Dört boyutlu bir şekil: Hiperküp

Eğer evrende 4 boyutlu şekiller varsa, işte kübünün 3 boyutlu gölgesini görebilirsiniz. Ama dikkat edin ekranınız 2 boyutlu. Yani 4 boyutlu bir şeklin, 3 boyutlu gölgesini sizin 2 boyutlu ekranınızda, 2 boyutlu olarak görüyorsunuz. Yani gölgenin gölgesi…


Bu teorik hiperkübü internette ilgili sitelerde görüp inceleyebilirsiniz.

Eğer bizler iki boyutlu olsaydık, üç boyutlu bir topun veya kürenin sadece 2 boyutlu bir gölgesini görebilecektik ki bu da bir daire olacaktı bizim için. Ama 3 boyutlu bir topun 2 boyutlu daire şeklindeki gölgesini de tam olarak göremiyecektik. Şimdi biz 3. boyuttan baktığımız için rahatça topun 2 boyutlu daire şeklindeki gölgesini görebiliyoruz. Ama 2 boyutlu canlılar yukarıdan bakamıyacağı için gölgenin yalnızca bir kısmını görecekler arkasını göremiyeceklerdir. Daha doğrusu gölgeyi bir “dışbükey çizgi” şeklinde görecekler ve tam olarak algılayamayacaklardır 2 boyutlu olarak bile…

Bunu engellemek için bizim hiperküp de yaptığımız gibi şekli “şeffaf” hale getireceklerdir. Bu sefer de şekli(2 boyutlu gölgeyi) tam olarak görebilecekler ama birbirleriyle bağlantılı bir dışbükey ve bir içbükey çizginin içiçe geçtiği ve karıştığı izlemine kapılacaklardır.

Kaldı ki şeklin 3 boyutlu asıl orjinal halini hayal bile edemeyeceklerdir.

Bu arada Kabe arapça “küp” anlamına geliyor.

Kabenin şekli bir küpü anımsatıyor hatta milimetrik olmasa da şekil itibariyle küp olduğu söylenebilir. (bir dikdörtgen prizma olduğu da söylenebilir tabii)

Ve bu yüzden bazı kimseler Kabe ile hiperküp arasında bağlantı kurmak istiyor ama bu özellikle ruhçuların yaptığı biraz zorlama bir zihin jimnastiği.

Bunun dışında başka bir tespiti sunmak istiyorum.

İki boyutlular dünyasında hiçbir canlı, 3 boyutlu canlılardan kaçamaz, saklanamaz. Evinin içine saklandığını zanneden ve 3 boyutlu varlığı göremeyen iki boyutlu canlının evine yukardan hiçbir engele takılmadan girebilir. Çünkü onun 2 boyutlu dünyasında yükseklik diye birşey olmadığından örneğin çember şeklindeki bir duvarın onu koruduğunu zannederken yukarıya doğru tamamen savunmasızdır.

Sadece bununla da kalmıyor. Bedeninin içi, hatta organlarının içini bile görebilir ve dokunabilir bir üst boyuttaki varlık.

Aynı şekilde 4 boyutlu veya daha fazla boyutlu bir canlı olsaydı o da 3 boyutlu varlıkları her yerde rahatça bulabilecek, hatta isterse iç organlarına bile müdahale edebilecekti.

Örneğin (eğer üst boyut diye birşey varsa tabii) 4. boyutta yaşayan bir meleğe karşı ne durumda olduğumuzu daha iyi anlayabiliriz artık sanırım.

Selam ve sevgiler.

Yazar : Emre_1974tr

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Leave a reply

Name (required)

Website