Cuma Namazı, Kadınlar ve Allah’ın Dinini Öğrenmek…

Bugün Cuma namazına yetişmek için acele içinde ilerlerken çevrede rahat rahat gezinen başörtülü kadınları görünce bir kez daha üzüldüm. Kimse yanlış anlamasın lütfen niyetim kimsenin imanını, tercihlerini sorgulamak değil. Hele hele bu kişilerin samimi olmadıkları gibi bir şeyi söylemek aklımdan bile geçmez. Beni üzen bu kadınların yanlış bilgilendirilmiş olmaları, yani aslında bilgisizlikleri.

Hepimiz biliyoruz aslında. Aynı durumda tanıdıklarımız da var hepimizin. İnançlı ancak dinini bilmeyen, diğer bir deyişle dinini birilerinden öğrendiği için gerçek dini bir türlü öğrenemeyen Müslümanlarla dolu ortalık

Allah’ın Cuma namazı ile ilgili ayeti son derece açık;

 

Ey inananlar! Cuma günü, namaz için çağrı yapıldığında, Allah’ı anmaya koşun! Alış-verişi bırakın! Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.
(62 Cuma Suresi – 9. ayet)

 

Ayet açıkça inananlara sesleniyor, erkekler, kadınlar diye bir ayrıma gitmiyor. Yani cuma namazı hepimize farz. Ancak bu gerçek yıllarca herkesten saklanmış. Bambaşka bir din anlatılmış insanlara. Cuma sadece erkeklere farzdır kadınların kılmasına gerek yok denmiş. Hatta Peygamberin Cuma hutbesinde kadınlara da seslendiğini anlatan hadisler de göz ardı edilmiş. Yani hadislerden de öte, kültürel, sosyal istekler Allah’ın emirlerinin önüne geçmiş.

Bu nasıl bir cesarettir ki Allah’ın emrini değiştirip bir grup insan için geçersiz hale getirmeye kalkıyorlar. Bu vebalin altından nasıl kalkarlar orasını Allah bilir. Ancak şunu da özellikle vurgulamak gerekir. Kadınlarımız da suçu, kendilerine dini böyle yarım yamalak öğretenlere atarak kurtulamayabilirler. Allah Kuran’da

 

“Biz onu sana, aklınızı çalıştırasınız diye, Arapça bir Kur’an olarak indirdik.
(12 Yusuf Suresi -2)”

 

diyor. Yani bu kitabı ben sizlere, tüm inananlara indirdim, okuyun, anlayın ve uygulayın diyor. Öyle hocalar, şeyhler daha iyi bilir, gidin onlara sorun demiyor. Sizin aklınız var, aklınızı işletip doğruyu bulun diyor. Oysa onlar ne yapıyor, cami imamlarına, hatta belki şeyhlere sorup onların dedikleri ile yetiniyorlar. O zaman da Allah’ın emirlerini en doğru halleri ile öğrenemeyebiliyorlar. Yani iş aslında dönüp dolaşıp inananın kendisinde, bu durumda kadınlarda bitiyor.

Her müminin görevi, Kuran’ı okuyup anlamak ve ona göre yaşamak. Ülkemizde de kadınlar için şartlar son yıllarda önemli derecede geliştirildi. Daha birkaç yıl öncesine kadar cuma namazı kılabilmek için kilometrelerce yol gitmemiz gerekiyordu. Şimdi her ilçede kadınların cuma namazı kılabildiği bir cami var. İlçe müftülüklerinden bu camileri öğrenebilirsiniz. Ayrıca cami imamlarına gidip namaz kılma isteğinizi anlattığınızda da pek çoğu size yardımcı oluyor. Yani Allah’ın emrini yerine getirmek istiyorsanız bunu gerçekleştirmek için bir yol bulmak mümkün. Yeter ki kadınlarımız öncelikle bilgili ve sonra da gerçekten istekli olsunlar.

Ha bu arada zaten erkekler zor sığıyor diyenlere de şunu söyleyeyim, bu ibadet erkeklere olduğu kadar kadınlara da farz ise “öncelik” de erkekte değildir. Yani madem sığılamıyor o zaman cuma namazı yarım saat aralıklarla 2 kerede kılınabilir. Avrupa’da bunun örnekleri mevcut. Dedim ya yeter ki çözüm aramaya, Allah’ın emrettiği yolda yürümeye istekli olalım. Çıkış yolları bulmak kolay.


About the Author
Author

Yagmur

Comments (14)
Leave a reply

Name (required)

Website