Gerçek İslam`a yönelirken dikkat edilmesi gereken nokta

Bugünlerde harika bir gelişme yaşanıyor bilindiği üzere. İnternetin de yardımıyla Kuran`daki gerçek İslam ortaya çıkmakta, hadis-mezhep ve tasavvuf öğretilerinin yerini gerçek din almakta.


Ama bunun yanında bazı kimselerce yanlışlar da yapılabiliyor maalesef.

Kimi makale veya kitap yazarları ayetlere sembolik anlamlar yükleyerek ve/veya ayet cımbızlayarak kendi kafalarındaki öğretiyi sunmaya başladı yine(örneğin tasavvufu… ).

Kimi bu yolla namaza veya hacca, kimi cinlere ve meleklere hatta cennet ve cehenneme başka ve sembolik anlamlar yükleyerek, apaçık anlamlarını görmezden gelmeye başladı.

Aslında “yalnız Kuran” diyen bir insan kendi inanç ve kabullerini de bir kenara bırakıp, din alanında gerçekten yalnızca Kuran`ı rehber edinmelidir.

Bir diğer yanlış da birçok insanın bu yazılan makaleleri araştırmadan, Kuran`a bakmadan gerçekmiş gibi kabul etmeye ve inanmaya başlamış olmasıdır.

Ama bir Kuran Müslümanı, makaleleri değil, sadece Kuran`ı kaynak edinmelidir din alanında.

Yoksa yine aynı hata yapılmış olur, 2 günde uydurma haramlar ve inançlar oluşuverir(tıpkı mezheplerde olduğu gibi).

Kuran`la aranıza kendiniz de dahil olmak üzere hiç kimseyi sokmayacaksınız. Zihninizdeki inançları vesaireyi de bir kenara bırakıp, sadece Kuran`ı tek dini yetkili olarak görüp, kitabı bütünlük içinde ele alacaksınız. Ve ayetlerin birinci açık anlamlarını kabul edeceksiniz.

Zaten herkes bu samimiyeti gösterse, yani Kuran`ı birinci apaçık anlamında ve bütünlük içinde ele alsa ve başka hiçbir şeyi O`na ortak etmese, gerçek İslam kolayca ortaya çıkacak ve tüm insanlarca aynı şekilde anlaşılacaktır.

Hadis-mezhep ve tasavvuf öğretilerinin yerini Kuran`daki gerçek din alabilecektir o zaman gerçekten işte.

Ve Kuran`daki gerçek İslam`ın ışıldamasıyla bu güzel dinimiz hızla dünyada da çok büyük ilgi görecektir.

Selam ve sevgiler

Yazar : Emre_1974tr

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Leave a reply

Name (required)

Website