DUALARIN SIRRI

Duaların Sırrı

Duaların insan üzerindeki olumlu ve yapıcı etkileri bilimsel olarak kanıtlanmasından sonra şimdi de insan beyni üzerinde yapılan araştırmalar insan beyninin, doğuştan yaratıcı inancıyla donatıldığını gösteriyor. Bu bilimsel gerçek Allah’ın varlığını bir kez daha farklı bir konudan ispatlamış oluyor. Neden- sonuç ilişkisine dayalı çalışan beynimiz, yaratılışının bir gereği olarak annesinin rahmine düşüp dünyaya gelmesinden vefatına kadar geçen bu dünya hayatı süresince her zaman Yaratıcıya muhtaçtır ve ona ulaşmak içinde duaya gereksinim duyar. Bu gereksinim insanın yaratılış hakikatini anlamasına ve Yüce Yaratana ulaşmada en büyük ve en önemli etkendir. Bu nedenle duaların insan için ne kadar önemli olduğunu anlamamız sanırım çok zor olmaz. Allah’a gönül verip ona hakkıyla yönelmiş insanlar yaptıkları dualarla hayatları boyunca huzur, mutluluk ve güven içinde yaşarlar ve her şeyden belli ölçüde emin olurlar. Tabi herkesin Allah katında dereceleri vardır. Herkes farklı şeylerle sınandığı, farklı şekillerde amel işlediği ve farklı şekiller de dua ettikleri için duaların herkes üzerindeki etkisi de aynıdır diyemeyiz. Ama her kim olursa olsun mutlaka sürekli olarak Allah’a dua etmesi gerekir. (Allah kendisine sığınıp tüm dua edenlerin duasını kabul eder inşallah. )Duaların psikolojik ve fiziksel etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durum olup sadece bu konularda değil geleceğimize de yön veren ve öldükten sonraki hayatımızda mükafatlandırılacağımız sonsuz dünyada hep karşımıza çıkacaktır. O nedenle Duaların ne kadar önemli olduğunu biraz daha anlamışızdır sanırım. Düşünün sabah kalkıyorsunuz ve yapmanız gereken şeyleri yaptıktan sonra akşam oluyor, eve geliyor ve uyuyorsunuz. Bu çok sıradan bir gün çünkü bir önceki gün yaptığınız veya sevenlerinizin yaptığı dua sizi birçok kötülükten korudu fakat siz ne kadar farkındasınız? Belki de Hiçbir Şekilde Farkında Değilsiniz ! Belki o gün bir dakikalık gecikmeniz sizi çok korkunç bir felaketten kurtardı? Farkında mısınız hayır ! Tabi bizim başımıza bir musibet gelmedikçe anlamamızda zor. Bazen başımıza gelen bir musibet hakkımızda hayır da olabilir onu da bilemeyiz. Allah yaptığımız dualarla bizi hep koruyor ama farkında değiliz. Tabi dua nasıl edilmeli derseniz Kuran’ı kerim sizi bu konuda aydınlatacaktır. İnsan mutlu olabilmek için her şeyini harcar seferber eder bütün çabası bütün emeği mutlu olabilmek içindir ama asıl mutluluk insanın içinde o da dualarda gizlidir. Allah’a emanet olun Dualarınızı eksik etmeyin. Sizi saygı ile selamlıyorum. Hoşça kalın sevgiyle kalın.

Bu da Benim Duam:

Rahman Ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla;
Esirgeyici Ve Şanı Sınırsız Olan Yüce Allah’ım
Bizlere Doğru Yolunu Gösterip, Verdiğin Nimetlerden Ötürü Şükürler Olsun.
Sen Benim, Annemin, Babamın, Ailemin Ve Tüm İnananların Günahlarını Bağışla Bizleri Koru Ve Cennetliklerden Eyle! Sen Doğru Yolundan Şaşırtma Bizi. Şüphesiz Affeden, Bağışlayan Ve Her Zaman Üstün Olan Sensin.
Sen Dünyada Ve Ahirette Bizlere İyilikler Güzellikler Nasip Eyle Bizi Cehennem Azabından Ve Her Türlü Azaptan Koru. Şüphesiz Alemleri Koruyan Ve Kuşatan, İnsanları Hesaba Çekecek Olan Sensin Ya Rab, Mükafatta Sana Ait, Ceza Da.
Sen Tüm Açları Doyur, Tüm Hastalara Acil Şifalar Ver Ve Tüm Yardıma Muhtaç İnsanlara Sen Yardım Et Ya Rabbim. Şüphesiz Sen Herşeyi Gören, Gözeten, Bilen Ve Merhamet Edensin.

Sen Vatanımızı, Milletimizi, Ordumuzu Koru, İçimizdeki Sevgini Arttır Ve Yüzümüzü Kara Çıkarma Ya Rab. Şüphesiz Kudretli, Güçlü Ve Sınırsız Kuvvet Sahibi Olan Sensin.

Sen İlmimizi Arttır, Nurumuzu Arttır, Gücümüzü Arttır, Şüphesiz Alemleri Ve Bütün Kâinâtı Nurlandıran, Aydınlatan, Hidâyet Eden, Başarıya Ulaştıran Kullarına Doğru Yolu Gösteren Sensin.

Sen Her Türlü Kötülükten, Pislikten, Çirkin İşlerden, Kinden, Nefretten, Öfkeden, Sinirden, Kazadan, Beladan, Hastalıktan, Her Şeyin Şerrinden Sen Bizleri Koru Şüphesiz Güzellik Ve İyiliklerin Sahibi, Dirilten, Öldüren Canlandıran Ve Hayat Veren Sensin. Emir Sadece Sana Aittir.

Ey Bağışlaması Ve Merhameti Bol Olan Yüce Rabbim Sen Bizleri Bağışla, Bizlere Acı Ve Merhamet Et. Sen Bizleri Zor Şeylerle Deneme. Senden Başka Ne Bir Dost Ne De Bir Yardımcımız Vardır. Yalnız Sana İnanır Yalnız Senden Yardım Dileriz. Sen Yardımlarını Esirgeme, Dularımızı Kabul Et Ya Rabbim. Şüphesiz Dua Ve Şefaatleri Kabul Eden, Övülmeye Ve Şükre Layık Olan Sadece Sensin Sen.

Yazar : BirKul

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
Leave a reply

Name (required)

Website