HURMA ve OKSİTOSİN Hormonu

Sizede olurmu bilmiyorum ama bazen Kuranı okurken

öyle bir olay olur ki kendimi o insanın yerine koyar ve o olay karşısında gülerim. Yada bazen öyle garip bir şeyle karşılaşırım ki.

Bunları aşağıda paylaşacağım. O ayetlerin gerçek sebebini bilmememizden kaynaklanan şeyler olduğunu düşünür ve O ayetler üzerine yoğunlaşırım.

Bana en çok yol gösteren ayette Ali imran suresi
7. ayet olmuştur.
Süleyman Ateş

7. Kitabı sana O indirdi. Onun bazı ayetleri muhkemdir (ki) onlar Kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabih(birbirine benzeyen, sonucu tam bilinmeyen)dir. Kalblerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak, uyardığı sonuca uğra(yıp belalarını
bul)mak için onunmüteşabih ayetlerinin ardına düşerler. Oysa onun te`vili(uyardığı sonucun ne zaman gerçekleşeceği)ni Allah`tan başka kimse bilmez. İlimde ileri gidenler: “Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır” derler. Sağduyu sahiplerinden başkası düşünüp öğüt almaz.

Anlaşılacağı üzere Allah bazı ayetlerini müteşabih göndermiştir. Müteşabih ayetlerde de bazı anlatımları sembollerle ifade etmiştir.

Asırlar sonrasına da ilahi mesaj gönderen Allah zamanı gelince bunları ortaya çıkarır ve bizde _ ya demekki aslında bu ayetlerin anlatmak istediği asıl ÖZ buymuş deriz.

Bu yüzyıla kadar yaklaşık 1400 yıldır hep bir İCAT yapılmış ve Kuranı araştıranlar – Bakın burda aslında Allah bunu anlatmak istiyor demişlerdir
Her nedense birileri de çıkıp O icat olmadan bakın Kuranda aslında şunu anlatıyor deyip o icadı hayata geçirememişlerdir.

Bu konuda benim araştırmam olduğu ve Kuranda bu anlatılıyor diyerek İnsanlığa sunduğum Tezim var ama şu anda denenip hayata geçmemiştir.
http: //metafizik19. blogcu. com/mucize-beynimiz/3045753

Ölü ölü değilse araştırmamı okumadınızsa okumanızı tavsiye ederim.

Şimdi, Yukarıda bu adam Kuran okurken neden gülüyor derseniz. deli değilim sadece o an kendimi o olaya kaptırdığım için istem dışı gülümseyebiliyorum.

Örneğin H. z Musa Allahı görmek ister Allah: beni göremessin ama şu karşındaki dağa bak der. Dağ bir anda yerle bir olur o korku üzerine hz. Musa düşer bayılır. Kendinizi bir an hz. Musa yerine koyabilirmisiniz?

Allah Musa ile ilk kez konuştuğunda da asanı yere at der
Musa asasını yere atarki o kocaman bir yılan olunca musa arkasını döner ve kaçar. Allahta Musaya kaçma ve korkma der. Bilmeyenler içinde söyliyeyim. hz. musa kekemedir. Bunun için zaten Allaha kardeşi olan Harununda yardımcı olmasını ister.

BİZE ANLAMSIZ GELEN BİR AYETin aslında ne gibi hikmetleri olduğunu araştırmadan düz anlamları ile konuşmak ve tartışmak bence yersizdir.

Benim ölü ölü değilse araştırmama başlamamnın sebebide biliyorsunuz bakara (inek) suresi olduğu halde neden çift sürmemiş, boyunduruk altına alınmamış bir İNEK istendiği idi. Çünki zaten koca memeleri ile süt veren inekler sütten kesilmesin diye ÇİFT sürmezler.

Meryem suresindede hz. Meryem utanç içindedir ve doğum zamanı gelmiştir
Süleyman Ateş
23. Doğum sancısı onu, bir hurma dalı(nın altı)na getirdi. “Keşke dedi, bundan önce ölseydim, unutulup gitseydim!”
24. Altından (Ruh) ona şöyle seslendi: “Üzülme Rabbin alt tarafında bir su arkı vücuda getirdi
25. Hurma dalını sana doğru silkele, üzerine olmuş, taze hurma dökülsün.
26. Ye, iç, gözün aydın olsun! Eğer insanlardan birini görürsen: Ben Rahman için (susma) oruc(u) adadım, bugün hiçbir insanla konuşmayacağım” de. ”

Şimdi o tabloda siz kendinizi koyun
Bir an evvel doğum yapmak istiyorsunuz. aklınıza birşeyler yemek gelebilirmi? Ama Allah diyorki hurma ye… Aradan 2000 yıl geçiyor ve bu günki tıpbın öğretisine bakın.

Kaynak: http: //burcuonair. blogspot. com/2007/09/hurma-ve-oksitosin. html

Hurmada bulunan oksitosin maddesi de, modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Oksitosin, doğumu kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle pek çok kaynakta “rapid birth” yani “hızlı doğum” ifadesiyle tanımlanmaktadır. Doğum sonrasında ise anne sütünü artırıcı etkisiyle bilinmektedir. Oksitosin esasen beyinde salgılanan doğum sancılarını başlatan bir hormondur. Doğum öncesi
vücudun tüm hazırlıkları bu hormon sayesinde başlar. Hormonun etkisi ana rahmini oluşturan kaslarda ve anne sütünün salgılanmasını sağlayan kas yapısındaki hücrelerde görülür. Doğum esnasında ana rahminin etkili olarak kasılması doğumun gerçekleşebilmesi için son derece önemlidir. Oksitosin de, rahmi oluşturan kasların çok güçlü bir şekilde kasılmasını sağlar. Ayrıca oksitosin yeni doğmuş olan bebeğin beslenmesi için anne sütünün salgılanmasını başlatır.

Hurmanın, özellikle hamile ve doğum yapan kadınlar için önemi ve faydaları, bugün bilimsel olarak da bilinmektedir. Hurma içerdiği %60-65 oran ile en çok şeker içeren meyvelerden biridir. Doktorlar, hamile kadınlara doğum yaptıkları gün meyve şekeri içeren yiyecekler verilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bunun amacı, annenin zayıf düşen vücuduna enerji ve canlılık kazandırmak, aynı zamanda da yeni doğan bebeğe gerekli olan sütün oluşabilmesi için, süt hormonlarını harekete geçirmek ve anne sütünü çoğaltmaktır. Ayrıca doğum sırasında meydana gelen kan kaybı, vücut şekerinin düşmesine sebep olur. Hurma
vücuda tekrar şeker girişinin sağlanması açısından önemlidir ve tansiyon düşmesini de engeller. Kalori değerinin çok yüksek olması sebebiyle hastalıktan güçsüz düşmüş ya da yorgun olan kimseler için özellikle çok faydalıdır. Hurma insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10`dan fazla element içermektedir. Bu nedenle günümüzde bilim adamları, insanın sadece
hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini belirtmektedirler. Bu konuda tanınmış uzmanlardan biri olan V. H. W. Dowson ise, bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir.

Hurmadaki potasyum, beyne daha çok oksijen gitmesine yardımcı olarak berrak düşünmeyi sağlıyor. B1, B2 ve B6 vitaminleri sinir sistemini dinlendirip, güçlendiriyor. Bu sebeple strese, gerilime ve zihnî yorgunluğa en iyi gelen şeylerden birisi hurma yemek. Bunun yanında insan günde 15 tane hurma yiyerek vücudunun günlük demir ihtiyacını karşılayabiliyor. Böylece kansızlıktan korunmuş oluyor. Magnezyumun ise kasların düzgün çalışmasında ve vücutta kanserli hücrelerin meydana gelmemesinde tesiri var. Kalsiyum ve fosfata gelince, onların görevi vücudun kemik yapısını dengelemek. A vitamini de görme gücünü ve vücut direncini artırırken, bir taraftan büyüme ve gelişmeye yardımcı oluyor. Bu sebeple gelişmekte olan çocukların hurma yemesi çok faydalı. Bir de diğer meyveler genellikle protein açısından yetersiz iken, hurmada protein de var. Bu özelliği sayesinde vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlayıp, hücreleri yenileyebiliyor.

Ayrıca çok şekerli bir meyve olmasına rağmen hurmadaki şeker, kan şekerini hızla yükselten glikoz değil, meyve şekeri fruktoz. Bu şeker türü vücuda bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandırıyor. Vücutta parçalanıp, kullanılması da daha kolay. Kandaki şeker düzeyini birden yükseltmediğinden şeker hastalarına da uygun. ”

Ufak bir ekleme daha yapmam gerekirse ayette alt tarfındaki SU dan bahsediyor.
Süleyman Ateş

24. Altından (Ruh) ona şöyle seslendi: “Üzülme Rabbin alt tarafında bir su arkı vücuda getirdi

Bu günde bakarsanız kadınlar için EN KOLAY DOĞUM ŞEKLi SU da olanı değilmidir ?

KURANDAKİ MÜTEŞABİH AYETLER ÇÖZÜLMEYE başladığı müddetçe umarımki insanların HAK`KA olan inançları çoğalır.

Yazar : metin durali

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (2)
Leave a reply

Name (required)

Website