CUMA NAMAZIMI KILMAK İSTİYORUM !

Ben Türkiye`de yaşayan müslüman bir bayanım. Müslümanlığın şartlarından biri olan Cuma namazlarını ne yazık ki kılamıyorum. Sanırım, diyanet işleri, Cuma namazının kadınlar için gerekli olmadığını düşünüyor. Yoksa camiilerde belirli bir düzenlemeye giderlerdi. Oysa Allah, Cuma namazının herkes tarafından kılınmasını istiyor. Hristiyan olan birçok ülkede bile rahatlıkla Cuma namazımı kılarken, kendi ülkemde kılamamak beni oldukça üzüyor. Neyse ki oturduğum yere yakın caminin imamıyla konuşup bana bir yer vermesini sağladım, ayakkabıların koyulduğu yer de olsa namazımı kıldığım için kendimi şanslı ve mutlu hissediyorum, darısı diğer bayanların başına. Ne diyeyim ahirette Allah`a hesabı nasıl verecekler merak ediyorum. Kadına Cuma kıldırmazlar, adetli iken hiç namaz kıldırmazlar, oruç tutturmazlar, aslında bunlar Kuran okumazlar, kulaktan dolma bilgilerle dini yanlış uygular ve uygulatırlar.

Yazar : MERVE TURUNCU

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (1)
 • Avatar

  Fikret Arman Jan 6 2013 - 21:44 Reply

  Merve Kardeşim, duygularını çok iyi anlıyorum… Ancak, fazla üzülme… Cuma camilerini ve Cuma vaazlarını bilsen, üzüntün hafifleyecektir.

  Yıllardır gidiyorum ve yıllardır Cuma vaazlarında Hadisleri dinliyorum. Bugüne kladar daha hiç hocanın Kuran’ın bir ayetini okuyup, anlamını ibadete gelenlerle paylaştığına şahit olmadım… Varsa yoksa Peygamber efendimize maledilen kendi uydurdukları HADİSLER! Hele hele son yıllarda bu çok arttı. Kuran-ı Kerim’in emrini (Cuma Suresi 9. Ayet) yok sayıp, Diyanetin emirleriyle “Cuma namazı kadınlara haramdır.” diyen hoca(!) ile tartıştığım ve “Kusura bakma hoca efendi… Senin kıldıracağın namazda ben saf tutmam.” diyerek camiyi terk ettiğim için fazla üzülmemeni öneriyorum.

  Bugün oralarda daha çok, şirke bulaşmış iki yüzlüleri (Kuran dini Müslüman Kardeşlerimi tenzih ederim) göreceksin.

  Selam ve Dua ile,

Leave a reply

Name (required)

Website