BİR HAFTALIK ÖMRÜNÜZ KALSA NE YAPARSINIZ ?

İnsanların çoğu ölümü düşünmeden yaşarlar. Ölümü hatırlatan şey, bir gazete yazısı, gördüğümüz bir trafik kazası ya da gittiğimiz cenazelerdir. Nedense insan hiç ölmeyecekmiş gibi yaşar. Oysa ölüm her an yanımızdadır. İbadetleri erteleme, bu zihniyetin uzantısıdır. İnsan, ölüme en yakın zamanlarda ibadetine başlayarak, bu dünyanın bütün zevklerini sonuna kadar yaşayacağını zanneder. Herhangi birine, bir haftalık ömrü kaldığı söylense, sizce o kişi nasıl davranır?Kalan bir haftasının tamamını dünyada o ana kadar yapmadığı şeylerle mi değerlendirir (helal-haram olmasına bakmadan). O bir haftayı komple dine ve o güne kadar yapmadığı ibadetlere mi ayırır. Bence günümüz insanı son güne kadar yapacağı bütün pisliği yapar, helale harama bakmaz. O bir haftada bile ertelemeye gidip son günde ibadetlerine başlar. Peki ya sizce, günümüz insanı, bir haftalık ömrü kaldığını öğrense ne yapar?

Yazar : OYA GÜMÜŞ

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
  • Avatar

    Gökhan Apr 8 2012 - 11:18 Reply

    Belki de 1 günlük ömrümüz kalmıştır, yaşa bakmıyor ki. İçlerinde kredi çekip nasılsa geriye ödemeyeceğim diyenlerin çıkabileceği bir gerçek günümüzde öyle bir fedakarlık öyle bir yaşama arzusu işte hiç ölmeyecekmiş gibi ben iyilik yaptım ki zaten cennete gideceğim kulağım sözlerinize tıkalı demek oluyor. Allah dilemez ise kimse yardım göremez, Kuranı okuyamaz çünkü ona ancak tertemiz olanlar dokunabilir Allah bilir..

  • Avatar

    rehberakin Aug 15 2012 - 04:10 Reply

    Bu görüşünüze katılmıyorum. Ölümle yüzyüze gelen firavunun “Musa’nın rabbine iman ettim” demesini misal olarak gösteririm. Ölümü o an için mukadder gören çoğu insan iliklerine kadar sarsılır ve psikolojik bir refleksle metafiziğe yönelecektir. Dediğiniz gibi son günlerini “çılgınlık” içinde geçirse bile bu aslında varlığı anlamlandıramamanın çığılığıdır. Son nefesine kadar hep o yüce kudreti arayacaktır.

Leave a reply

Name (required)

Website