İSLAMI YAŞAMAK İÇİN KURAN BİZLERE YETMEZ Mİ?

Çok düşündüğüm ama bir türlü anlayamadığım bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Rabbim Kuran da sizlere her şeyi açıkladım diyor,bakın bizzat ayetlere bakalım. Maide Suresi 67. Ey resul! Rabbinden sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan onun verdiği peygamberlik görevini yerine getirmemiş olursun… Enam Suresi 19…. Bu Kur`an bana vahyolundu ki, onunla sizi ve ulaştığı herkesi uyarayım. Enam Suresi 38…… Biz bu Kitap`ta, herhangi birşeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık… Enam Suresi 115. Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O`nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur.. Enam Suresi 114. Allah size Kitap`ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah`ın dışında bir hakem mi arayayım? Araf Suresi 5 . Yemin olsun ki, biz onlara, ilme uygun biçimde, ayrıntılı kıldığımız bir Kitap getirdik. İsra Suresi 36. Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına düşme! Çünkü kulak, göz ve gönlün hepsi bundan sorumlu tutulacaktır.

Hakka Suresi 44 Eğer bazı lafları bizim sözlerimiz diye ortaya sürseydi, 45 Yemin olsun, ondan sağ elini koparırdık. 46 Sonra ondan can damarını mutlaka keserdik
Yukarıdaki ayetler Rabbimin sözleri çok açık değilmi? Kuran her şeyi ile tam ve eksiksizdir diyor hatta bu kitapta ne eksik bıraktık nede fazla yaptık diyor.pekiiiiii bize bu zamana kadar İslamı öğretenler ne dediler. Söyleyeyim. Kuran tek başına İslamı yaşamak için yeterli değildir. İslamı yaşamak için diğer başka kaynaklara ihtiyaç lar vardır demediler mi? Ama bakın Allah öyle söylemiyor. Bir sürü hadisleri öne sürüp dine ilaveler yapmıyorlarmı,Kuran bilgisini Rabbim ben koruyorum diyor,ya diğer bilgileri sorarım onlara kim koruyor.Ya iman ettileri bilgiler yanlış ise.Bunun hesabını Rabbimin huzurunda nasıl verecekler, bunlar dini zorlaştırmıyorlar mı? Bakın Allah; Kamer Suresi 17. Andolsun biz, Kur`an`ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur? Rabbim ben kolaylaştırdım diyor ama bazı insanlar ellerinden gelen zorlukları din diye ilave ediyor zorlaştırıyorlar. Ankebut Suresi 51. Karşılarında okunup duran bir kitabı sana indirmiş olmamız onlara yetmiyor mu? .. Bu ayeti anlamak okadar zormu sizce Rabbim sizlere Kuran yeter başka kitaplara bilgilere bakmayın diyor. Ya bizim toplumumuzdaki insanlar, bizi yöneten,Diyanet ne diyor? Sanki Rabbim le inatlaşırcasına bize Kuran yetmez diyorlar. Şu ayete bakarmısınız lütfen;Zühruf Suresi 44 Gerçek şu: Bu Kur`an sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız. İnsan bu ayetide gördükten sonra yani Yüce rabbim sizi bu Kitaptan sorumlu tutacağım demesine rağmen hala başka kitapların peşine düşmek nasıl bir aklın ürünü olabilir dersiniz? Dilerim Rabbimden bizlere Kuran yeter diyerek İslamı dolu dolu yaşayan kulları arasına bizleri sokması. Saygılarımla Haluk Gümüştabak

 

Yazar : Haluk Gümüştabak

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (4)
 • Avatar

  yasin Sep 23 2012 - 00:14 Reply

  Aslan Haluk kardeşim ne kadar güzel yazmışsın. Allah sana verdiği akıl nimetini kullandığın için seni ödüllendirsin! Dualarina katılıyorum. Selam olsun sana.
  Bana Allah in kitabı yeter! diyenlere “sapık, cehennemlik” diyorlar, kahkahalar ile gülüyorum bu kadar salaklik nasıl olur diye.
  Gerçek ne kadar yalın ve açık değilmi ? Ama Allahın indirdiklerine uy dendiginde bazıları hayır biz atalarimizdan gorduklerimize uyariz diyorlar. Lekum dinikum ve liye din

 • Avatar

  semihlove Oct 21 2012 - 22:54 Reply

  HARİKA BİR YAZI SÜPER ÖTESİ SAOLUN

 • Avatar

  sonerizgi Oct 24 2012 - 04:31 Reply

  Haluk abi öncelikle Allah razı olsun. Ukalalık olarak anlamayın lütfen ama bana göre yazınızın başlığını en iyi anlatan ayet;

  17. Sure (İsrâ Suresi), 86. Ayet
  Andolsun, dileseydik biz sana vahyettiğimizi tamamen ortadan kaldırırdık; sonra bu konuda bize karşı kendine hiçbir yardımcı da bulamazdın.

  Yani bu konuda Peygamberimize bile Kuran (tabiki mushaf hali değil), yani Allah’ın ayetleri yardımcı olmuştur. Bu Ayet gayet açıktır ve devamında bu konuda bize karşı kendine hiçbir yardımcı da bulamazdın” diye belirtilmiştir. Geriye kalan yazılar, bizim de paylaştıklarımız dahil, Kuran’ı daha iyi anlayabilmemiz için bakış açıları ve pencereleridir. Bu kaynaklara Hadisler de dahil olmak üzere, bu kapsamda bakmamız şarttır. Zaten sorarsanız hadislerdeki açıklamalara uymak zorundamıyız? diye, yoo sünnettir, adı üstünde, ama uygulamaya çalışırsanız iyi olur derler. Benim de bu kısmına itirazım yok. Kuran ile çelişmediği sürece sorun da olmaz. Yine bu Ayete göre Peygamberimiz Ayetler hakında bazı benzetmeler ve açıklamalar dışında daha ne paylaşabilir Din hakkında. Hadislere eksik tamamlayıcı gözü ile bakılıyor. Denilse ki bizim anlayamadığımız Ayetlere pencere olur, tamam. Koptuğumuz nokta sadece bu. Hadislerin önemi ise Peygamberimiz dönemine en yakın tarihte toplanmaya başlanmış olan, sonradan paylaşılmış bilgilere göre doğruluğu daha muhtemel olan bilgiler olmasıdır.

  Bu ayet hakkında geçen günlerde bende acizane kısa bir yazı gönderdim ama admin paylaşırmı bilmiyorum. Benim uslubum bazen haddini aşabiliyor, bunun da farkındayım. Bu hadimi aşmamın sebebi de onlara öfkemden değil, bu kadar yakın oldukları, iman ettikleri halde, ayetleri de açık ve net anladıkları ve önlerine sunulduğu halde tıkanmaları, iç hallerinde de hayır hayır olamaz, kesin bu ayetin altında başka bir anlam vardır, demeleri ve fikirleri kesin doğruymuş gibi orada bırakıp araştırmamaları ve bu sunum karşısındaki iddialarını, kendilerini destekleyen Ayetlerle bize ispatlamamaları, yine rivayetlerle desteklemeleridir. Ve en önemlisi de Peygamberimize karşı gelmekten çekinmeleri (hani hadislere Peygamberimize bir soralım diyorlar ya) ama aynı titizliği Allah’a karşı gelme konusunda farkında olmadan göstermemelerine üzülüyorum ve ister istemez kızmaya başlıyorum. Peygamberlere karşı gelmek aynı zamanda Allah’ a karşı gelmek olduğu da Ayetle kesindir. Fakat hadislerin bir kısmına karşı gelmek acaba Peygamberimize karşı gelmek midir? Yada birilerinin sahih hadis dediklerinin bir kısmına?
  ”Allah’ım inşaalah bizleri ve sevdiklerimizi o dosdoğru yoluna ulaştırır.”
  Saygılarımla… Selamun Aleykum…

 • Avatar

  mete Sep 9 2013 - 16:02 Reply

  Yaratan her türlü izahı kitabında yapmıştır. Örneğin Türklerin namaz dediği salah ibadeti rüku secde kıyam dır. Rekat önemli değil. Fatiha sabit olarak ve Kurandan kolayınıza geleni okuyun ve yalvara yalvara dua edin der allah. 2 rekatla 4 rekatla kendini matematiksel hesaplarla sınırlandırma yani. Evet toplu ibadetlerde mesela cuma için bu rekat olarak tertip edilmiştir, ama yalnızken serbestsin. Bunun hadisle bir ilgiside yok.. Namazda rüku secde kıyam ne kadar kısa yapılıyor fakat Allahın bahsini bile açmadığı oturma eylemi ne kadar uzun ve Kuran dışı bi dünya uydurma birşeyler okuyorsunuz. İşte bu şeytandandır..

Leave a reply

Name (required)

Website