Mal O’ndan da İlim Kimden?

“İkinci Yol Ayrımı”

Ekmek O’ndan… Su O’ndan… Para O’ndan… Mülk O’ndan… Ve O’nsuz hiçbir şey yok… Bugün hangi müslümana, hangi mümine sorsanız bunlara itirazı olmaz. Ekmeğin mi var, bölüşeceksin der. Malın mı var, olmayana vereceksin der. Verir mi vermez mi bilinmez ama asla malı olmayanı küçük görmeyeceksin der. En iyi otomobilin, lüks bir villan varsa da yaya kalanı, gecekonduda yaşayanı küçümsemeyeceksin der. Yapar mı yapmaz mı bilinemez ama dedikleri ve onayladıkları doğrudur. Hal böyleyken; malla mülkle böbürlenilmeyeceğini bilen insan, acaba ilim elde ettiğinde de aynı şekilde düşünür ve davranır mı? Ekmek Allah’tan da ilim kendinden mi!!! Birinci yol ayrımından geçtin de köprüyü geçtin mi sandın!!! Köprüyü geçtin de yolu bitti mi sandın!!! Acziyetini görecek kadar perden aralanmadı mı daha!!!

39-Zümer
49 İnsana bir kötülük dokunduğu zaman bizi çağırır; ancak ona bir nimet verdiğimiz zaman ise: “Bu, bana bilgimden dolayı verilmiştir,” der. Aslında o bir denenmedir, ne var ki çokları bilmezler.

Başbozguncular ve münafıklarla mücadele başka şey, kandırılmışları uyarmak başka şeydir. Malı olmayanı küçük görmeyeceğini bilip de, ilmi olmayanı nasıl küçümsersin! Malıyla insanı köle edeni kınayıp da ilmiyle insanı alt sınıf görmeye kalkana sözüm. Nasıl yani!!! Nasıl böbürlenirsin!!!

24-Nur
21 …Allah’ın size karşı lütfu ve rahmeti olmasaydı, içinizden hiçbiri asla temize çıkamazdı; fakat Allah, dilediğini temize çıkarır. Allah, herşeyi işiten, herşeyi bilendir.

“Nimet Allah’tandır” ilmine ulaşıp da ilmin Allah’tan olduğu ilmine ulaşamayanlara sözüm. Mal Allah’tan da ilim Allah’tan değil mi?

16-Nahl
53 Sahip olduğunuz her nimet Allah’tandır…

Kitapta, Allah’ın kulunun iradesine bıraktığını alıp, insanların önüne atmak da neyin nesi? Allah’ın yeterince dediğini, şöyle yapacaksın diye demediğini böyle böyle yapılır gibi göstermek de neyin nesi?

7-Araf
55 Rabbinize gözlerden uzak ve içtenlikle dua edin! Gerçek şu ki, Allah sınırı aşanları sevmez.

Allah’ın “sormayın” dediğini, ayetlere bile bakmadan keyfine göre cevaplamak da neyin nesi? Allah’ın gösterdiğini göstermeyip, kendi gösterdiğiyle böbürlenmek de neyin nesi? Ben artık bildim de çevrem var, yüksek mevkilerdeyim de onlar altta kaldılar demek de neyin nesi? Sen kim oldun da, onların kim olmadıklarına hüküm veriyorsun? Oku da oku dedikten sonra kendin artık okumuyor musun?

96-Alak
6-7 Gerçek şu ki, insan azar; kendini yeterli gördüğünden.

Kitapta olmayanı oldurmak, olanı yok diye zorlamak da nedir? Kitaptan işine geleni sevinçle “işte bu” diye kabul edip, işine gelmeyeni atmak da neyin nesi? Yoksa önünüzde okuduğunuz bir başka kitap var da ne isterseniz onda mı buluyorsunuz? İlmine güvenip kendine tapmak da neyin nesi?

25-Furkan
43 Kendi istek ve tutkularını (hevasını) ilah edineni gördün mü?…

Ha bir de ikiyüzlü münafıklar var. Müslümanların içinde tevhidi anlatanların izinden gidiyormuş gibi yapıp “en müminler biziz” nidasıyla dolaşıyorlar. Biz onları çirkin sözlerinden ve yaydıkları çirkin şeylerden kolayca tanıyabiliriz. Sözünü etmeye bile değmezler… de ettim işte! Uyanık olmak gerek. Hem de çok… Her level’da varlar. Derdi bitmez Samiriler hiç bitmiyorlar!!!

Dua da neymiş ha!!! Hangi dua karşılığını bulmuşmuş!!! Bak da gör neymiş…

40-Mümin
60 Rabbiniz buyurmuştur ki: Dua edin bana, cevap vereyim size! Kibre saparak bana ibadetten uzaklaşanlar, aşağılanmış bir halde cehenneme gireceklerdir.

Sana ilim geldi de artık onlar alt tabakaymış ha!!! Bak da gör öyle miymiş…

31-Lokman
18 Kibirlenerek insanlardan yüzünü çevirme, yeryüzünde kasılarak yürüme. Çünkü Allah, kurula kurula kendini övenlerin hiçbirini sevmez.

Artık inanan inandı, inanmayanın canı cehenneme öyle mi!!!

4-Nisa
63 Onlar öyle kimselerdir ki kalplerinde olanı Allah bilir. Onun için sen onlara aldırma da kendilerine öğüt ver ve nefisleri hakkında dokunaklı sözler söyle.

Yorulanlar… Enerjisi tükenenler… Azmini, ümidini kaybedenler… Neden hemen kendisine yeni yeni zanlar bulup onlara itibar etmeye başlarlar? Anlayamıyorum, galiba hiç de anlayamayacağım. Ama İsrailoğulları denizin karşısında nasıl yeniden azdı? İşte onu iyi anlıyorum şimdi.

Kalemzade Kamil

http://kalemzade.net/2013/12/11/mal-ondan-da-ilim-kimden/

 


About the Author
Author

Kalemzade Kamil

Comments (3)
Leave a reply

Name (required)

Website