Okunması Gereken İlk Kitap: KUR’AN !

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun

Bismillahirrahmanirrahim.

‘Ikra’bismi rabbikellezî halak ! ”
Alak 1

Böyle başlar Kur’an. Resulullaha söylenen ilk ayetlerdir bunlar. İlk seslenişler… ”Oku ! ” der Rahman, oku. ”Yaratan Rabb’inin adıyla oku ! ”

Ancak günümüzde ise, insanlar bu çağrıya pek önem vermezler. Halbuki ne kadar da gaflet içindedirler ! Kur’an’ın ilk emri ” OKU ” iken.

Her şeyi yaratan ve düzenleyen Allah, insanoğluna gönderdiği son ilahi kitaba da böyle başlamıştır. Bizim dikkatlerimizi çok önemli bir noktaya çekmiştir. Okumaya… Amma velakin bizler bu işi hep sonralara bırakmışızdır. Çocukluktan itibaren bize öğretilen dinle yetinmişiz, adeta dışına çıkmamaya da çaba göstermişizdir. Cami imamları, annemiz, babamız ve çevremiz ne söylediyse ona inanmışız ve ona göre yaşamışızdır. Bize anlamını öğretmeden arapça bir şeyler ezberletmişler ve bunları da böyle okumamızı istemişlerdir. Bizim için, onların söyledikleri haram, söylemedikleri de helal olmuştur. Tabi küçükken bize öğretilen dini çerçevede bu durumu eleştirmemizin imkanı da yoktu. Hatta bu dinin tek kaynağının Kur’an olduğunu ve müslümanların islamı yalnızca ondan öğrenmeleri gerektiğini bile bilmiyorduk !

Bakınız yüce Allah Kur’an’da defalarca kitabı okumayı ilk sıraya koymuştur.

Fatır Suresi 29.. ayette bunlardan sadece bir tanesidir.

“Şüphesiz, Allah’ın kitabını okuyanlar, namazı kılanlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden gizlice ve açıktan Allah yolunda harcayanlar, asla zarar etmeyecek bir ticaret umabilirler”.

Gördüğünüz gibi namazı bile doğru öğrenebilmemiz için önce Kur’an’ı okumamız gerekecektir. Yoksa bilmem kim hoca okuyup, size anlatmasa haberiniz olacak mıydı ? Ya da şunu da sormak lazım, ”Neden kitap elinin altındayken okumuyor da o hocadan, bu hocadan dinlemeler yapıyorsunuz ? Üstelik meali de varken. Halbuki yüce Allah kitabı apaçık kıldığını söyler. HACC Suresi 16. ayet,  ” İşte böylece biz o Kur’an’ı açık seçik âyetler halinde indirdik.” Onu anlayamayacağınızı size kim söylüyor ? Allah’tan daha mı iyi biliyorlar ? Allah Kur’an’ı hocalara, imamlara ya da bir kesime indirmedi. Herkese indirdi. Üstelik onu anlamamız için kolaylaştırdığını da söylemektedir. Kamer Suresi 22. ayet, ” Ve andolsun ki öğüt ve ibret için Kur’ân’ı kolaylaştırdık, fakat bir ibret alan mı var? ” Var mı okuyup da öğüt alanımız ? Ya da aldıysak ne kadarını aldık ? İşimize gelen kısımlarını mı, yoksa peygamber ve sahabeler gibi tamamını mı ?

Şimdi oturup düşünme ve bir yerlerden başlama zamanı. Bu dinin kaynağı Kur’an’dır. Kur’an’ı okumayan biri nasıl müslümanım diyebiliyor şaşırıyorum. Bu, üniversite de tarih okumadan, tarihçiyim demek gibi değil mi ? Şahsen ben desem tarihçiyim diye, hanginiz ne kadar inanır ?

Belki şimdiye kadar bu durumu, bu kadar net bir şekilde bilmiyordunuz. Ancak şimdi, bu yazı vesilesiyle öğrenmiş oluyorsunuz. Ben bir müslüman kardeşiniz olarak sizi uyarıyorum. Artık sorumluluk sizin üzerinizde. Vallahi uyanın. Dini Allah’ın indirdiği kitaptan öğrenin. Hocaların yazdığı ilmihallerden değil. Elbette onları da okuyacağız ancak önce Kur’an. Çünkü Kur’an sadedir. İlahi ve hatasızdır. Hocalar ise beşerdir ve hatalıdır. Onun için okuyunuz. Ertelemeden bir meal alıp, başlayınız.

Yazım biraz uzun oldu ama faydalı olacağını ümid ediyorum. Siz başlayın yeter ki. Allah size yol gösterecektir.

” Elif. Lâm. Râ. (Bu Kur’an), Rabblerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, yani her şeye galip (ve) övgüye lâyık olan Allah’ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır.”
İbrahim, 14/1

Bu güzel ayet-i kerimeden sonra bize daha laf düşmez. Görüşleriniz varsa iletin ki sorularımızı giderebilelim. Okuduğunuz için şimdiden teşekkürler. Umarım faydalı olur. Selametle


About the Author
Author

Ozan67

Comments (3)
 • Avatar

  servisoglu67 Jun 16 2014 - 17:46 Reply

  bakalım Kuranın başka ne özellikleri var

  – Her şeyi açıklayıcı bir kitaptır (Nahl 16/89).
  – Allah (c.c.) Kur’an’da insanlar için her çeşit misali tasrif etmiştir (İsra 17/89, Kehf 18/54).
  – Kur’an apaçık bir kitaptır (Hicr 15/1, Zuhruf 43/2, Maide 5/15, Ya-Sin 36/69).
  – Kur’an arapça okunan bir kitaptır (Yusuf 12/2, Ta-Ha 20/113, Zümer 39/28, Fussilet 41/3, Şura 42/7, Zuhruf 43/3).
  – Kur’an azar azar indirilmiştir (İnsan 76/23).

  – Kur’an, içinde şüphe konusu bulunmayan, müttakıler için yol gösterici bir kitaptır (Bakara 2/2).
  – Kur’an en doğruya iletir (İsra 17/9).
  – Kur’an hatırlatma [öğüt] dolu bir kitaptır (Sad 38/1).

  – Kur’an, Allah’dan (c.c.) gelen gerçektir (Secde 32/3).
  – Gerçeklik olarak (= bil hakk) indirilmiştir (Maide 5/48, İsra 17/105) ve gerçeklik olarak (= bil hakk) inmiştir (İsra 17/105).
  – Kendisinden öncekini tasdik eden gerçektir (Fatır 35/31).
  – Kendilerine ilm verilmiş olanlar onun gerçek olduğunu bilirler (Hac 22/54).
  – Allah (c.c.) katında bulunan ana kitaptadır (Zuhruf 43/4).
  – Kur’an, Allah (c.c.) tarafından öğretilmiştir (Rahman 55/2).
  – Ne önünden ne arkasından ona batıl gelemez (Fussilet 41/42).

  – Kur’an bir şair sözü değildir (Haakka 69/41).
  – Benzeri insanlar ve cinler tarafından hiçbir zaman getirilemeyecek bir kitaptır (İsra 17/88).
  – Allah’dan (c.c.) bir nurdur (Maide 5/15).
  – Kur’an, Allah’ın (c.c.) emrinden bir ruhdur (Şura 42/52).

  – Kur’an şerefli (= mecid) bir kitaptır (Kaf 50/1, Büruc 85/21).
  – Kur’an kıymetli (= keriym) bir kitaptır (Vakı’a 56/77).
  – Kur’an eşsiz (= aziyz) bir kitaptır (Fussilet 41/41).
  – Kur’an yüce ve hikmetli (= ‘aliyyun hakiym) bir kitaptır (Zuhruf 43/4).
  – Kur’an büyük (= aziym) bir kitaptır (Hicr, 15/87), büyük (= aziym) bir haberdir (Sad 38/67).

  Görüldüğü gibi, son ayetlerde (50/1, 85/21, 56/77, 41/41, 43/4, 15/87, 38/67) Allah (c.c.), kendisini tanıtmak için kullandığı mecid, keriym, aziz, ‘aliyyün hakim ve aziym sıfatlarını Kur’an için de kullanmaktadır. Bu da Kur’an hakkında çok dikkat çekici bir husustur.

  Kur’an’ın nasıl bir kitap olduğuyla ilgili tesbit ettiğimiz ayetler şunlardır:

  “Elif Lam Ra, bunlar Kitab’ın ve apaçık Kur’anın ayetleridir (= tilke ayatul kitabi ve kur’anin mubiyn).” (Hicr 15/1)

  “Apaçık Kitab’a andolsun ki” (Zuhruf 43/2)

 • Avatar

  gulayozturk Jun 18 2014 - 07:41 Reply

  Selamün Aleyküm Allah c.c. sizlerden ve sizin gibi düşünenler ve Kur’an bir hayat yaşayanlardan razi olsun Amin.ben Aslen alman bir baciniz ve daha 16 yaşimda iken Allah c.c. lütfü ile Kur’an okuyarak doğruyu buldum ve herşeyi arkam bırakarak hak dini saadet dini islama koştum.geldiğim günden beri defalarca Kur’an okudum ve her defasına ayetlere inceleyerek ve tefekkür ederek Rabbim den c.c. yeni mesajlar öğreniyorum ve yolumu daha sağlam bir şekilde ilerliyorum. doğustan müslümanlar Kuran okumadiği için veya sadece özel günlere yasin okumak için açtiği için gerçek islamı çoğu bilmiyorlar ne yazik ve bir çok günahlar,hatalar işleyerek bu fani dünyada göçüp gittiyorlar..ne olursunuz her gün yarım saat ayırın kuran okuyun ve öğrendiğiniz ile amel edin.hayat çok kısa boş geçirmeyin yarın ahirette hesap var..saygılar

Leave a reply

Name (required)

Website