Cehennem Kaç Kişilik?

 

İnsanlarla dini konularda, cennet ve cehennem ile ilgili konularda konuştuğumuzda bazı kişilerden kimlerin cennete, cehenneme gideceği, kendilerinin cennete mi cehenneme mi gideceği hakkında çok iyimser dahası çok kendinden emin ifadelere şahit oluyorum. Biraz açarsak, bahsettiğimiz kişiler kendilerinin iyi insanlar olduğu, kimseye kötülük yapmadığı veya her hafta cuma namazı kıldığı, oruç tuttuğu gibi gerekçelerle “Allah bizi cennete almayacak da kimi alacak!” veya “bu kadar kişi varken, bu kadar kötü insan varken biz cehenneme girmeyiz!” gibi ifadeler kullanıyor ve düşüncelere sahipler.

Bu ve benzeri kişilerde gördüğüm hatalardan ilki Kuran’dan habersiz biçimde sanki kimin cennete, cehenneme gideceği, bunun kriterleri kesin bir biçimde belirtilmiş gibi Kuran’dan habersiz gibi davranmaları. Hâlbuki Kuran’a göre inanan bir kişi Kuran’a göre elinden geldiğince amel etmekle yükümlü. Kimin cennete kimin cehenneme gideceğini kimin cennetin ve cehennemin hangi kademesinde olacağına ahirette Allah karar verecektir.

Bu kişilerin hatalarından ikincisi ise belki de samimi bir imana sahip olmamaları nedeniyle dini konularda ve Allah’a kulluk etmede hep kendilerinden daha kötü durumda olanlara bakmaları, onları görmeleri, dini yönden kendilerinden daha kötü gibi gözüken kişilerden hareketle kendilerini cennetlik ilan etmeleri ve buna kendilerini
inandırmalarıdır. İnsanların dini konularda kendilerinden daha zayıf durumdakileri görüp, daha iyilere hiç bakmamaları kendilerini en iyi kandırma yollarından biri olarak gözükmektedir.

28. Allah buyurdu: “Huzurumda çekişmeyin! Ben size uyarıyı çok önceden göndermiştim.”
29. “Benim huzurumda söz değiştirilmez ve ben kullara asla zulmetmem.”
30. O gün cehenneme: “Doldun mu?” deriz. O ise: “Daha yok mu?” der.
31. Ve cennet, takva sahiplerine yaklaştırılmıştır; hiç uzak değildir.
50 -Kaf Suresi

 

Yukarıdaki ayetleri okuduğumuzda özellikle 30. ayette açıkça ifade edildiği gibi Allah her şeye kadir olduğu gibi Allah’ın yarattığı cehennemi de yeterince büyüktür. Allah ahirette Kuran’da taahhüt ettiği gibi insanlara elbette adaletli davranacaktır, bu dünyada yaptıklarının karşılığını eksiksizce verecektir. Bununla beraber bu dünyayı, evreni Allah nasıl yarattıysa cenneti de cehennemi de istediği genişlikte, istediği büyüklükte, istediği kadar kişiyi alacak şekilde yaratabilecek güçtedir. Sonuç olarak biz insanlar elbette Allah’ın adaletine güvenmeliyiz ancak kesinlikle kendimizi cehennemden muaf, cenneti garanti görme hatasına düşmemeliyiz. Bizlere düşen Allah’ın hoşnutluğu ve cenneti hak etmek için ömrümüzün sonuna kadar uğraşıp, çalışmaktır.


About the Author
Author

Comments (3)
Leave a reply

Name (required)

Website