Namaz Vakitleri

Sevgili müminler öncelikle şunu belirtmeliyim bu yazacaklarım benim Kurandan anladıklarım ve bizzat kendi görüşlerimdir doğru yada yanlış olabilir arapça bilgim yok o yüzden en doğruyu bulmak adına yardımlarınızı bekliyorum daha önce yazılmış bir görüş ise kusuruma bakmayın okumadığım için.

Şimdi konumuz namaz vakitleri,önce günümüzde uygulanan duruma bakalım ne diyorlar tamamen bir zandan ibaret olan hadislerle amel edenler ? Namaz vakitleri Kuranda yok ! bunlar tamamen hadislerin hegemonyasında yaşayanlar bunlara diyecek birşeyim yok yanlış yolda oldukları Kuranın üzerine hadisleri koydukları için ahirette çetin bir azap olacağı kesin.

Diğer taraftan Kuran ile fetva vermeye kalkarken hadisleri de işin içine katan bir anlamda zan ile beyyine karışımı bir çorba yapan alimlere ve onun görüşünü savunanları burada ifşa etmeye çalışacağım.

Özellikle bu ikinci görüşü savunanlar Kuran ve sünnetçiler(hadisçiler) ikindi ve yatsı namazlarının giriş vakitleri Kuranda yok o yüzden birleştirilebilir demiyorlar mı ? Eee kardeşim birleştirince 3 vakit kılmış olmuyor musunuz ?

Şimdi ayeti görelim;

 

Namaz, inananlar üzerine belirli vakitlerde farz kılınmıştır.
NİSA 103. AYET

 

Hal böyle iken nasıl zorunlu olan namazların giriş vakitleri olmadan şu şu namazlar FARZ diyebilirsiniz ! ?

Bakın aklımızı kullanalım biraz, belirli vakitlerin giriş çıkışları olmadan namaz nasıl belirli vakitlerde farz olacak ? Bana ikindi ve yatsı namazlarının giriş ve çıkış zamanlarını ayetlerden göstermeden bunu yutturamazsınız.

Buradan 5 vaktin tek bir ayetle nasıl yerle bir olduğunu görüyoruz. Namaz kılmak isteyen 15 vakit kılsın Rabbimize secde etmekten daha güzel ne olabilir ki ? Ama insanları zorluğa ve Kuranda olmayan bir şeye mahkum ederek dinden kaçıramazsınız !

Benim anladığım namaz vakitlerine gelirsek ben Kuranda 3 vakit namaz var diyorum ve başlıyorum anlatmaya;

Ondan önce salat kelimesi geçmeyen fakat tesbih et geçen ayetleri görüp bunlar namaz değildir diyemiyorum şimdi bakın değerli müminler şu iki ayete dikkatli bakın;

 

Gecenin bir kısmında ve secdelerin arkalarından O’nu tespih et!
Kaf 40

Şimdi sen, Rabbine hamd ile tespih et ve secde edenlerden ol!
Hicr 98


Bu tesbih uygulaması secdeyle birlikte anılıyor dolayısıyla secde kelimesi geçmeyen yerleride bu ayetler nazarında secdeli bir tesbih uygulaması olarak almamız gerektiğini düşünüyorum.

 

TAHA 130 da diyor ki örneğin;
Artık, onların söylediklerine sabret; Güneş’in doğuşundan önce de batışından önce de Rabbini överek tespih et! Gecenin bazı saatleriyle gündüzün iki ucunda da tespih et ki, hoşnutluğa erebilesin.

 

Şimdi 3 vakit namazın giriş ve çıkışlarını göstermeye çalışacağım;

SABAH NAMAZI

 

Gündüzün iki tarafında ve geceye yakın saatlerde namaz kıl! Güzellikler kötülükleri silip süpürür. İşte bu, Allah’ı ananlara bir öğüttür.
HUD 114

 

“ve” bağlacı burada çok önemli hadislere göre hüküm verenler ve gecenin yakın saatlerini yatsı olarak anlıyorlar otomatikman halbuki bu ayette gündüzün geceye  yakın olan iki ucu sabah ve akşam namazlarını anlıyoruz.

Tamam sabah namazı var ama bunun giriş çıkışı ne zaman hemen yazıyorum;

Sabah namazı girişi( FECR SALATI)

 

Nur Suresi 58. ayette Ey iman edenler! Ellerinizin altında bulunanlarla, ergenlik yaşına gelmemiş  olanlarınız sizden üç durumda izin istesinler: Sabah namazından önce yani min kabli salâtil fecri ifadesi fecr ne demektir ? isim olarak güneşin  doğmasından önce beliren tan yeri ağarmasını ifade eder  Türkçe’de şafak sökmesi gün ağarması denilen bu olay gece ile gündüzün birbirinden ayrıldığı vakittir.

 

Sabah namazının çıkışı ise Taha 130. ayetde bulunuyor
Artık, onların söylediklerine sabret;Güneş’in doğuşundan önce de batışından önce de Rabbini överek  tespih et! Gecenin bazı saatleriyle gündüzün iki ucunda da tespih et ki, hoşnutluğa erebilesin.

 

Demekki fecr den güneşin doğuşuna kadar bu namazı kılacağız.

 

2. namaz öğle vaktinden güneşin batışına kadar olan namaz ister orta namaz diyin ister öğle namazı

bu namaza delalet eden ayetler şu şekilde;

 

Göklerde ve yerde hamt da O’na; gün sonunda da öğleye erdiğinizde de.
Rum 18

 

Buradaki hamd yine bir övgü ve tesbih yapılması istenen vakitler ama birbirinden ayrı değil benim anladığım öğle yada gün sonunda tesbih edin şeklindedir.

 

İsra 78. ayette Gündüz güneşin dönüp batıya yönelmesinden, gecenin karanlığı bastırıncaya kadar,  (belli vakitlerde) namaz kıl. Bir de sabah namazı kıl.  Çünkü sabah namazı şâhitlidir.

 

ifadesi güneşin tepe noktasından batıya yönelmesi olarak anlarsak (bazı  meallerde ufuktan aşağı kayması olarak anlamlandırmışlar sizler yardımcı olunuz.) öğle vaktinden gece kararınca tüm namazlar kılınmış olacak birde fecr namazı geçiyor tekrar ayette.

Şimdi öğleye ermek (rum 18) batıya kaymasından(isra 78) bunlar hep giriş vakitleri peki çıkış vakti yine hangi ayette dersiniz ? Taha 130 da yine;

Artık, onların söylediklerine sabret; Güneş’in doğuşundan önce de batışından önce de Rabbini överek tespih  et! Gecenin bazı saatleriyle gündüzün iki ucunda da tespih et ki, hoşnutluğa erebilesin.

Gördüğünüz gibi taha 130 bir nevi zamanların aralıklarını belirten ayet olmuş oluyor. Bu namaza delalet eden son ayet;

 

Bakara 238
Namazlara, özellikle orta namaza dikkat edin. Kendinizi tümüyle ALLAH’a vererek namaza durun.

 

Neden ortadaki bu namaza devam etmemiz isteniyor ? Kendi yorumumu söyleyeyim insanların rızıklarını aradıkları çalıştıkları didindikleri vakit hep öğle ile gün sonuna değin olan vakitler ve bu vakitlerde başka meşguliyetler olsa da Rabbimiz namazı terk etmeyin demiş oluyor bir anlamda.

 

O’dur sizin için geceyi elbise, uykuyu dinlence yapan.  Gündüzü, dağılıp yayılma zamanı yapan da O’dur.
Furkan 47

 

Bakın bu zaman yayılıp dağılma uğraşma zamanı da ondan.

Buna gün ortasında kılınan cuma namazı örnek gösterilebilir;

 

Ey inananlar! Cuma günü, namaz için çağrı yapıldığında, Allah’ı anmaya/Allah’ın Zikri’ne koşun! Alışverişi bırakın! Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.
Cuma 9. ayet

 

Bakın bu namaz aynı zamanda orta namazdır alışveriş iş güç bırakılacak namaza gidilecek, bu ayetin tek farkı cuma gününün hep birlikte kılınması gereken namaz oluşu. (Günümüzdeki müşriklerin mabedi olmuş camilerde bu namazı nasıl kılarız orasıda ayrı konu bilgi için şu ayetlere  bakın derim; tevbe 107-108)

 

Son olarak geldik akşam namazına

Hud suresi 114 den gördük akşam namazını, ama giriş çıkışı nedir ona bakalım yine;

 

NUR 58 e bakalım ;
Ey iman edenler! Ellerinizin altında bulunanlarla, ergenlik yaşına gelmemiş olanlarınız sizden üç durumda izin istesinler: Sabah namazından önce, öğlen vaktinde elbiselerinizi çıkardığınızda,akşam kılınan namazdan sonra… Kaygılanacağınız üç vakittir bunlar. Bunlar dışında size de onlara da bir günah yoktur. Aranızda dolaşırlar, birbirinize bakabilirsiniz. Allah, ayetleri size işte böyle açıklıyor. Allah Alîm’dir, Hakîm’dir.

 

Bir çok mealci yatsı diye çevirerek hadislere uydurmaya  çalışsalar da bu namazın akşam namazı olduğu apaçık ortadadır. Üstelik günümüzde güneş battıktan 1 saat sonra yaklaşık hava karardığına göre isra 78 e aykırı olarak yatsı namazı ekleyip bunuda sabaha kadar uzatmışlar görüyorsunuz değil mi ?

Akşam güneşin batmasıyla olur peki son vakti ne zamandır ? isra 78de bulunan gecenin kararmasına kadar. İşte bunlar benim tespit ettiğim namaz vakitleridir.

Yanlışlıklar yapmış olabilirim ben bir Kuran talebesiyim sadece Allahın saf dinini anlamaya çalıştığım için  sizlerin vesilesiyle doğruları görebilirim sizler de okuyun ve yardımcı olmaya çalışın.

Saygılar ve Sevgiler


About the Author
Author

Kurananla

Comments (26)
Leave a reply

Name (required)

Website