Ekşi Sözlük’e Yazdıklarımdan Örnekler (1)

 

beş yıldızlı otelde iftar yemeği vermek

gayet güzel, islam’ın hedeflediği doğrulardandır.

öncelikle, lüks israf falan değildir, bu iyi anlaşılmalıdır:

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/luks-israf-degildir.html

ikincisi, bazıları “oruç tutmak yemek bulamayanların halini anlamak içindir” gibilerinden birşeyler söylüyor, sonra da bu kendi söylediklerine ciddi ciddi kendileri de inanıyor. sanki kuran’da böyle bir ayet varmış gibi bu kendi kafalarındaki senaryoya göre haramlar türetmeye kalkıyorlar (iftarda çok yemek günah, lüks ve güzel veya kaliteli yemek haram gibi bir ton zırva inanç..)

o zaman onların bakış açısına göre ramazanda kaliteli ve güzel seks de haram olmalı.

oruçda seks yapmak yasak öyle değil mi?

öyleyse oruç seks yapamayanların halinden anlamak için(onların hayali bakış açısına göre)

ve yine öyleyse ramazan geceleri seks yapacaklar eşleri güzel ise (ya da kadınlar için kocaları yakışıklı ise) seksten uzak durmak zorunda kalmalılar. çünkü “lüks sekse” giriyor bu durum.

hele ki haz fazla olmamalı.

hatta eşleri güzel (veya yakışıklı) olanlar bu eşlerinden boşanıp çirkin insanlarla evlenip mütevazi bir cinsel ilişki yaşamalıdır ramazan gecelerinde.

ayrıca ilişkiye girilen yer kirli ve sıkıntı veren bir ortam olmalı ki, seks yapamayanların halinden anlasın…

komedi bir çıkarım olurdu değil mi bu?

elbette, tıpkı “oruç yemek bulamayanların halinden anlamaktır ve bu yüzden iftar yemeği lüks ve çok olmamalıdır” diyenlerin zırvalıkları gibi..

orucun birçok hikmeti vardır ve bunu yalnızca rabbimiz biliyor.

bu yüzden biz kafamızdan “oruç şunun içindir, şunu sağlar” gibi şeyler söyleyemeyiz. sadece ve de sadece rabbimiz yetkilidir din konusunda hüküm vermeye:

http://www.kurandakidin.net/

ramazanda en güzel yemekleri en lüks ortamlarda yemek, diğer günlerden daha bile fazla hakedilen bir durumdur.

http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=25580128


About the Author
Author

Emre_1974tr

Comments (12)
 • Avatar

  Kurananla May 8 2012 - 15:46 Reply

  Emre yazını eleştireceğim elimden geldiğince. öncelikle konuyu anlamadığını düşünüyorum sen ramazan orucunu lüks otellerde bozabilirsin arkadaşlarına yemek verebilirsin ama bunu bir gösteriş aracı olarak kullanırsan riyakarlığa girer riyakarlığında şirke götüreceğini biz kadar biliyorsundur.Burada asıl önemli olan yaşadığın coğrafyadaki duruma göre dengeli yaşamak insanlar peynir ekmekle oruç açarken şahsen benim boğazımdan geçmeyecektir hesabı milyarlar tutan bir sofranın yemekleri… Peygamberler böyle yaptıysa haklısın sende yap onlar halkla iç içe yaşadılar bizde onları örnek almayacakmıyız ? sonra şu ayete dikkat et ;

  Yiyin, için fakat israf etmeyin. Allah israf edenleri sevmez.Araf 31

  bu ayet sana yemekleri çöpe dökmeyin olarak mı hitap ediyor yoksa haddinizi aşmayın yemeği israfa dönüştürmeyin olarak mı ? bence her ikisi ama sen sadece yemekleri çöpe dökmeyin olarak anladın sanırım.Bizim yaptığımız yeni haramlar türetmek değil haşa, riyakarlık ve israfın fakir insanların gözü önünde işlenerek zulme dönüşmesi. Allaha emanet

 • Avatar

  Gökhan May 8 2012 - 18:32 Reply

  Dileyen dilediğini yapar, yapacaktır Rabbimiz herkesin yapıp ettiğini kendisine bildirecektir buna inanıyoruz sorun yok o zaman. Ben şunu bilirim gazzede bir çocuk olsam ya da herhangi bir muhtaç, Türk hakının yüzde … sı iftarı lüks yapıyor haberi beni üzerdi elbette sadece bu değil ama işte Allah bilir herkes seçecek elbet bir şeyleri hayat bu geçici deriz ya aynen öyle, öyleyse lüks ve kaliteden şaşmamak lazım hesaba dahil olan %10 gösteriş için para dağıtıp lüks yerde yiyiverelim gerekse öyle yapılır yok paylaşım denirsede başka türlü yapılır uygun şekilde / yeterli besinle yenir(yine kaliteden ödün verilemez). Cinsel ilişki konusunda da abartısızlıktan ve yasaklara uymaktan yana olduğumdan, Allah’a şükür ki ortada emniyetli bir şekilde yol tuttuğuma inanıyorum yoksa insanı şeytan pek kolay azdıracaktır, yavaş yavaş yoldan çıkaracaktır dikkat edin derim..

 • Avatar

  ugur May 8 2012 - 22:39 Reply

  yemek konusunda haklısın eskiden üstüne birde hediyeler dağıtılırdı osmanlıda ama cinsellık konusu elma ile armutu karıştırmışsın oruç değil her konuda böyle düşünenler var adam seferi cuma namazını kılıyor seferiye farz değilya hoça onamaz öğlenin farzı oluyor diyor
  ilmihal kitaplarını oku neleri var iki takım elbiseden fazlası ısraf diyorlar adamlar leş gibi kokuyor burunları tıkalı galiba iki çeşit yemek fazlası ısraf kardeşim on çeşidi bir tabağa koy yavaş yavaş tatını alala ye gözünde doysun karnında sıhatli yaşa öyle olursa adam üçbeş tane kuru yemişle yetiniyor o ısraf diyenler üç beş avuc dolusu yiyor biri tığgibi biri ensesi kalın koca göbekli oluyor güzel olan hiç birşey ısraf değildir mesele tvde reklam olsun diye yardım programında 5bin lira benden deyip sabah unutanlar ihale kapmak için takla atanlardan olmamak kaydıyla

 • Avatar

  Güray TEKİN May 9 2012 - 10:53 Reply

  BU YAZINIZLA ŞAKA YAPIYORSUNUZ HERHALDE………İSLAM DİNİNDE EŞİTLİK ESASTIR.70 MİLYONLUK TÜRKİYEDE HER ORUÇ TUTAN 5 YILDIZLI OTELDE İFTAR YEMEĞİ VEREBİLİYORSA EŞİTLİK VARDIR VE BU HAREKET MÜBAHTIR..ANCAK DURUM BÖYLE DEĞİLDİR.SİZ 5 YILDIZLI OTELDE İFTAR YEMEĞİ VERİRKEN ORUCUNU BİR LOKMA EKMEKLE AÇAN AÇ İNSANLAR VARSA SİZİN YAPTIĞINIZ EYLEMİN İSLAMLA İLGİSİ OLMAZ.

 • Avatar

  H.cinar May 9 2012 - 14:43 Reply

  Sen fakirlerin karnını doyurdun bütün açlık sorunlarını yok ettin sonra gelmiş lükse helaldir diyorsun. Zenginin malında yetimin hakkı vardırdan bahsemiyorsun. Dünyada neden açlık var kardeşim? Biz insanların aşırı tüketime yönelmesi ve lükse düşkünlüğünden ve de bunları biriktirme yoluna gidilmesiyle ortaya çıkar. Lükse ne zaman evet derim: üretirken herşeyi lüks üreteceksin. Bu ayrımı yapmayacaksın. Parası yok diye alamaz demeyeceksin. Parası yok diye tedavi olamaz demeyeceksin. İşte o zaman eyvallah. Önce karnını doyursun halklar. İslam bunu mu emretti: Lüks yaşa ama komşun aç yatsın sorun değil :S Komşu diyince sadece evinin komşusu mu aklına geliyor 5000km uzaktaki insan komşun olmuyor mu???? Madem Kuran’dan konuşuyoruz Kuran komşuluk için belli bir mesafeden de bahsetmez. Şu kadar uzaklığa kadar komşuluktur demez. Bırak Allah’ını seversen. Evinin altı da komşundur falanca ülkedeki aç sefil insanlar da komşundur. Önce bir doyurmanın yollarını arayın o insanları sonra lüksü düşünürüz. Teferruatta kaybolmanın alemi yok.

 • Avatar

  Selozk May 9 2012 - 17:57 Reply

  Mantığın fazla basit.Matematik problemi çözmeye çalışırken sadece toplama ve çıkarma kullanmak gibi.

 • Avatar

  ali karataş May 9 2012 - 17:57 Reply

  “beş yıldızlı otelde iftar yemeği vermek
  gayet güzel, islam’ın hedeflediği doğrulardandır.”
  bu sözlere anlam veremedim.Peygamberimiz neden lükse ihtiyaç duymamış o zaman.en lüks o yaşamalıydı ki bize örnek olsun.Bence yanılıyorsunuz.

 • Avatar

  ORHAN May 10 2012 - 22:11 Reply

  Halkımız israfın ne olduğunu öğrenmek istemiyor ısrarla. İsraf, her gün banyo yapmak değildir. İsraf, evden çıkarken muslukları zevkten açık bırakıp gitmektir. Daldaki elmayı koparıp yemek israf değildir. İsraf, daldaki elmayı çürümeye terk etmektir. Allah’ın helal kıldığı, haram kılınmamalı. Saçıp savurmak başka, yeni lezzetler tatmak, kaliteli beslenmek başkadır.

  enam 119. Size ne oluyor da üzerine Allah’ın adı anılmış olanlardan yemiyorsunuz? Zorda kalışınız dışında üzerinize haram kıldığını bizzat kendisi size ayrıntılı olarak açıklamıştır. Birçokları ilimsiz bir biçimde kendi keyiflerine uyarak halkı şaşırtıyorlar. Hiç kuşkusuz, senin Rabbin sınır tanımaz azgınları çok iyi bilmektedir.

  araf 32. De ki: “Allah’ın, kulları için çıkardığı süsü, güzel ve tatlı rızıkları kim haram etmiş?” De ki: “Dünya hayatında inananlar için de var. Kıyamet gününde ise yalnız inananlar içindirler.” Bilgiden nasipli bir topluluk için biz, ayetleri böyle ayrıntılı kılıyor.

 • Avatar

  ugur May 12 2012 - 12:39 Reply

  azıçık aşım kaygısız başım edebiyatı kader boyun eğme alın yazısı arkadaşlar islam ülkelerinde musluklardan su yerine para akıyor kafkaslardan arap yarım adasına kadar durumlarına bakın terör insan hakları ihlalleri dikta rejimler ALLAHIN yasakladığı her şey baştaçı edilmiş bu açizlikten kurtulalım bizlerde her şeye layıkız neden kuru soğan ekmeğe muhtaç yaşayalım keşke bizde lüks otellerde iftar verebileçek güçe ulaşabilsek işte o zaman müslüman olabilmek zor imtihan o zaman daha zor hikayeyi bilirsiniz iki kardeş biri dağbaşında yaşıyor biri şehirde şehirde yaşayana süt getirirken tülbente getiriyor süt akmıyor kardeşi ayakkabiçı kadın dükkana gelinçe ölçü aldırmak için süt başlıyor damlamaya kardeşi gördünmü diyor dağda ermek ne kadar kolay siz lüks otelde vermeyin iki üçtane okul yaptırın yüzler çocuğu okutun balık tutmayı öğretin yapaçak çok şey var kaderimiz diye boyun eğmeyin müslümanın kaderi çennette nasıl yaşayaçaksak bu dünyadada öyle yaşamaktır ağlamayan çocuğa meme verilmiyorsa çalışmayanada rızık verilmez kuranda birleşelim büyük balık olalım yoksa küçük balığı büyük balık yutar

 • Avatar

  Wins Falcon Jul 5 2012 - 10:52 Reply

  Konu ilginç bir durumu ele almış.

  Allah’ın helal kıldığı haram kılınamaz ki buna ilişkin ayetler var.Lüks yemek hiçbir zaman haram değildir,oruç tutmak denildiği gibi fakirleri anlamak için değil,Allah’ın emri olduğu için yapılan bir ibadettir.

  Örnekler bana ilginç geldi.Özellikle yemekten örnekler verilirken ilişkiye geçilmesi bu konulardaki örnekler açıkçası gereksiz geldi.Kadının,yakışıklı kocasını boşayıp çirkin adamla evlenmesi ve bununla ilişkiye girmesi gibi bir örnek oldukça absürd ve alakasız diye düşünüyorum.

  Konu güzel ama içerik daha iyi olabilirdi.

 • Avatar

  balci Aug 31 2012 - 01:54 Reply

  ALLAH KURANDA ADALETLI OLMAMIZI EMREDER!

 • Avatar

  balci Aug 31 2012 - 02:19 Reply

  ALLAH KURANDA ADALETLI OLMAMIZI EMREDER! bu her hususta böyledir..benim anlayisima göre asirilik her sekilde yanlistir! KURANDAN BEN BUNU ANLADIM! yani kendimden ve ailemden örnek veriyim oruc ile ilgili…tüm gün ac dutuyoruz ve ne tarafa baksak dönsek kisitliyiz yani sinirliyiz ve ac oldugumuz icin cogunlukla aklimiza su ve yemek geliyor..ve direk ALLAH GELIYOR! aksam iftari yaptigimizda ise su duygu sariyor direk bizi; COK SÜKÜR YARRABI! sen cok büyüksün lütfünde büyüktür!ALLAHIM YEMEGI SUYU OLMAYANLARA YARDIM ET!
  bizede imkan verir isen eger yarrabel alemin, senin iznin ve yardminla bizde imkanimiz gücümüz dogrulutusunda o yemegi olmayan insanlara yardim edelim…amin..
  tabi bazen aksam iftarda 3 cesit yemek oluyor bazen 2 cesit yemek oluyor..o günki duruma göre piskolojiye sagliga sihate yada canim bugün sunu cekti gibi durumlara göre yada maddi duruma,yani o günki durumlara görede aksam iftar yemegi belirleniyor..

  simdi eger dünyada aclik ceken yoksul insanlar olmasa idi yada fakirlik olmasa idi evet bende gider lüx yerlerde iftaarlar verir süper 100 cesit yemekler ile ailemi yada yakinlarimi davet ederdim..ama su bir gercekki halen acliktan ölen insanlarin fakirligin ve acligin buz gibi gezdigi ülkeler varken böyle birseyi yapmayi vicdanim inancim zaten red ediyor!helede internet televizyon her yerde..dünyanin öteki ucundaki savasida aninda görüyoruz! acligida görüyor ve haber aliyoruz aninda..yani habersiz olmamiz mümkünde degil bu devirde!
  peki arada yapmiyormuyuz? tabiki yapiyoruz..napiyoruz ramazan 30 gündür.ve bu 30 günün icinde duruma göre bazen bir lokantada aciyoruz iftari orda yapiyoruz..yani buda yine duruma göredir..
  yani demek istedigim sudur! gider lokantada acarim iftarimi ama kisitli yaparim bunu ailemle! her zaman yapamam mesela bunu! neden cünki maddiyat elvermez sürekli bunu yapmama!
  Hee maddi durumum var isede yeterli ve cok param var isede yapicagim hareket baska olur tabi ALLAHIN IZNIYLE!
  iftarimi ne fakir fukara gibi nede zengin lüx kokan sofralarda yaparim! asla!ORTASI VARDIR HERSEYIN! NORMAL IFTARIMI YAPARIM NORMAL SEKILDE AILEMLE! ne fakir fukara seklinde yaparim,nede lüxte asiriliga kacarak yaparim! geri kalan fazla olan paramida o yiyecegi olmayan insanlari bulup onlara vermeye calisirim…ki onlarda aileleriyle sevdikleriyle benim yaptigim normal iftari yada normal yeme seklini yapsinlar..
  ayrica bu durum sadece oruc icinde gecerli degildir..akil ve inanc sahibi kisi bunu zaten tüm yasam boyunca uygular..yani bu orta sekli..birde zekat hesabini bircok kisi yanlis yapiyor bana göre!zaten ortaya cikan farkilik aclik durumlarida bu yüzdendir!zekkataki yanlis hesaplamadandir!
  bence KURANDA DENILDIGI GIBI OLMALIDIR ZEKAT! YANI MALLARINIZIN ARTA KALANINI DAGITIN ihtiyac sahiperine diyor ALLAH!
  yani kazandigin parayi ortaya koy,kirani suyunu elektirigini yiyecegi tüm o aylik masrafini cikart. ihtiyactan fazla kalani dagitilacak! düzgün hesap budur!
  yok bir ayakkabim var bilmem kacinciyida aliyim onuda ekle,bir evim var dur birde yazlik ekle,dur cocuklarada ev araba ekle,dizdigimizin dizdiginada diye, yine keyfi lüxte asiriya kacilirak hesap yapilmaz zannimca..zaten böyle hesap yapanlar yüzünden lüxte asiriciliga kacanlar yüzünden ac ve yoksul insanlar var..
  adam hesabi yaparken her türlü lüxünü katiyor..kendi yetmiyor cocuklari halasi teyzesi amca oglu vs.vs. yani kendi lüxü yaninda tüm sülalesinin lüxünüde katiyor adam hesabina!ZEKKATAKI YANLISLIKTA iste tamda BUDUR BENCE!

Leave a reply

Name (required)

Website