Büyü Diye Birşey Var mı?Günlük yaşamda karşılaştığımız sorulardan birisi de şudur; büyü diye birşey var mı ya da Kuran’da büyü ile ilgili birşeyler yazıyor mu?

Evet, Kuran`da büyü ile ilgili olarak,

Bakara 102 de
“… Ancak şeytanlar küfre sapmıştı; insanlara büyüyü öğretiyorlardı… İnsanlar Harut ve Marut adlı meleklerden erkekle eşinin arasını açacakları şeyleri öğreniyorlardı. Ne var ki, onlar onunla Allah`ın izni olmadan hiç kimseye zarar veremezler. Onlar kendilerine zarar vereni, yarar vermeyeni öğreniyorlardı. Yemin olsun ki, onu satın alanın ahirette hiçbir nasibi olmayacağını açıkça bilmişlerdir. Öz benliklerini sattıkları şey ne kötüdür! Bir bilebilselerdi. ” der.

Bu ayetten birkaç sonuç çıkarabiliriz. Büyü diye birşey var, ama bu Allah tarafından kınanıyor. Genelde büyüler eşlerin arasını bozmak için ya da karşı cinsi etkilemek için yapılıyor. Yalnız insanların gözünden kaçan en önemli ayrıntı şu ki; Allah dilemedikten sonra hiç bir büyü olmaz. Bu yüzden hem zamanınızı, hem paranızı bu boş işlere harcamayın. Ayrıca Allah`ın istemediği birşeyi yapma konusunda gelin biraz daha düşünün.

Yazar : OZAN KARLIBAĞ

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (5)
 • Avatar

  Mohammed Bin Abdül Ş. Jan 8 2012 - 19:24 Reply

  Kardeş söylediklerin doğru Allah evet demedikten sonra insanın kılı bile oynayamaz.Benim babam Arap,anam Arap, ve Medine’de yaşıyoruz.Burada olan büyücüler teker teker dini yönde cezalandırılıyorlar.Ama bilmeyenler için güzel bir yazı.Sağol!

  Mohammed-Bin Abdül Şehiz.(Suudi Arabistan/Medine)

 • Avatar

  Batuhan Sep 13 2012 - 23:25 Reply

  Çok güzel bir yazı olmuş.Öncelikle sizi tebrik etmeliyim.Mohammed bu arada senin de dediklerine katılıyorum.Sagolun..

 • Avatar

  gülçin Nov 9 2012 - 11:20 Reply

  değerli kardeşlerim bizler elhamdülillah müslümanlar olarak Allah in birliğine varlığınına ve ondan başka ilah olmadığına inanıyor ve kayitsiz şartsız kabul ediyoruz.Onun anlımiza yazdığı kaderimize razı geliyor ve onun izni olmadıkça müdahele edemiyoruz.Edemeyiz.Büyünün zamanında peygemberimize dahi yapıldığıni okuduk.

 • Avatar

  sonerizgi Nov 9 2012 - 17:33 Reply

  Gülçin hanım yorumunuza ben cevap vermek istedim. Allah bizlere Şeytan’ı bildirmemiş olsaydı biz iyi ile kötünün onun vesveselerinin neler olduğunu vs. bilemezdik. Allah o lanetli ağacıda imtihan için vesile kılandır. Dikkat ederseniz karı koca arasını açacak sihir Meleklere ilham edilmiştir ve Allah’ın izni olmadan hiç kimseye zarar veremezler şeklindede bildirilmiştir. Bildiğimiz üzere Allah’u teala Şeytan’a kıyamete kadar izin vermiştir. Fakat Allah’ı görmediği halde inananlara rehberler de göndermiştir. Allah’ın gönderdiği Peygamberimizinde rehberi olan Kuran’ı okurken bizleri Şeytan’ın vesvesesinden koruması için kelimeler öğretmiştir.

  16. Sure (Nahl Suresi), 98. Ayet
  Kur’an okuduğun zaman, kovulmuş şeytandan Allah’a sığın.

  Peygamberimize büyü yapıldığı konusunda ben Kuran’ da bir bilgiye rastlamadım ama böyle bir şey olmuşsa bile, bizleri o tür ve benzeri bütün tesirlerden de koruması için kelimeleri öğrettiği ”Felak” ve ”Nas” surelerinin anlamıyla kesindir.

  113. Sure (Felak Suresi), 1. Ayet
  De ki: “Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.”

  114. Sure (Nâs Suresi), 1. Ayet
  De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlah’ına sığınırım.”

  Size bir de cinleri kullanarak gayb konusunda bilgi edindiğini iddia edenlere karşı aşağıdaki ayetle bilinçlendirmek isterim. Bilindiği üzere cinlerden bir kısmı Hz. Süleyman’ın emrine verilmişti.

  34. Sure (Sebe’ Suresi), 14. Ayet
  Süleyman’ın ölümüne hükmettiğimiz zaman, onun ölümünü onlara ancak değneğini yemekte olan bir kurt gösterdi. Süleyman’ın cesedi yıkılınca cinler anladılar ki, eğer gaybı bilmiş olsalardı aşağılayıcı azap içinde kalmamış olacaklardı.

  Düşünün ki Hz. Süleyman Deyneğine yaslanmış bir vaziyette ölüyor. Allah tahta kurdunu onlara kurtuluş vesilesi kılıyor. Hz. Süleyman’ın değneğini yiyerek zayıflatyor ve ancak Hz. Süleyman’ın naaşı yere devrilince öldüğünü anlayabiliyorlar. Daha gözlerinin önünde olanı bilmeyen bize gaybdan haber mi verecek?

  Kısacası Cinlerin gayb konusunda kendilerine bile hayrı dokunmamışken bizlere mi dokunacak? Allah’u teala bizlere Kuran’ da herşeyi açıkça açıklamışken. Kuran’a sarılmayı bırakıp bu tür işlerin peşinden koşturanlar düşünsün.

 • Avatar

  recep Dec 11 2013 - 12:56 Reply

  “Ne var ki, onlar onunla Allah`ın izni olmadan hiç kimseye zarar veremezler.” O zaman Allah bazılarına zarar elsin diye izin veriyor bazılarına vermiyor…en burda zarar veren ya da verilen için bir sorumluluk göremiyorum…Açıklarsanız sevinirim….

Leave a reply

Name (required)

Website