Bir Piyango Biletinin Düşündürdükleri…

Öyle bir piyango çekilişi yapılsın ki,her bilet 1 trilyon(1000000000000) rakamdan oluşsun.

Tabii böyle anormal rakamlara sahip biletlerin olabilmesi için çok korkunç sayıda da biletin(sonsuz denilebilecek sayıda) basılması ve satılması gerekir. Ama hayal bu ya yapıldığını farzedelim.Ve tüm biletlerin de tükendiğini varsayalım.

Yani bir kişiye çıkacak piyango başka çaresi yok.

Ama bu nasıl olacak? Bir trilyon kez sizin biletinizdeki rakamlar kuradan çıkabilir mi?

Birinci top tamam tuttu, ikinci top tamam bu da tuttu diyelim .Ama bunun böyle bir trilyon kez tekrarlanması imkansız gözüküyor. Fakat buna karşılık bu olay gerçekleşecek başka yolu yok.

Bu sayıyı ne kadar çoğaltırsak çoğaltalım, yine piyango bir bilete çıkmak zorunda.

BU OLAYIN BANA DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ BAŞKA BİRŞEY DE……….

Rastgele,tesadüfü gibi gözüken şeylerin bile aslında böyle olamayacağı…
Evet burada piyango bir bilete çıkmak zorunda ve çıkacak da…
Ama bir biletin bir trilyon rakamının sırayla kuradan çıkması, yani bir trilyon kez o biletin rakamlarının kazanması kendiliğinden rastgele olması imkansız bir durum.

Düşünün bir kere, bir şeyin rastgele olmadığını ispatlamak için deney ve gözlemlere başvururuz. Eğer o olay defalarca tekrarlanıyorsa bu tesadüfü bir olay değil, bir düzendir deriz. Bu olay şansa olmuyor deriz. Binlerce kez aynı olay tekrarlanıyorsa, artık bunun tesadüfle alakasız bir şey olduğunu kabul ederiz.

Buna karşılık burada bu olay tam bir trilyon kez tekrarlanıyor. Hiç bir deney veya gözlem bu kadar çok tekrara sahip olmadığı halde sonuç kabul ediliyorsa, bu olayın da şansa olamıyacağı düşünülmelidir.

Dediğim gibi biletlerin rakam sayısını bir trilyondan, katrilyona, hatta katrilyon kere katrilyona da çıkarabiliriz. Ama yine birşey farketmeyecek bir bilet kazanmak zorunda olacaktır.

Yani sonsuz rakama doğru çoğaltılsa biletin üzerindeki rakam sayısı, şanslı bilet yine sekmeden kazanacaktır, numaraları torbadan sırayla çıkacaktır. Bunun şansa olması imkansızdır.

***

Bu söylediğimi “bir trilyon adet biletle falan” karıştıran arkadaşlar oluyor. Onun için bu noktada tekrarlıyorum:

Şu anda piyasadaki biletler 6 rakamdan falan oluşuyor. Yani her bir biletin üzerinde 6 rakam var. Çekiliş yapılınca, yani torbadan 6 top seçilince bu biletlerden biri mutlaka kazanıyor. Çünkü altılı tüm kombinasyonları içeren biletler basılmış durumda.

Benim piyango örneğimde de bu biletlerin her birinin üzerinde tam bir trilyon rakam var.

Yine bir trilyon rakamın oluşturacağı tüm kombinasyonları kapsayan biletler basılmış durumda.

Yani kura makinasından bir trilyon top düşüp, sonuç açıklanınca, yine bir bilet kazanmış olacak.

Evet bir bilet kazanacak.

Ama kazanabilmesi için tam bir trilyon kez sırayla rakamlarının kuradan çıkması gerek o şanslı biletin.

Yani birinci top makinadan düştü diyelim ki 5 rakamı. Tamam tutttu. İkinci top kura makinasından çekildi bu sefer mesela 8 numara, tamam bu da tuttu….Böyle böyle tam bir trilyon kez kazanacak olan biletin rakamları sırayla kuradan çıkacak.

Bu şansa kendiliğinden olması imkansız birşeydir.

Yani başka bir deyişle, bir yazı tura olayı bile şansa kendiliğinden olamaz. Ama yazı ve turada bir kerede olay sonuçlandığından mucizeyi kolay fark edemeyebilirsiniz. Buna karşılık böyle bir trilyon rakamlı bir bilette olayın şansa olmadığını kavrayabilirsiniz.

Hatta bu bileti bir katrilyon, ya da seksilyon rakamlı da yapabiliriz. Yine bir bilet kazanacak. Ve bu sefer şanslı biletin rakamları bir seksilyon kez kuradan çıkacak.

Hiçbir deney bir trilyon kez tekrarlanmadığı halde oradaki düzen kabul edilir.

Bu bilette tam bir trilyon kez, sırayla numaraları kazanmış durumda.

Onu bırakın, bir makinayı bile bir trilyon kez çalıştırmaya kalksanız, birinde makina çalışmaz veya değişik bir tepki verebilir.

Ama burada aynı bilet, hiç sekmeden bir trilyon kez üstüste kazanıyor.

Her bir topun çekilişi bir saniye bile sürse, tüm topların(1 trilyon adet) çekilişi asırlarca sürecektir ve “şanslı” bilet bu süre zarfında sürekli kazanmak durumunda olacaktır.

Evet, kainatta şans diye birşey yoktur, şans dediğimiz şeyler bile aslında kaderin kendisidir.

Selam ve sevgiler.


About the Author
Author

Emre_1974tr

Comments (2)
 • Avatar

  dalidemir Jun 5 2012 - 19:22 Reply

  Çok güzel bir metafor olmuş. Allah’ın yaratma gücünü, nizamını ve kaderi güzel îzah etmişsiniz.

 • Avatar

  ugur Jun 6 2012 - 23:56 Reply

  bir bilmece var üç arkadaş lokantaya gider hesap gelir garson otuz lira der kişi başı on lira verirler patron yirmibeş lirader beşlira geri verir garson birer lira geri veririr iki lira onda kalır soru adamlar dokuzar lira verdi yirmi yedi lira eder ikide garsonda bir lira nerede buna benzemiş önçeden o nekadar rakkam koyarsankoy kazanaçak bilet basılmış tesadüf yada şansla ne alakası var milyarlarça biletten bir tanesine çıkaçak o da sen olaçaksın ALLAH sen daha doğmadan önçe kaderine yazmış filança tahrihte en büyük ikramiye şu kuluma çıkaçak ne dense müslümanlara kumar haram bu ikramiyeler faiz kazançı gibi kazançlar hep inanmayanlara çıkaçak
  bardağın dolu tarafını görüyoruz boş tarafınla ilgimiz yok diğer peygamberlere bir sürü muçizeler geldi bizim peygamberimize kurandan başka muçize yok sonuçta inanmayanlar da var inananlarda sana göre ALLAH bildiği için din gününde bak kulum sana mucizelerimi gösterdim inanmadın gir çehenneme demek için suçumuzu kabul etmemiz için muçizeleri ve kuranı indirdi sonuç bardağın görünen yüzü herkes göreçek
  peki bardağın boş olan yarısında ne vardı düşündünmü ne desen boş elde hiç bir şey yok ALLAH insan zan üzeredir demiyormu gerçeği ALLAH bilir iman nedir sorusunun cevabını biliyorsan boş yarısınıda görürsün müellefe-i kulüp internette araştır ekşi sözlüğede bak mucizeleride düşün boş tarafını görmeye çalış kader deneçek kadar kolay değil insan yaradılışının gayesi

Leave a reply

Name (required)

Website