Muharrem Orucu Tutmak Güzeldir, Fakat Ramazan Orucu İle Kıyaslanmamalıdır…

Muharrem Orucu’nun tutulduğu şu günlerde bu konu üzerine biraz düşünmek gerek. Kuşkusuz ki Allah rızası için yapılan her ibadet son derece önemlidir. Peygamberimizin torunlarının Kerbela hadisesi diye bahsedilen olayda yaşadıkları sıkıntıları anlamak adına tutulan Muharrem orucu da güzel bir ibadettir. Allah tüm tutanların oruçlarını kabul etsin inşallah.

Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç hassas nokta olduğunu düşünüyorum. Birincisi mezheplerin Peygamber’den sonra insanlar tarafından ortaya atılmış oluşumlar olduğu gerçeğidir. Mezhepleri Allah’ın bir emri hatta doğal yasası olarak görmek son derece sakıncalıdır keza Allah Kuran’da aksine bölünmeyin, parçalanmayın buyurmaktadır.

Hep birlikte Allah’ın ipine yapışın, fırkalara bölünüp parçalanmayın; Allah’ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Birbirinizin düşmanı idiniz, Allah kalplerinizi uzlaştırıp kaynaştırdı da O’nun nimeti sayesinde kardeşler haline geldiniz. Ateşten bir çukurun kenarında idiniz; sizi oradan kurtardı. Allah size ayetlerini bu şekilde açıklıyor ki, doğruya ve güzele yol bulasınız. (3 Ali İmran Suresi -103)

Peygamberimizin ev halkını da (ehli beyt) torunlarını da kuşkusuz hepimiz çok severiz. Onların çekmiş oldukları acı için de hepimiz üzülürüz ancak bunu müminler arasında bir bölünme, bir düşmanlık haline getirmek hepimize zarar verir. Dahası yukarıdaki ayetten de anlaşılacağı gibi bu Allah’ın emrine karşı gelmek olur.

Sakınılması gereken başka bir tutum ise Muharrem orucunu fazla yüceltip Ramazan orucu ile eş değer hatta ondan daha değerli görmektir. Böyle bir yaklaşımı asla benimsememek gerekir. Ramazan orucu Allah tarafından müminlere farz kılınmış, tüm detayları Kuran’da belirtilmiş bir ibadettir. Muharrem orucunu Ramazan orucu ile eşdeğer görmek Allah’tan olmayanı Allah’tan olan ile eşitlemek anlamına gelir ki bu son derece sıkıntılı sonuçlar doğurur, Allah’ın sözüne verilmesi gereken öncelik ortadan kalkmış olur.

Ey iman sahipleri! Oruç sizden öncekiler üzerine yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazılmıştır. Bu sayede korunmanız umulmaktadır. (2 Bakara Suresi -183)

Ramazan o aydır ki; insanlara kılavuz olan, iyi-kötü ayrımıyla hidayetten kanıtlar getiren Kur’an, onda indirilmiştir. O halde bu aya ulaşanınız onu oruçlu geçirsin. (2 Bakara Suresi -185)

Yazımın başında belirttiğim gibi kuşkusuz Allah rızası için yapılan her ibadet son derece değerlidir ve Allah kendisi yolunda yapılan tüm ibadetleri mutlaka değerlendirecektir ancak Allah’ın emrettiği bir ibadet diğer tüm pratiklerden daha üstündür. Dolayısıyla bir müminin asıl orucu Ramazan orucudur ancak kuşkusuz isteyen herkes fazladan istediği orucu tutar. Ve Allah yolunda yapılan her güzel eylemin mutlaka bir karşılığı vardır.

 


About the Author
Author

Yagmur

Comments (5)
 • Avatar

  musa Nov 24 2012 - 18:13 Reply

  muharrem oruçu diye bir oruç yoktur.bunu insanlar dini parçalamak adına uydurmuştur.çünki kuralı sadece allah koyar.allah ramazan orucunu kuranda bahsetmiştir.allah ın kitabında eksiklik veya fazlalıkmı varda ileve etmişler.bunu kabul edemeyiz.

  1400 yıl geçmiştir.bakın müslümanım diyen insanlar.asırlardır.uydurma sözlerin peşinde gidiyorlar.kurandan bahsedecekleri yerde uyduruk hadisler.hasan ve hüseyinden kerbeladan daha fazla bahsediliyor.artık bıkkınlık verdi.1400 yıl geçmiş o zamanın hatasını şimdi bizlermi çekeceğiz.bizim sorumluluğumuz.hz.hasan ve hüseyinmi? bizleri kurtarabilirlermi?ASLA KURTARAMAZLAR.kıyamete kadar kerbeledanmı bahsedeceğiz.acıtasyon yapacağız.YETER ARTIK bizler kendimizle soruöluyuz.o yıllarda kim hasanı ve hüseyini öldürmüşse cezasını allah verecek.

  bu kadar asır geçti milyarlarca insan geldi geçti.buğün dünyada 5 milyar insan vardeniyor.hz.hasan ve hüseyin için mi dövünüp duracağız.bunun içinmi yaratıldık.

  bitsin bu saçmalık artık akledelim LÜTFEN

 • Avatar

  ahmetayvaz Nov 27 2012 - 13:40 Reply

  Ağzına diline sağlık kardeş aynen katılıyorum sana özellikle HZ.Hasan ve Hz. Hüseyin bizi nasıl kurtaracak bizi ancak kendimiz kurtarabiliriz…eyvallah

 • Avatar

  simsek Dec 8 2012 - 11:59 Reply

  simsek

  ALLAH ramazan orucunu bizlere sunmuş.tutabilenlere ve fakiri doyuranlara mükafatlandıracağını söylemiştir.

  bunla yetinmeyen HADİS uydurukcular muharrem orucu diye bir oruç icat ettiler.ALLAH a isyan ettiler. ALLAH ın emrine karşı yeni bir emir çıkardılar.bunun adına da MUHARREM orucu dediler.

  ALEVİLER ve ŞİİLER biraz daha ileri gittiler.
  ALLAH ın yasak etmediği temiz yiyeceklerini iftarda yemeyi haram ettiler. muharrem orucunun iftarlarında yemeklerinde eti soğanı suyu haram ettiler.
  bu iftarı da meşru hale getirdiler.
  yaşantımız kuran a göre olmadığı zaman bu gibi yeni uydurmalara uyulmakta ve uygulanmaktadır.geçtiğimiz asırlarda da böyle olmuş ve kuran a karşı hadis uydurulmuş.malesef müslümanım diyenler bu uydurmalara sahip çıkmışlardır.halbükü allah bu konuda bize maide 87 de bizleri kollamış ve uyarmıştır.

  Ey iman sahipleri! Allah’ın size helal kıldığı şeylerin temiz ve güzel olanlarını haramlaştırmayın; azıp sınırı aşmayın; Allah azıp sınırı aşanları sevmez.maide 87

 • Avatar

  gazili4809 Feb 15 2013 - 06:57 Reply

  hepinizin yüreğine sağlık. elbette Kuranda olmayan bir şeyi sahiplenmemiz düşünülemez. Kuran ramazan orucu diyorsa, ramazan orucudur gerisini tartışmaya bile açmam. Ancak benim şahsi görüşüm kuran oruç tutmanın şifa vereceğinden bahsetmiş, ona binaen ramazan ayı haricinde de oruç tutulabilir diye düşünüyorum.

 • Avatar

  Fikret Arman Aug 3 2013 - 21:09 Reply

  Allah’a eş koşularak yapılan tüm ibadetler ŞİRKtir.

  Selam ve Dua ile,

Leave a reply

Name (required)

Website