Orucumu Bozdum 61 Gün Tuttum!

Bu sene tuttuğum oruçta, bir gün çok zorda kaldığım için orucumu bozmuştum. Büyüklerime sordum. Onlardan aldığım cevapla 61 gün oruç tuttum. Onlar dediklerim de ailemde herkesin dini konularda danıştığı bir büyüğüm, din öğretmenim ve birkaç kişi (yaşları geçkin, camiye giden). Onlara bunu nerden çıkardıklarını sorduğumda, hadislerden ve mezhep izahlarından olduklarını söylediler. Ramazan ayı bittikten ve ben oruçlarımı tuttuktan sonra bir arkadaşımın da tavsiyesiyle Kuran meali okumaya başladım. Bugüne kadar niye ben bana gelen bu Kitabı okumadım diye, kendime kızdım ve çok utandım. Aslında herşeyi nasıl yanlış yaptığımı, dini nasıl yanlış yerlerden öğrendiğimi anladım. O arkadaşıma ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah`ıma şükürler olsun Kuran`ı okuyorum ve bundan evvelki hayatımın dini açıdan ne kadar yanlış olduğunu anladım. Bu arada oruçla ilgilide Kuran`da araştırma yaptım.

Bakara
184 “Sayılı günlerdir. Sizden kim hasta olur veya yolculuk halinde bulunursa tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutar. Oruca zorlukla dayananın üzerine düşen, fidye olarak bir yoksulu doyurmaktır.. “

der.

Sonuç olarak orucu bozanın 61 gün oruç tutması gerektiği Kuran`da geçmiyor. Bunlar uydurma hadislerin ve mezheplerin izahıdır. Bazı ayetlerde ise 2 ay kefaret olarak oruç tutulması var ama bunlar örneğin yalnışlıkla birini öldürmede (Nisa 92), hanımlarını annesi gibi gördüğünü söyleyenlere (Mücadele 4), ayrıca yeminlerini bozanlara (Maide 89) ve hacda avlanma yasağına uymayana (Maide 95) vardır. Allah orucu bozmayla ilgili ise 61 günlük bir cezanın olduğunu söylemiyor. Allah böyle bir ceza olsaydı Kuran`da söylerdi.

Arkadaşlar dinimizi büyüklerimizden, din hocalarından, şıhlardan, şeyhlerden değil Kuran`dan öğrenelim.

Yazar : UĞUR BARTINLI

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (11)
Leave a reply

Name (required)

Website