KENDİ KEŞFİM OLAN BAŞKA BİR KUR`AN GÜZELLİĞİ

Kur`anı okurken kelimelerin gelişigüzel olamayacağını düşünerek farkettim ki, bazı kelimeler dikkatle seçilmiş.. mesela:

1. HİÇ GÖRMEZLER Mİ?
gözle görülebilen şeylerde bunu kullanıyor sanki diyor ki böyle bir bilimsel mekanizma var bu gözle teleskopla mikroskopla kanıtlanabilir bakın.. tabiat olaylarını, gökyüzünü, yıldızları filan örneklerken böyle diyor..
2. HİÇ DÜŞÜNMEZLER Mİ?
soyut seyler olur ya cıkarımla varırsınız, kanıt yoktur, sezgi vardır mesela… bu gibi konularda düşünmezler mi diyor.. örneğin;
peygamberin kendisi için şöyle geçiyor: bir düşünmez misiniz ben bundan önce aranızda bir ömür yaşadım.. (yani daha önce böyle bir iddiam var mıydı? şiir yazdım mı? kitap okur muydum? bu konuda bir çalışmam oldu mu? delilik alameti var mıydı? şizofren olabilir miyim? yalan söyledim mi? vs vs. )
3. HİÇ İNANMAZLAR
ahiretten bahsederken mesela böyle diyor.. düşünmek demiyor inanmak diyor.. çünkü ahiret varlığı ancak inançla olabilir.. sezgi bilgi deney vs ile değil.. direkt kabullenmek gerekir. saygılarımla pelin güçlü

Yazar : pelin güçlü

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (3)
 • Avatar

  Mustafa YILMAZ Dec 23 2012 - 00:07 Reply

  Çok doğru fakat benim bir sıkıntım var bu konuyla ilgili…
  “Göklerle yer bitişikken ayırdığımızı görmediler mi” şeklinde bir ifade var. Dediğiniz gibi gözlenebilir birşey ve o anın ‘röntgeni’ çekildi… Benim sıkıntımsa şu: bu ayet ilk indirildiği sırada nasıl anlaşıldı?

 • Avatar

  sonerizgi Dec 23 2012 - 22:12 Reply

  Mustafa kardeşim yorum yaptığınızı görünce okumak istedim alçak gönüllü bu kardeşimin sorusuna tekrar iştirak etmek istedim. Allah izin verir de yazımı tamamlayabilirsem yine Allah izin verirse bu sitede paylaşmayı düşünüyorum. Biraz size cevap vermek adına biraz da Allah o ilmi verirse Şaşmadan ve Aşmadan bir yazı yazmaya çalışıyorum. Kuran Ayetlerin den daha önce de kafanıza takılan ‘Ruh üflenmesi” ”Cüzi/Parça” meselelerini de ele alarak yazmaya çalıştığım yazımı İnşaallah ve ADMİN de okuyup yayınlamayı kabul ederse süresini tam kestiremediğim bir süre sonra yayınlamaya çalışacağım. Hani merak eder bu kardeşinizin Kuran Ayetlerine aykırı bir yazı yada kısmı olurda Ayetlerle uyarırsanız ve birbirimizi düzelterek yol tutarsak daha iyi olacağının kanaatindeyim.

  Pelin Güçlü Kardeşimiz bence çok güzel bir tespitte bulunmuş. Bu eklemeyi yapmayı kendime borç bildim. Bir de ”Sen onu nereden bileceksin” gibi hem ahiretten ama hem de yer ile gök arasın da olabilecek olaylardan Gayb (Batın) bilgilerinden de bahsedilmiştir. Tarık Suresin de geçtiği gibi.
  Saygılarımla…Selamun Aleyküm…

 • Avatar

  Mustafa YILMAZ Dec 24 2012 - 19:26 Reply

  Teşekkür ederim…
  Telden giriyorum da bahsettiğim ayetin(gökler ve yer)tam metnini yazarak açıklarsanız memnun olurum.
  Tekrar teşekkür ederim.

Leave a reply

Name (required)

Website