ALLAH NEDEN DÜNYADA KÖTÜLÜĞÜN OLMASINA İZİN VERİYOR?

Bu soru din biliminde kötülük problemi olarak epeyce tartışılmıştır. Öncelikle şunu görmemiz gerekir. İnsan özgür irade sahibidir. Allah ona iyiyle kötü arasında seçim yapma imkanı tanımıştır. İnsanlar isterse merhametsiz, bencil olur; isterse Allah`ın ondan istediği şekilde fakirlere, güçsüzlere yardım eder. Bu yaptıklarından ise yine insan sorumlu tutulacaktır. Fakiri doyurmadıysa, güçsüzü ezdiyse hesabını Allah`a karşı verecek ve hakettiği karşılığı alacaktır.


Şimdi durumun bu şekilde olmadığını, Allah`ın inanlara serbest irade vermediğini düşünelim. Bu durum(seçme hakkına sahip olmamak) hiç birimizin istemediği bir haldir. Ancak bir gerçek var ki herkesin iyi olması için bu durum gereklidir. Yani ya herkes mecburen iyi olacak ama seçme hakkı olmayacak ya da insanlar istediğini yapacak ama bazı insanlar kötü olacak. Allah`ın insanları imtihana çekeceğini düşünürsek, onlara serbest irade vermesi normal ve olması gerekendir. Bu durumda bazılarının kötü olması kaçınılmazdır.

Bu noktada şunu görmek lazım. Allah özgür iradeyi yaratmıştır, ancak kuluna merhametli ve erdemli olması gerektiğini söylemiştir. Yani bir insan hem müslümanım diyip hem de Allah`ın ondan istediği merhametli davranışları sergilemiyorsa ortada bir sorun var demektir. Bu Kuran`a uymaz. Ancak Allah yine de bize bunu zorla yaptırmıyor bizden onu yapmamızı istiyor. Bu da aslında insana hem özgür hem de erdemli olma şansını veriyor.

Yazar : Alper

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (3)
Leave a reply

Name (required)

Website