geçmiştir Allahu alem

 • Avatar

  Raşit Çakır May 5 2012 - 07:57 Reply

  Ne yazık ki insanlar her zaman aynı hatayı yapıyor.
  Allah’ı tesbih ve tenzih etmeyi unutuyor.
  Allah yarattıklarına benzemez ve hepsinden üstündür.
  Bu nedenle Allah’ın dini insanların ideolojilerine, düşüncelerine benzemez ve hepsinden üstündür.

 • Avatar

  ugur May 5 2012 - 23:29 Reply

  banu avar ilk kurşun gazetesi 1mayıs yorumunu okuyun birde o açıdan bakın olaya
  kapitalle kapitalizmi karıştırmayalım aynı şakilde nakşisi olsun nurcusu olsun alevisi olsun düşünçeleri kendilerinçe doğrudur saygı duyarım ama nazlı hanımın dediğigibi islam budur demeleri yanlıştır yada kuran böyle diyor derlerse karşıyımdır gerçekleri yanlız ALLAH bilir beylık sözlerdende sakınalım hangi din yaşanan dinmi beyinler böyle şartlanmış böyle algılıyor güzelim din mahfedilmiş uydurulmuş din meydana çıkmış HER KES SONUNDA ALLAHA HESABINI VEREÇEK ALLAH akıllarını kullanmayanların üstlerine pislik yağdırır

 • Avatar

  Yeni Hayat May 6 2012 - 10:24 Reply

  Marksizim özel mülkiyeti yasaklar ve ateisttir.
  Anti kapitalizm ise Sn. Kurananla’nın ifade ettiği gibi sosyal adaletin sağlanmasını talep eder.
  Marksizm veya daha bilindik haliyle komünizm ile mücadale edilmek istenirken bilerek veya bilmeyerek anti kapitalist düşünce ile marksist sisteminin aynı kaba konması çoğumuzun anti kapitalizmi, özel mülkiyeti yasaklayan ateist marksizm ile bir tutmamıza neden olmuştur.
  Zira bir çoğumuzun bilinç altında bunun yansımaları anti kapitalist kelimesini duyunca bize öğretilenler/ezberletilenler kapsamında “komunist” kelimesinin beynimizin içinde yanıp sönmesi ile görülmektedir.

  Paraya tapanlar bizim gibi sıradan yığınların dikkatini “ateist düşman marksizme/komünizme” yönlendirerken, düzenlerine karşı en büyük tehdit anti kapitalist düşünceyi de marksizim ve komunizm içine hapis edilmesini sağlayarak bu algının yerleşmesinde başarılı olmuşlardır.

  Marksistler anti kapitalist olduklarını iddia edebilir (o da ayrı bir tartışma konusu), ama her anti kapitalist marksist olacak diye bir kural yoktur.

  ——————————————————————————————————————
  Allah, rızıkta kiminizi kiminize üstün kılmıştır. Fazla verilenler, rızıklarını ellerinin altındakilere aktarıp da herkes onda eşit hale gelmiyor. Allah’ın nimetlerini mi inkâr ediyorlar? (NAHL suresi 71. ayet)

  Ey iman edenler, hiçbir alışverişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı gün gelmeden evvel, size rızık olarak verdiklerimizden infak edin. (Bakara Suresi, 254)
  ——————————————————————————————————————

  Dönemin en güçlü devlet başkanı da olan Peygamberimiz (sav) vefat ettiğinde geriye bıraktığı miras sanırım bir çok şeyi açıklamaya yeter de artar bile.

  Diğer taraftan kaçımız böyle bir hayat yaşıyoruz, yaşayabiliriz?

  Hepimiz günümüz sisteminin acımasız çarkları içinde ezilirken doğal olarak daha çok nasıl para kazanıp nasıl daha rahat bir hayat sürer, evlatlarımıza daha ne bırakırız onun düşüncesi içindeyiz.

  Bu demek değilki zengileşilmesin. Tam tersine zenginimiz firavunlaşmadıkça daha da zenginleşsin ki mücadele edebilecek gücümüz olsun. Yeter ki en fakirimiz insanca yaşayacak şansı bulabilsin….

  —————-
  Binlerce çalışanın bulunduğu bir şirkette sosyal adaletin sağlanmasına örnek gösterilen SEMCO (googledan ulaşabilirsiniz) şirketi, hem de katolik bir ülke Brezilya’dan…

  Şirketin hayatı kitap haline getirilmiş (Maverick: Ricardo Semler, Sistem Yayıncılık) ve dilimizde de yayımlanmış. İlgilenenler http://www.eylem.com/futurist/wmaverick01.htm adresinden özetine ulaşabilir.
  Şirketin kurucuları bilmeyerek de olsa NAHL suresi 71. ayetinin biz Müslümanlara olan emirlerini yerine getirmeye çalışmıyor mu?

 • Avatar

  vekuran May 7 2012 - 07:30 Reply

  Mallar hayatta kalma sebebidir. Yetime dahi vereceğimizde kendi mallarını reşit olması aranır. Hayatta amacı mal biriktirme/tekasür/kapitalizm amacında olup da bu şekilde Allaha güvensizlik örneği gösterenler tekasürcülük, malı sayma ve kenz ile suçlanır.

  Kuran biriktirin demez; infak edinder. Kişinin ihtiyaçları ölçüsünde mala sahip olması, helal olan ticaret ile malı bereketlendikçe, o malın infakı gerekir. Kişi öldüğünde ihtiyacı kalmadığı için sahip olduğu hayr,mal ise pay edilir yani mirascılarına dağitılır; Evi, arabası, ticarethanesi….

  O resimdeki pankart ise arkadaşlarımıza ait değildir.

 • Avatar

  Gökhan May 7 2012 - 08:09 Reply

  Kimsenin iktidarı için kafa yormanızı önermiyorum, sadece iyikleri görelim örneğin şuanda Türkiyede yetimlerin barınması kolaylaştırıldı, sağlık (özellikle doğumda ücretsizlik olarak), nafakaları pisikopat adamlar bile ödüyor (pek yakında kadına şiddet te bitecek inşAllah) güzel şeyler oluyor elbette bunlara kör olamayız ancak kötülerde düzeltilmeli kasıt oluşturulmamalı (yoklarmış gibi davranarak). Ha tutup hadisleri Kuran ile desteklemeye çalışmışsıın ha çıkıp sosyalizmi, bilmemneyzizmi Kuran ile desteklemeye çalışmışsın aynı şey demek istediğim sistemler Kuran’a uyar, Kuran sisteme uyarsa Kurana uyulmuş olmaz, elbette Kurana en yakın sistem vardır ama tadilat ile şirklerinden arınması gerekir her sistemin topluma en az zarar verip, karmaşadan uzak tutmak şartı ile (çünkü böyle olursa katlanarak güç kaybına uğrar toplum şimdi zarar vermeyen bir eylem o zaman küçük çaplı bir isyan gibi olabilir).

  Sosyal İslam, Ilımlı İslam. Sosyal Teslimiyet, Ilımlı Teslimiyet.
  Şimdi Allah bizlere kitaba uymayanlara uymamayı ama bize kötülük yapmayanlarına karşı iyiliği ve her zaman adaleti önerir. Sosyal ve Ilımlı İslam bunun ötesinde olabilir, ki zaten çoğu insan orta yoldan sapmış durumdadır Kuranda diyor çoğunluğuna uyarsanız … diye şimdi yapılan sadece adını koymaktan ibaret değil mi?

 • Avatar

  ferhat May 7 2012 - 09:29 Reply

  yazi cok guzel. Kuran`a boz zihinle yaklasmaya calismak lazim. marksizm, sosyalizm, antikapitalizm, liberalizm, kemalizm gibi her ne ideoloji ve dunya gorusu varsa bunlardan arinip Kuran`i anlamaya calismamizi vurguluyor. Kuran`la antikapitalizm veya sosyalizmi bagdastirmak isteyenler elestirildiginde Kuran ile kapitalizmiin uyumlu oldugu savunuluyor. halbuki Kuran ile kapitalizmin bagdasmadigi ogeler de vurgulaniyor ve bundan sonra da vurgulanmali.

 • Avatar

  Nazli May 7 2012 - 09:47 Reply

  Tüm yorumlar için teşekkürler..
  Belki şu şekilde düzeltmek gerekir. Evet anti-kapitalizm her zaman özel mülkiyete karşı konumlandırmaz kendini ama yine de bir şekilde eşit hale gelmeyi devlet eliyle yapma gayretindedir ki bana göre bu da Kuran’dan çıkmaz. Birilerinin elinden malını, parasını almak devlete, yöneticilere verilen bir hak değildir İslam’da. Her kişi kendinden sorumludur. Allah “verin” der ama vermeyenden biz zorla alamayız. O da hesabını yine ahirette Allah’a verir. Yani ne olursa olsun Kuran’ı bir ideolojiyle tamamen eş görmek sakıncalıdır bence. Farklı farklı ideolojilere uygun tarafları vardır Kuran’ın ve mümine düşen de ideolojilere sarılmaktansa Kuran’a sarılarak, her birinin Kuran ile uygun taraflarını almaktır.

  • Avatar

   Gökhan May 10 2012 - 08:05 Reply

   Elbette gereken düzenmeler hak hakim hale gelince son bulacaktır (sistem yalnız Allah’ın oluncaya kadar savaşın/mücadele edin ayeti), işte o zaman hiç bir kadın madur edilmediğinde, insanlar yardım sever olduğunda bu sistem elbette değişebilir. Zaten o zaman Kurana iman edenlerle evleniyor olacaklar, hatalardan sakınıyor olacaklar (takminimce nafaka çatışması da çıkmayacak doğal olarak güzellikle yaşamayanlar güzellikle ayrılın ayetini örnek gösteremeyecek yoksa onlar kitabını bir kısmını okuyor da bir kısmını inkar mı ediyorlar? olacak evlilikte iyi günde kötü günde diye söz verilerek evlenilir, anlaşma Kuranda şattır kötü gün boşanma günüdür aslında nasıl da vermek zorunda olduğu kişinin apaçıktır bu konuda devletimizi yansıtan bir konu açmayı düşünüyorum ama emek lazım fikir için düşüneceğim biraz daha ki insanlar daha çok kalpleri yatışsın ve devleti daha çok geliştirmek istesinler).

 • Avatar

  ugur May 7 2012 - 11:48 Reply

  dolandırıcılar sahtekarlara bakın size yaklaşımları sizi yere göğe sızdıramazlar överler bütün düşünçeler elma şekeri gibidir dış görünüşleri albenilidir böyle olmasa fikirler bir sürü taraftar bulamaz ısırdıkdan sonra içindeki kurtlar gözükür bi okadarda anti taraftar bulunur mesele kurtsuz elmadan elma şekeri yapmak bunun içinde kuranın ipine sarılmak gerek

Leave a reply

Name (required)

Website