Peygambere Salavat Getirmek…

HER SALAVAT GETİRİŞTE, PEYGAMBER O SELAMI ALIR İDDİASI

Bu iddiaya göre, her zaman yada belirli günlerde eğer Peygambere salavat getirilirse Peygamber dirilir ve o selamı bizzat kendisi alır. Bu rivayetlere göre, Peygamberin öldükten sonra defalarca diriltileceğini varsaymamız gerekir. Hatta 6 milyar insanı düşündüğümüzde, her an bir kişi salavat getiriyor olsa, Peygamberin hiç ölmemiş olması gibi bir durum ortaya çıkarılmış olur.

Ayrıca, bu rivayete göre, Peygamber dirilmekle kalmıyor, aynı zamanda insanların kendisine salavat getirdiği duyuyor. Aynı anda dünyanın dört bir yanından insanların salavat getirildiği düşünülürse, aynı anda pek çok yerdeki sesleri duyabiliyor. Her birine cevap verebilmesi  gibi bir özelliğe de sahip olması gerekiyor.Salavat getirmenin kelime manasını dahi bilmeden, ve Peygambere selam göndermek amacıyla tekrarlamak kime ne katar bu da ayrı bir konudur.

OYSA,  Allah’ın indirdiği ve Peygamberin ahlakı olan Kuranda,  bu prototipte bir Peygamber algısı kesinlikle çelişir. Çünkü Kuran’a göre, Peygamber öldüğünde, diriltilmesi diğer herkes gibi olacaktır. Ölümsüzlük, ya da insanüstü bir uzunlukta yaşamak kimseye verilmemiştir.

Peygamber şu an yaşasaydı bile, bir diğer sokak ve mahalledeki söylenenleri işitemezdi. Çünkü o da bizim gibi bir insandı. Böyleyken, hele de öldükten sonra dünyanın her yerinden sözleri işiteceğini iddia etmenin hiçbir delili olmadığı gibi, Kuran’la da çelişir. Duaları, çağrıları işiten yalnız Allah’tır. İnsanüstü bir duyma Peygamberler dahil hiç kimseye verilmemiştir.

Görüldüğü üzere, her an duyma, duyduğuna karşılık verme, ölümsüzlük gibi yalnız Allah’a ait olan özellikler Peygambere yakıştırılmaktadır. Oysa, Peygamber tam da bunlarla mücadele için gönderilmişti.Nitekim Kuran’da insanüstü Peygamber isteyenler hep onunla savaşanlardı. O ise hep şunu söylemekle emrolunmuştu:

De ki: “Ben de ancak sizin gibi bir insanım. (Ne var ki) bana, ‘Sizin ilâh’ınız ancak bir tek ilâhtır” diye vahyolunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa yararlı bir iş yapsın ve Rabbine ibadette kimseyi ortak koşmasın.”

(18 kehf 110)

Petek FURKAN

 

Ayrıca, Peygamber ve sahabelerin, salavat getirmekle ilgili İhsan Eliaçık’tan bir makale:
http://ihsaneliacik.blogspot.com/2009/03/arkadas-peygamber.html

Bir de Mustafa İslamoğlu’ndan video:


About the Author
Author

petekx

Comments (12)
Leave a reply

Name (required)

Website