KURAN SAĞLIK KİTABI DEĞİLDİR

İnsanlarda genel bir kanı vardır ki; Kuran bütün zararlı şeyleri yasaklar, sağlıkla ilgili olanlar da buna dahildir. Oysa Kuran haram olan şeyleri açıklar bunun dışında kalan herşey insanlara helaldir. Yani birşey Kuran`da belirtilmiyorsa o insanlara helaldir. Bizim bildiğimiz ve insan vücuduna zararlı birçok şey haramlar olarak Kuran`da geçmez. Güncel olduğu için söylüyorum, geçenlerde gazetede çıkan bir habere göre de muz, mayonez gibi şeyler peygamberimiz zamanında olmadığı için bazılarına göre harammış. Allah, Kuran`da haram olan şeyleri belirtmişken bunlar hangi akla bu tip şeyleri yasaklıyorlar anlamış değilim. Organ nakli de Kuran`da yok diye harammış, yine aynı zihinlere göre. Kuran`da olmayan birşeye siz hangi cesaretle haram diyebilirsiniz, ben söyliyeyim; cahil cesaretiyle. Allah, Kuran`da herşeyi açıklamıştır. İnsanlara haram ettiklerini söylemiştir, bunun dışındakiler insana zararlı bile olsa haram değildir.

 

Yazar : EBRU HAKAN

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (3)
 • Avatar

  Gökhan Apr 30 2012 - 06:33 Reply

  Zararlı ise kullanmamak lazım, Allah can vermiş akıl vermiş koruyalım diye. Hamr lar konusunda uyarılmışız, zina, göz zinası, oyun ve eğlence, soy sop-mal mülk yarışı konusunda uyarılmışız. Şunları yemeyin denmiş, dolayısı ile ne yiyoruz diye içeriği bakmalı, alışverişte alırken ne eti diye sormamız gerekir. Yiyin için, paylaşın denmiş insanlar gitmiş obez olmuş bencilliklerinden(bence bu doğuştan gelme bir olay değil paylaşım ve çalışma eksikliğinden kaynaklı). Müslüman adama tavşan kanı diye çay servis edilen ülkedeyiz 5 vakitçiler kahvede bütün gün bu deyişi bile fark edememişler.
  Bize kan haramdır zor bir durum değil ki bu, keyif için. O zaman limonatalar da deve idrarı olsun…..

 • Avatar

  mbilge May 23 2013 - 19:43 Reply

  Hassasiyetinizi anlıyorum bu helal-haram konusunda ve katılıyorum aynı zamanda. Zaten bu, sadece Kur’an’ı referans alan birinden beklenen bir tavırdır. Ben de kısa süre önce -Rabb’ime sonsuz şükürler olsun- dinimi sadece Kur’an’dan öğrenmeye başladım; ancak açıkçası bu helal-haram mevzusu pek de içinden çıkamadığım bir konu. Sıkıntımın kaynağı Araf 157’de geçen bir ifadeden kaynaklanıyor. “…onlara temiz şeyleri helâl, pis şeyleri haram kılar.” Ayette geçen RESUL kelimesi ile ilgili bi sıkıntım yok tabii ki. Helal-haram kılan doğrudan Allah’tır, burası kesin ; ancak helal ve haram kılınanlar ayette “temiz-pis” olarak ayrılmış. Bu durumda bu ifadeyi yararlı-zararlı olarak anlamak çok büyük bir sorun oluşturur. “Yarara zarara kim karar verecek?” sorusu çıkar karşımıza.
  Bu ayetten başka ENAM 145, NAHL115 ve BAKARA 173te haram kılınanlar olarak “leş, kan, domuz eti ve Allah’tan başkası adına kesilenler” zikredilir.İlk başta sözünü ettiğim ayetle bunlar arasında gidip geliyorum. “Allah’ın haram kılmadığı helaldir.” şeklindeki görüş bizi herhangi bir beşere muhtaç etmemesi bakımından -ve de bu durum Allah’ın adaleti ile birebir örtüştüğünden- bana gayet mantıklı geliyor; fakat demin de aktardığım gibi Araf 157. ayette helal kılınanlar olarak ‘haram olarak belirtilenler’ değil de ‘temiz şeyler’ belirtilmiş. Bu sitede tartışma şeklinde bi bölüm görmedim; ancak bu sıkıntımla ilgili görüşlerinizi belirtirseniz hep birlikte gerçeği bilmenin mutluluğunu ve rahatlığını yaşarız diye düşünüyorum.

 • Avatar

  mbilge May 23 2013 - 19:45 Reply

  Sondan 4. satırda tırnak içindeki ifade ‘haram olarak belirtilenlerin dışındakiler’ şeklinde olmalı, yanlış yazmışım; özür dilerim…

Leave a reply

Name (required)

Website